War Rock

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
War Rock
Yayımcı(lar) NEXON LTD & SOFTS Gaming LTD
Yapımcı(lar) Dream Execution
Platform(lar) PC ( Windows)
Çıkış tarih(ler)i 2006
Tür(ler)i MMO
FPS
Biçim(ler) Çok oyunculu oyun
Ortam İnternet

War Rock, bir video oyunu.

WarRock, Dream Execution (Koreli video oyunu üreticisi) üreticileri tarafından hazırlanmış, internet üzerinden oynanan eş zamanlı (online), çok oyunculu ve oynaması bedava (Free2Play/F2P) oyun.

Oyunda bir savaşın içindesiniz. Derbaran isimli bir Orta Asya ülkesinde hükümet ordusu ve N.I.U yani isyancılar arasındaki bir iç savaşta savaşan bir askersiniz. Oyunun 4 farklı kanalı (savaş alanı kategorisi) bulunmakta. Bunlardan üçünde gerçek oyuncularla savaşırken son modda (A.I - Artificial Intelligence -Yapay Zeka) 4 kişilik bir takım içinde zombilere karşı dövüşmektesiniz.

Oyunda amaç karşı takımdakileri, yani düşmanı öldürmek ve düşmanın karargahlarını (base) ele geçirmek. Bunu yaparken de sahip olduğunuz silahların yanında, jip, tank, hücumbot, uçak, helikopter, hatta savaş arabaları gibi araçlar kullanabiliyorsunuz. Oyundaki silahları oyun parası yani Dinar ile alıyorsunuz. Seviyenizi arttırdıkça oyun paranızda artıyor. Her oyun sonunda kazandığınız paralarla değişik silahlar satın alabiliyorsunuz. Free2Play yani ücretsiz oynanabilen bir oyun olsa da gerekli özellikleri satın alabilmek için Premium ve Nx Cash Kredileri satın almak zorunda kalıyorsunuz.

Oyunda 5 farklı karakterden birini seçebiliyorsunuz. Her karakterin farklı bir özelliği ve taşıyabileceği silahları var. Her oyun sonunda kazandığınız paralarla değişik silahlar satın alabiliyorsunuz.

Oyunda seçebileceğiniz karakterler ve genel özellikleri:

Engineer: Mühendis. Ana özelliği hasar gören araçları tamir edebiliyor. Hafif silahlar taşıyabiliyor. Kendine ve arkadaşlarına "Ammo Box" ile ek cephane tedarik edebiliyor.

Medic: Sağlıkçı. Takım arkadaşlarını veya kendisini iyileştirebiliyor. Hafif silahlar taşıyabiliyor.

Sniper: Keskin Nişancı. Uzak mesafeden dürbünlü tüfeği ile etkili vuruş yapabiliyor. Tamamen stratejiye bağlı olarak kullanılan sniper karakteri Büyük Alan haritalarında çok işe yarıyor.

Assault: Taşıdığı vuruş gücü yüksek makineli tüfeklerle yakın mesafeli savaşta ölümcül ve agresif bir karakter. Oyunda en çok tercih edilen karakterlerden olan Komandodur.

Heavy Trooper: Tanksavar ve mayın gibi ağır silahlar taşıyan karakter. Özellikle araçlara karşı çok etkili. Ayrıca Uçak ve helikopterlerede kitlenebilen silahları olan Heavy Trooper karakteri ağır silahlarla ölümcülleşebiliyor.

Oyunu indirip kurduktan sonra oyuna başlamak için önce üretici sitesinden kayıt olup bir kullanıcı hesabı oluşturuyorsunuz (ücretsiz olarak). Kullanıcı adı ve şifrenizle oyuna giriş yaptıktan sonra bir sunucu seçiyorsunuz. Şu an için Türk oyuncular için 4 sunucu var.

Sunucuya bağlandıktan sonra 4 farklı oyun kanalından birini seçiyorsunuz. Bunlar;

Close Quarters Combat: Yakın mesafeli savaş diyebiliriz. Araçlar kullanılmadan küçük bir bölgede nispeten az kişiden oluşan takımların mücadele ettiği bir savaş. Diğerlerinden en büyük farkı öldüğünüzde yeniden başlamak için oyunun bitmesini (bir takımın kaybetmesini) bekliyorsunuz. Sadece bu oyun kipinde Counter Strike'da ki gibi bomba kuruluyor.

Urban Ops: Daha geniş bölgelerde, daha çok kişiyle yapılan, araçların (tank, jip, motosiklet, hücumbot gibi) kullanılabildiği savaşlar.

Battle Group: Daha da geniş bölgelerde, çok daha fazla kişiyle oynanabilen, uçak, helikopter gibi uzak mesafe araçlarının da kullanılabildiği savaşlar.

A.I - Artificial Intelligence: Maksimum 4 kişilik takımlarla bilgisayara (zombilere) karşı mücadele ettiğiniz mod. Tek başınıza mücadele edebileceğiniz tek mod.

Oyunun grafikleri ve oynanılabilirliği oldukça iyi. Özellikle oynayabilmeniz için yüksek seviyelerde olmanın gerekmemesi, standart silahların bile oldukça etkili kullanılabilmesi, tüm oyuncuların ve karakterlerin gerçek kullanıcılardan oluşması oyunun artılarından bazıları. Oyunu bireysel oynayabildiğiniz gibi bir klana dahil olarak da oynayabiliyorsunuz. Yani oyunda seviyeniz değil de yeteneğinizle baş gösterebilmeniz en önemli etkenidir.

Oyunda paranız biter veya istediğiniz silahı almak için yeterli gelmezse üretici sitesinden satın alabileceğiniz "premium" paketler ile oyundaki karakterinize para ve bazı ilave özellikler (özel oda kurma, bazı özel silahlar, ilave deneyim puanı, klan oluşturabilme vs.) kazandırabilirsiniz. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi standart silahlar da oyunu oynayabilmek için yeterli olduğundan ve her oyun sonunda karakteriniz bir miktar para kazandığı, ve bu paralar biriktiğinde istediğiniz silahların alınabildiği için herhangi bir ücret ödemeden oyunu oynayabilmeniz mümkündür.

Oyunun marifetleri bukadarla sinirli degildir.Oyunun iç yüzünde istediginiz türde bir bölüm acip oynuyabilirsiniz,fakat oyunun şemasi öyle değil,cünkü;oyun içinde aksiyon olmasi için ilk önce 10 level üstü olup (hile vb..)kötü aliskanliklarin durdurulmasi icin +11 +21 +31 +41 tarzi oyuncu alımını seçince hilesiz bir ortam olmaktadir.

NOT: 29 Mayıs 2012 tarihinden itibaren oyunun idaresi GamersFirst'ten Nexon S.A.r.l'a Ve Daha Sonra Oyunun Tüm Haklari MMOZONERS'e geçmiştir.

oyunun tek kötü tarafı sürekli hileli oyuncuların bulunmasıdır ve buna hala önlem alınamamısıdır

şayet diyelim oynadınız yüksek rütbelere geldiniz hiç hile programı kullanmasanız bile en ufak bir şey yüzünden ban yeme ihtimaliniz çok fazla