Yılan çukuru

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Völsunga saga ve Nibelungenlied geleneğinden betimlemelerin yer aldığı Gotland, İsveç'te bulunan bir reim taşı. Taşın üstünde Andvarinaut ile birlikte Siegfried ve bir yılan çukuruna yılan koyan bir kadın yer almaktadır. Bu özel idam Atlakviða ve Oddrúnargrátr'da betimlenmektedir ve öldürülen adam da Burgundy kralı Gunnarr'dır.

Yılan çukuru tarihi bir idam yöntemidir. Mahkûmlar, engerekler gibi zehirli yılanların olduğu çukurlara atılırdı. Rahatsız edilmiş yılanlar onlara saldırır ve mahkûmlar zehirlenerek ölürdü. Bu idam yönteminin bir örneğinde Viking savaş lordu Ragnar Lodbrok ordusu 865'te bir savaşta yenilince Northumbria kralı Aelle II tarafından bu şekilde idam ettirilmişti.

Atlakviða ve Oddrúnargrátr'ta kaydedilen daha eski bir efsanede, Attila'nın Burgundy kralı Gunnarr'ı bir yılan çukurunda öldürttüğü anlatılır.

Benzer bir idam yöntemi eski Çin'de Beş Hanedan On Krallık Dönemi'nde (907-960) görülmektedir. Devletlerin biri olan Güney Han'da mahkûmun, yüzlerce yılan ihtiva eden su havuzuna atıldığı bir idam yöntemi uygulanıyordu. Bu idamda mahkûm düzinelerce ısırıktan sonra çok geçmeden ölüyordu.