WikiShia

Vikipedi, özgür ansiklopedi
WikiShia
SahipDünya Ehlibeyt Kurultayı
URLhttp://www.wikishia.net/
SloganÖzgür Ansiklopedi
Ticari?Hayır
Site türüİnternet Ansiklopedisi
Kullanılabilir dil(ler)10 dilde yayın yapmaktadır: Türkçe, İngilizce, Arapça, Farsça, Urduca, Fransızca, İspanyolca, Endonezyaca, Almanca, Rusça
Başlama tarihiHaziran 2014
Geçerli durumAktif

WikiShia (Farsça: ویکی‌شیعه); uluslararası internet ağında yayınlanan sanal bir ansiklopedi olup hedefi On İki İmam Şia’sını tanımayla ilgili olan bütün konu ve kavramları (tarih, coğrafya, fıkıh, usul, inançlar, isimler, etkinlikler gibi) açıklamaktır. Bu amaca ulaşmak için gerekli olan isim, sözcük ve kavramlar bu sanal ansiklopedide açıklanmaktadır.

WikiShia'da analizlerden, kişisel görüşlerden ve ayrıca ispat edilmemiş yeni kuramlardan uzak bir biçimde bilimsel ve tarihi anlaşmazlıklarda yargıda bulunmak okuyuculara bırakılmaktadır. Dolayısıyla WikiShia bu konularda tarafsızdır.

Mezhepsel ihtilaflar göz önünde bulundurulduğundan, WikiShia yazarları imkân ölçüsünde iki büyük İslam fırkasının da (Şia ve Sünni) kabul ettiği ilk kaynak eserlerden yararlanmalıdır.

Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Oluşumunun nedenleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel olarak din ve özel olarak da İslam ve Şiilik konusu, sanal ansiklopedilerde haklarında çok geniş bilgilerin olduğu konulardandır. Ancak sanal ansiklopedi yazarlarının İslami bilgi ve donanımdan uzak olmaları yahut İslam veya Şiilik inancı taşımamalarından dolayı İslami öğreti ve kavramlar hakkında yazılan makalelerde yanlışlıklar göze çarpmaktadır.

Şii inançları hakkında web sitelerinde var olan sorunlar göz önüne alındığında ve Şii dünyasının ihtiyaçları ve aynı şekilde diğer araştırmacıların asil Şii ve İslami inançlara daha kolay ulaşım sağlaması konusu göz önünde bulundurulduğundan, internet ortamında bu sitelere alternatif bir ansiklopedinin oluşturulmasına karar verildi. Bundan dolayı Ehlibeyt Mektebi'ni tanıtma ve savunma görüş ve hedefiyle WikiShia'yı kurmak Dünya Ehlibeyt Kurultayı Kültür İşleri İdaresinin programlarından biri oldu.

Faaliyetine başlaması[değiştir | kaynağı değiştir]

22 Mayıs 2013 tarihinde WikiShia yazarları arası ilk koordinasyon toplantısı düzenlendi ve birkaç eğitim dersinden sonra 17 Haziran 2013 tarihinde WikiShia’nın ilk makalesi sanal âlemde yayınlandı.

2013 yılının haziran ayında sitenin kullanıcı adı verilmeden internet kullanıcıları tarafından görülmesi sağlandı.

Resmî açılışı[değiştir | kaynağı değiştir]

WikiShia, 22 Haziran 2014 tarihinde Tahran’da düzenlenen Sibtu'n Nebi; İmam Hasan Kongresinde İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani tarafından resmi olarak açılışı yapıldı.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İçerik alan ve genişliği[değiştir | kaynağı değiştir]

WikiShia ansiklopedisinin muhtevası şunlardan ibarettir: İtikat, kişi ve karakterler, kitaplar, mekanlar, hadise ve vakıalar, tören ve merasimler, Ehlibeyt’e inanan fırkalar, Şiilik tarihi ve bir şekilde Ehlibeyt ve onların takipçileriyle ilintili olabilecek her türlü husus ve konu.

Bütün Müslümanların inandığı veya İslam tarihi ile irtibatlı olan genel İslami mefhumlar da WikiShia’da zikredilmiştir. Bir şekilde Ehlibeyt mektebi ile bağlantılı olduğundan dolayı WikiShia'da tanıtılan İslam'ın diğer fırkalarıyla irtibatlı olan mefhumlar veya WikiShia’da sık kullanılan kavramlar.

İçeriğinin denetimi[değiştir | kaynağı değiştir]

WikiShia’da yer alan maddelerin içerik ve muhtevası kontrol edilmektedir. Dolayısıyla Şia’nın tanıtımı noktasında güvenilir bir kaynak olarak istinatta bulunulabilir.

WikiShia hâlihazırda sınırlı bir şekilde faaliyet göstermektedir, ama ileriki zamanlarda Ehlibeyt mektebi öğretilerini terviç ve yaymak adına yetenekli ve ilgili bütün Şiaların katkıda bulunmasını sağlamak için özgürleştirmeyi planlamaktadır. Bu ansiklopediye giriş yöneticilerin onayı ile mümkün olacaktır. WikiShia’daki bu özellik, makalelerin ilmi değerini artırmak için kullanıcılara makalelerin yazılımında müşareket ve işbirliği olanağı sağlamaktadır.

Tarafsızlık ilkesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Şia mezhebi ve Ehlibeyt takipçileri arasındaki fikri konularda tarafsızlık ilkesine riayet edilmektedir, Ancak WikiShia’nın Ehlibeyt mektebi öğretilerini yayma ve terviç etmekte olduğu apaçıktır ve makaleler bu öğretileri açıklama ve savunma hedefi üzere yazılmaktadır.

WikiShia’da yer alan makaleler araştırmalı bilimsel makaleler; birinci derecede ve yayınlanmamış makaleler değildirler ve ayrıca bilimsel problemleri çözmek için yeterli değildir. WikiShia’nın ilkesi mevcut kaynaklardan istifade ederek bilgi sunmaktır. Dolayısıyla yazarlar kendi görüşlerini yayınlamamalıdırlar.

WikiShia’da bilimsel ve tarihi ihtilaflarda yargıda bulunmak okuyuculara bırakılmaktadır.

Çoklu dil ağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Makaleler birkaç dilde yayınlanmaktadır. Çoğu Şialar için ve aynı şekilde Şia ve Şia’yı tanıma ilgilileri için diğer dillerdeki Şii kaynakların çok sınırlı olmasından ötürü, sunulan bu imkân Ehlibeyt mektebinin daha fazla terviç ve tebliğ edilmesine ve Teşeyyü’nün hakikatini sahih bir dille tanıtılmasına sebep olabilir.

  • WikiShia şu anda dünya genelinde yaygın 10 dille makale ve yazı yayınlamaktadır:

WikiShia Türkçe bölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünya Ehlibeyt Kurultayı çatısı altında yayın hayatına başlayan wikishia.net Ehlibeyt Mektebi'nin sanal ansiklopedisi olma yolunda gerekli adımlarını hızla atıyor. Şu anda dünya genelinde yaygın sekiz dille makale ve yazı yayınlayan WikiShia, en kısa zamanda hem dil sayısını hem de makale sayısını arttırmayı planlıyor.

Türkçe dilinin de olduğu WikiShia sanal ansiklopedisinde şu ana kadar yayınlanan Türkçe makale sayısı 1154.[1]

Diğer özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sürekli düzenlenme ve güncellenme imkânı.

Makalelerin güncellenebilme ve bilgi eklenme özelliği.

Tüm sayfaların üstünde makalenin geçmişi konulu bölüm (Geçmişi gör) bulunmaktadır. Geçmişi gör bölümünde makale üzerinde yapılan her türlü değişiklik kayıt altına alınmaktadır. Dolayısıyla ziyaretçiler yapılan değişiklikler ve içerik yazarları hakkında bilgi edinebilirler. Son değişiklikler sayfası kullanıcıların her sayfada yapılan değişiklikleri görmesini sağlamaktadır.

Önceki konu ve değişikliklere erişim imkânı.

Verilerin birbiri ile irtibatlandırılması; yani okuyucu metinde kullanılan ibaretlerden her birini anlamak için arama motoru kullanmaksızın, o anda ilgili mefhumu tıklayarak o konuyu okuyabilir. Bu özellik ziyaretçinin her veriyi okuma esnasında kolay bir şekilde o metinlerdeki bütün mefhumlara ulaşmasına ve okuduğu konu hakkında tam bir bilgi sahibi olmasına sebep olmaktadır.

Her makalenin WikiShia’nın diğer dillerindeki makalelerle irtibatlandırılması.

Makalenin sonunda kategorilerden istifade edilmesi; kategori altında cüzi konuların bulunduğu külli başlıklardır. Kategoriler WikiShia’nın fihristini oluşturmaktadır.

Navbox ve Navbar şablonlarının (Navigation templates) kullanılması. Navbar şablonu; makale ile irtibatlı bağlantıları bir kutunun içerinde yatay bir şekilde makalenin alt kısmında veya dikey şekilde makalenin üst tarafında toplayan şablonlara denir. Bu tablolarda bulunan unvanlar birbirleri ile olan irtibatı enlem şeklinde sağlanmaktadır. Yani bütün başlıklar birbiri altında sıralanır.

Infobox bilgi şablonu ise; makalenin üst kısmında yer alan ve bilgileri özet bir şekilde toplama görevini yapar. Bilgi kutusuna başvurarak bütün makaleyi mütalaa etmeksizin makale metninde yer alan asıl bilgilerden haberdar olunabilir.

WikiShia’daki her sayfa ve makalenin üst kısmında tartışma sayfası da bulunmaktadır. Tartışma sayfası kullanıcılara makaleler hakkındaki görüşlerini yazar, yazarlar veya editörlere ulaştırma imkânını sağlamaktadır. Tartışma sayfası aslında yazılan makalenin muhtevasını zenginleştirmeye yardımcı olacak, görüş sahipleri ile makale konusuyla ilgilenenlerin diyalog sayfasıdır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "İstatistikler". 15 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mayıs 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]