İçeriğe atla

WikiWikiWeb

Vikipedi, özgür ansiklopedi
WikiWikiWeb
Kullanılabilir dil(ler)İngilizce

WikiWikiWeb (WardsWiki) ilk Viki yazılımıdır. 1994 yılında Ward Cunningham tarafından programcılar arasında kolayca fikir alışverişi yapmak amacıyla yazıldı.[1][2][3] Cunningham kendine ait şirketi Cunningham & Cunningham'ın internet sitesi c2.com'a 25 Mart 1995 tarihinde WikiWikiWeb'i yükledi. Yazılıma WikiWikiWeb adını vermesinde Honolulu Uluslararası Havaalanı'nda yolcuların transferini gerçekleştiren ve "Wiki Wiki Shuttle" (Wiki Wiki Servisi) denilen otobüslerden esinlendiğini açıklamıştır. Havaalanı terminalinde taşımacılık yapan bu otobüslere Havai dilinde "hızlı", "çabuk" anlamına gelen "Wiki" denmekteydi. "Wiki Wiki" ise "daha hızlı", "daha çabuk" anlamına gelmektedir. Cunningham'ın amacı WikiWikiWeb aracılığı ile kullanıcılara daha hızlı değiştirilebilen bir yazılım sunmaktı, önce "QuickWeb" ismini düşünse de daha sonra "WikiWikiWeb" adında karar kıldı.

WikiWikiWeb ve dizayn edilmiş kardeş siteler[değiştir | kaynağı değiştir]

Site Sayfa Kurucu
WikiWikiWeb 34.226 25 Kasım 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Ward Cunningham
WhyClublet 4.782 Richard Drake
MeatBallWiki 5.122 Clifford Adams, Sunir Shah
GreenCheese (ölü) Peter Merel
TheReformSociety (ölü) Peter Merel
The Adjunct 737 Earle Martin
WikiBase 359 26 Kasım 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Ward Cunningham
FitWiki 225 29 Kasım 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Ward Cunningham

WikiWikiWeb diğer online topluluklar için öncü bir rol oynadı. Sayfaların değiştirilebildiği yeni wiki motorları oluşturuldu. Bir WikiWikiWeb kullanıcısı olan programcı Ben Kovitz, 2001'de Bomis internet şirketinden Larry Sanger'e WikiWikiWeb'i tanıttı. Bomis bir online ansiklopedi projesi olan Nupedia üzerinde çalışıyordu, fakat proje başarısız oldu. Sanger, UseModWiki üzerinden online bir ansiklopedi oluşturulmasını önerdi. Bu önerisini Jimmy Wales ile paylaştı ve daha sonra Vikipedi'ye dönüşecek oluşumun temelleri atıldı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ WikiHistory 21 Haziran 2002 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. on c2.com
  2. ^ Interview: Wikinewsie Kim Bruning discusses Wikimania 13 Ocak 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. on WikiNews
  3. ^ Interview with Ward Cunningham 7 Mayıs 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. on Google Video

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]