Yüksek Ruten Konseyi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
1848 toplantılarının tutanaklarının ilk sayfası

Yüksek Ruten Konseyi, Galiçya'daki ilk Ukraynalı siyasi örgüttü. 2 Mayıs 1848'de Avusturya İmparatorluğu'ndaki devrim sırasında Ukrayna nüfusunun haklarını korumak için Lviv'de kuruldu.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Yüksek Ruten Konseyi, 2 Mayıs 1848'de Avusturya Devrimi sırasında Lviv'de kuruldu.

10 Mayıs 1848 tarihli bir manifestoda Yüksek Ruten Konseyi, 15 milyon Ukrayna halkının birliğini ilan etti ve Avusturya İmparatorluğu'nun tüm köleleştirilmiş halklarının ulusal haklarını savunacaklarını ilan etti. Yüksek Ruten Konseyi, Galiçya'nın doğu Ukrayna ve batı Polonya olarak iki ayrı idari birime bölünmesini, Ukrayna kökenlilerin bulunduğu Galiçya, Bukovina ve Transkarpatlar'ın birleştirilmesini ve okullarda öğretimin Ukraynaca yapılmasını talep etti.

Yüksek Ruten Konseyi, Yunan Katolik din adamlarının ve aydınların temsilcilerden oluşan 30 üyeden oluşuyordu. Yüksek Ruten Konseyi'nin başına Piskopos Hryhoriy Yakhymovych seçildi ve daha sonra Kryloshan'dan Mykhailo Kuzemsky seçildi . M. Kuzemsky ve Ivan Boryskevych, G. Yakhymovych'in yardımcıları seçildi.[1] Konsey; siyasi haklar, eğitim, köylülerin hakları, maliye ve diğer bölümlere ayrıldı.[2] "Daha küçük" konseyler doğrudan Yüksek Ruten Konseyi'ne tabiydi. Yerel konseyler (yaklaşık 50) köylülerden, kasabalılardan, eşraftan, diyakozlardan üç temsilci ve entelijansiyadan 18 temsilciden oluşuyordu. Bu temsilcilerin yanında 10 rahipte bulunuyordu. Yüksek Ruten Konseyi, Alt Karpatlar'da Macar birlikleriyle savaşmak için Avusturya İmparatorluğu'nun desteği ve parçası olarak Ruten Halkın Öz Savunması ve Ruten Dağ Tüfekçileri Taburundan oluşan ulusal muhafız ordusunu kurdu.

Kültürel alanda Yüksek Ruten Konseyi, Galiçya-Ruten Anavatanı adında kültür ve eğitim derneğini ve Lviv Halk Evini açtı. 19 Ekim 1848'de Rus Alimler Konseyi'ni topladı ve Galiçya'da ilk Ukrayna gazetesi Zorya Halytska'yı yayınladı.

Haziran 1851'de konseyin faaliyetleri durduruldu.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 11 Mayıs 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mayıs 2022. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 11 Mayıs 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mayıs 2022.