İçeriğe atla

Westinghouse Electric Corporation

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Westinghouse Electric Corporation
TürHalka açık şirket
Kuruluş8 Ocak 1886
KurucuGeorge Westinghouse
Genel merkeziPittsburgh, ABD
Web sitesiwestinghouse.com/
1888 yılında bir Westinghouse reklamı

Westinghouse Electric Corporation, Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir mühendislik ve imalat şirketiydi. Şirket, 8 Ocak 1886 tarihinde George Westinghouse tarafından kuruldu. Şirketin merkezi Pensilvanya eyaletine bağlı Pittsburgh kentinde yer almaktaydı.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Westinghouse Electric Corporation, 8 Ocak 1886 tarihinde George Westinghouse tarafından Westinghouse Electric & Manufacturing Company adıyla kuruldu. Şirket daha sonra ABD'de aktif olarak elektrik altyapısı geliştirmeye başladı. Erken dönemlerde Westinghouse, Thomas Edison'un elektrik şirketine rakipken 1892'de Edison, Westinghouse'un AC rakibi Thomson-Houston Electric Company ile birleşmesi sonucu General Electric'in kurulmasıyla bu şirket daha da büyük bir rakibi haline geldi. 1945 yılında şirket Westinghouse Electric Corporation adını aldı.

Westinghouse'un 1990'larda mali bir krize girmesi üzerine gelecek gördüğü basın-yayın sektörüne giriş yaptı.[1] Şirket, 1995 yılında CBS kanalını satın aldı ve 1999 yılında önce CBS Corporation adını aldı ve daha sonra Viacom ile birleşti. Ağustos 2019 itibarıyla Westinghouse markası, ViacomCBS'in bir yan kuruluşu olan Westinghouse Licensing Corporation tarafından yönetilmektedir. Nükleer enerji işi ise 1999'da Westinghouse Electric Company adıyla Westinghouse Electric Corporation'dan ayrıldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Westinghouse Electric Corporation". Engineering and Technology History Wiki. 2 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ekim 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]