Wolf Biermann

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Wolf Biermann
Wolf Biermann Lauter Lyrik.jpg
Doğum 15 Kasım 1936
Hamburg, Almanya
Meslek Şair ve şarkı sözü yazarı
Milliyet Alman

Karl Wolf Biermann (d. 15 Kasım 1936, Hamburg) Eski Doğu Alman muhalifi sosyalist şair, şarkıcı.

Biermann'ın babası Hamburg Limanı'nda çalışan Komünist direniş üyelerindendir. 1943 yılında Auschwitz Toplama Kampı'nda Nazi savaş gemilerine sabotaj düzenlediği iddiası ile öldürülmüştür.

II. Dünya Savaşı'ndan sonra 1953 yılında Sosyalist Gençlik Önderleri üyesi olur. 17 yaşında okulu bitirdikten sonra komünist ideallerini yaşayacağına inandığı Doğu Almanya'ya göç etmeye karar verir. Biermann'ı çocukluğundan beri tanıyan Margot Honecker ona yardım eder. 1955 yılına kadar Şiverin yakınlarında bir yatılı okulda kalır sonra da Humboldt Üniversitesi'nde ekonomi-politik öğrenimine başlar. 1957 yılından 1959'a kadar Berliner Ensemble adlı tiyatroda yönetmen asistanlığı yapar. Üniversitede de bölümünü değiştirerek psikoloji ve matematik öğrenimi görmeye başlar.

1960 yılında besteci Hanns Eisler ile tanışır. Eisler Biermann Doğu Almanya kültürü ile onun şarkı sözü yazarlığında gelişmesinde büyük etki gösterir. Ancak Eisler'in 1962'de ölmesi ile kimsesiz Biermann hem koruyucusunu hem de akıl hocasını yitirir. 1961 yılında Biermann Arbeiter- und Studententheater (İşçi ve Öğrenciler Tiyatrosu)'nun kuruluşunda yer alır. 1963 yılında otoriteler tarafından bu tiyatro kapatılır.

Biermann kendini sosyalizme adasa da onun konformist olmayan politikaları Doğu Almanya'nın kuruluşundaki tehlikelere işaret eder. 1963 yılında Almanya Sosyalist Partisi'nden ihraç edilir. İki yıl sonra resmi olarak sınıfa ihanetle suçlanır ve eserlerinin icrası yasaklanır.

1973 yılında bu izolasyonu kırmak için Dünya Gençlik Festivali sırasında Joan Baez'in de aralarında bulunduğu küçük bir sanatçı grubu onu evinde ziyaret eder.

Rudi Dutschke'ın, bir gün sonra da Ulf Wolter'un onu ziyaret etmesi yasaklanır. Biermann'ın birçok muhalif arkadaşı bu sindirme politikalarını protesto eder. Şair 1976 yılında Batı Almanya'da iken politbüro tarafından vatandaşlıktan çıkarılır. Bu Doğu Almanya'daki Christa Wolf'un da aralarında olduğu aydın kesimin de tepkisini çeker, protestolar düzenlenir. 1977 yılında arkadaşı Doğu Almanya vatandaşı aktris Eva-Maria Hagen ve onun kızı ile beraber Batı Almanya vatandaşlığına geçer.

Kariyerine Batı Almanya'da devam eder ve Doğu Almanya'daki Stalinist poltikaları eleştirmeye devam eder. Almanya'nın birleşmesi ve sosyalist dönemin sona ermesi sonrası Almanya Ulusal Ödülü verilir. Şair şu an on çocuğu ile birlikte Hamburg ve Fransa'da yaşamaktadır.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Wolf Biermann zu Gast bei Wolfgang Neuss (LP, 1965)
  • Wolf Biermann: "Chauseestrasse 131" (LP, 1969)
  • Wolf Biermann: "aah-ja!" (LP, 1974)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]