Ward Cunningham

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ward Cunningham
Ward Cunningham, Wikimania 2006
DoğumHoward G. Cunningham
26 Mayıs 1949 (74 yaşında)
Indiana, A.B.D.
MilliyetABD'li
Meslekbilgisayar programcısı
Cunningham'ın wiki hakkında verdiği mülakat

Howard G. "Ward" Cunningham (d. 26 Mayıs 1949) Amerikalı bir bilgisayar programcısıdır. İlk viki uygulaması olan WikiWikiWeb'i 25 Mart 1995 tarihinde başlattı. Bo Leuf ile birlikte The Wiki Way adlı kitabı yazdı. Kitap wiki sistemlerinin kurulması ve yönetilmesini anlatmasının yanı sıra WikiWikiWeb ve Wikipedia'yı da anlatmaktadır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

26 Mayıs 1949'da Michigan City, Indiana'da doğan Cunningham lise boyunca orada kaldı. Purdue Üniversitesi'nden elektrik mühendisliği ve bilgisayar bilimi alanında lisans ve yüksek lisans dereceleri aldı. Sonrasında Wyatt Software'de Ar-Ge Direktörü ve Tektronix Bilgisayar Araştırma Laboratuvarı'nda Baş Mühendis olarak görev yaptı. Hillside Group'un kurucusu ve sponsorluğunu üstlendiği Pattern Languages ​​of Programming konferansının program başkanı olan Cunningham aynı zamanda Smalltalk topluluğunun da bir parçasıydı.Eşiyle birlikte başlattığı bir yazılım danışmanlığı şirketi olan Cunningham & Cunningham'ın kurucularından biri oldu.

Cunningham, Aralık 2003'ten Ekim 2005'e kadar Microsoft için "Modeller ve Uygulamalar" grubunda çalıştı. Ekim 2005'ten Mayıs 2007'ye kadar Eclipse Vakfı'nda Committer Toplum Geliştirme Direktörü olarak görev yaptı. Mayıs 2009'da, CEO olarak AboutUs'a katıldı. 24 Mart 2011'de The Oregonian, Cunningham'ın sessizce AboutUs'tan ayrıldığını ve Venedik Sahili merkezli, kitle kaynaklı video içeriği üzerinde çalışan bir girişim şirketi olan CitizenGlobal'a baş teknoloji sorumlusu olarak katıldığını bildirdi. Yine de AboutUs'ta "danışman" olarak kaldı. Cunningham, şu an ise New Relic'te programcı olarak görev almaya devam ediyor.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]