Warhammer 40000

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Warhammer 40000
Tasarımcı Rick Priestley ve diğerleri[1]
Yayımcı Games Workshop
Aktif yılları 1987-günümüze
Tür(leri) Wargame
Oyuncular 2+
Yaş sınırı 12+
Yükleme süresi 5 - 30 dakika
Oyun süresi Doğru süre yok
Rastgele değişiklik Zar yuvarlama
Gerekli yetenek Strateji, Aritmetik
Website games-workshop.com

Warhammer 40000, Games Workshop firması tarafından 80'lerin başlarında yaratılmış bir minyatürlerle oynanan strateji oyunudur ("wargame"). Karanlık, iyinin ve kötünün olmadığı bir evrende geçer. 41. milenyumun sonlarında yer almaktadır.

Irklar[değiştir | kaynağı değiştir]

İmparatorluk[değiştir | kaynağı değiştir]

İmparatorluğun figür oyununda kullanılabilen 3 savaşçı grubu vardır.

Space Marines[değiştir | kaynağı değiştir]

Space Marines bizzat İmparator'un yarattığı ve genetik müdahale ile süper insana dönüştürülenlerden oluşur ve evrenin en seçkin ordusudur. İmparatorluğun trilyonları aşan nüfusunda sadece 1.000.000'a yakın Space Marine vardır. Bu Space marineler yaklaşık 1000 marineden oluşan (+ araçlar) Chapter isimli gruplar oluştururlar (Orta Çağ Hristiyan keşişlerine benzer bir organizasyondur, sayı olarak değil diğer konularda) Space Marineler en az 2,5m boyundalardır ve imparatorun 20 oğlundan oluşan chapterlerden yayılmışlardır. 30. milenyumda savaş ustası Horus, aynı zamanda imparatorun en sevdiği oğlu, yarasını iyileştirmek için götürüldüğü tarikatta chaos etkisi altına alır ve lejyonların yarısını kendisine çekerek iç savaş başlatır. İmparator ölümcül darbeler alır oğlunun ihanetine inanamadığından ve altın taht denilen hayat destek ünitesinde 10 bin yıldır oturmaktadır. Horus ise babası imparator tarafından öldürülür.

Imperial Guard[değiştir | kaynağı değiştir]

Imperial Guard ise her gezegenden hayat boyu askerliğe alınan milyarlarca vatandaştan oluşuyordur. Günümüz ordularına çok benzerler. Imperial Guard askerleri özel zırhlar giymemektedirler ve güçsüz silahlar olan lazer tüfekleri taşırlar. Ama sayıları fazladır ve mekanize ünitelerle kolayca koordine olabilirler. Mekanize üniteler robotlar, tanklar, toplar gibi şeylerden oluşmaktadır. Guard lejyonlarında disiplini sağlamak için bir de yargısız infaz gerçekleştirebilen Komiserler vardır.

Engizisyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Engizisyon yurttaşlar arasında dinsizlik ve mutasyon gibi "sorunlar"ı ve daha gerçek sorun olan iblis istilaları gibi şeyleri ortadan kaldırmakla görevli birimdir. çok gizlidir ve yaydıkları korku ile her işi gerçekleştirebilirler, buna bir gezegenin içindekilerle birlikte yok edilmesini emretmek de vardır. Engizisyon iki gruba ayrılır:

Witch Hunters/Cadı Avcıları

Witch hunters yurttaşları denetler ve suikast, infaz, yargılama, cezalandırma ve baskı yapma gibi görevleri gerçekleştiren birimdir.

Daemon Hunters/İblis Avcıları Daemon Hunters ise iblislerle savaşmak ve insanları şeytani güçlerden korumakla görevlidirler. Ana operasyon birimleri bir tür Space Marine olan kutsal Gri Şovalyelerdir.

Eldar[değiştir | kaynağı değiştir]

Eldar ırkı daha insanlar gezengenlerinde taş devrindeyken, ileri teknolojileri ve devasa gemileri ile gezegenler arası seyahat yapan çok ileri bir ırktır. İleri düzeyde telekinetik güçlere sahip olan bu ırk gezegende yaptıkları bir ayin sırasında, ayinin etkisiyle bir chaos tanrısı hayat buldu gelmesiyle birlikte korkunç bir çığlık atıp eldarların büyük miktarının delirip ölmesine sebebiyet verdi ve daha da güçlendi, bir anda gerçekleşen bu kadar olayla birlikte warpta bir çatlak oluştu o gezegen üstünde eldar nesli neredeyse yok olmak üzere olan bir ırktır telekintik güçlerinin etkilerini fark eden eldarlar bu güçlerini kullanmaktan vazgeçmişlerdir.

Dark Eldar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dark Eldar Telekinetik enerjilerinin warp'ta chaos tanrılarını çektiğini anladıklarından beri kendilerini korumaya çalışmak için yollar aramışlardır eldar'lar telekinetik güçlerinden vazgeçmiş olsalar da dark eldar'lar bu güçlerinden vazgeçmeyip chaos tanrılarına yakaladıkları insanları kurban ederek onların etkilerinden kurtulma yolunu bulmuşlardır. Teknolojileri o kadar ileridir ki bir gezegene geldiklerini kimse bilemez ve gezegende geldiklerini anlatacak bir kişi bile kalmaz geriye. Chaos tanrıları kadar karanlık ve kötü bir görünüme bürünmüş bir ırk haline gelmişlerdir.

Tau[değiştir | kaynağı değiştir]

Tau insanlık tarafından ilk keşfedildiği sıralarda ilkel bir hayat biçimi süren bir ırktır. İnsanlık onları gereksiz bulur ve yok etme kararı alır. Fakat onları bulan gemi bir warp fırtınasına yakalanır ve yok olur. Warp fırtınasının etkisiyle sessiz sakin gelişirler. 10000 yıl gibi kısa zamanda teknoloji açısından çok ilerler. Eldarların teknolojisine yaklaşmaktadır. Tau'lar "Greater good" adlı bir felsefeye inanırlar (ki komünizme benzemektedir) ve amaçları herkesin bu çatı altında birleşmesidir. Tau'lar düşman ırklara onlara katılma ya da ölme şansı tanırlar. Normal Tau'lar yakın dövüşü ilkel olarak gördükleri için o konuda kötüdürler ama silahları korkunç etki yaratır. Uçan tanklar ve robotlar gibi araçları vardır. Ethereal denilen spiritüel liderleri vardır.

Ork[değiştir | kaynağı değiştir]

Orklar çok ilkel ve aptal yaratıklardır. Ve sadece savaşmak için vardırlar, aralarında bir ırk birliği yoktur ve birbirlerini öldürürler. Ama her nasılsa kötü bir teknoloji geliştirmeyi başarmışlardır ve sayıları o kadar fazladır ki eğer bütün orklar birleşirse her ırkı yok edebilecek potansiyele sahiptirler. Orkların hepsi erkektir ve polenlerle bitki gibi doğarlar, bu yüzden bir gezegeni Ork istilasından tamamen arındırmak çok zordur. Orklar WAAAAGH!! adı verilen istila kuvvetleri olarak toplanırlar.

Chaos[değiştir | kaynağı değiştir]

Chaos hain Space Marinelerden oluşan ve 4 kara tanrıya tapan bir ırktır. Marinelerin yanı sıra her türlü şeytani güç ve türlü iblisler mevcuttur. Warp'ta yaşarlar. Amaçları ise İmparator'un ölümünü gerçekleştirmektedir.

Necrons[değiştir | kaynağı değiştir]

Necronlar kandırılıp C'Tan isimli tanrılar tarafından metal iskeletlere dönüştürülmüş bir ırktır. Necronlar yer altındaki mezarlarından birden ortaya çıkarlar ve aynı şekilde giderler. Ölüleri bile garip bir şekilde yok olur. Necronların amacı C'Tan'ların onlara verdiği görevi tamamlamaktır: evrendeki bütün hayatı yok etmek.

Tyranid[değiştir | kaynağı değiştir]

Tyranid ırkı böcekvari bir ırktır. Hive denilen büyük kovan şeklinde organik gemileri ile gezegenler arasında seyahat edebilirler warpta seyahat edemedikleri için asırlar süren seyahatlar yapabilmektedirler. Tyranidlerin en büyük özelliği öldürdükleri ırkların güçlü özelliklerini DNA'larına alabilmeleridir bu da inanılmaz kuvvetli hale gelmelerine sebebiyet vermektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Priestley, Rick (1998). Warhammer 40,000 (3rd bas.). Nottingham: Games Workshop. ISBN 1-84154-000-5. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]