Wadie Haddad

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Wadie Haddad (وديع حداد) (doğumu 1927– ölümü 1978), lakabı Ebu Hani, 1960’lı ve 1970’li yıllarda etkin olmuş Filistinli militan.

Gençliği ve politikaya girişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Haddad, günümüzde İsrail’de bulunan Safed’li bir Arap Ortodoks’tur. 1948 Arap-İsrail savaşı sırasında, ailesi Lübnan’a göç etmek zorunda kalmıştır. Beyrut Amerikan Üniversitesinde tıp eğitimi almıştır. Burada, George Habaş ve Suriyeli Konstantin Züreyk ile tanışmıştır. Birlikte Filistin’in özgürlüğü ve Arap Birliği için ulusalcı, sosyalist politik hareket olan Arap Ulusal Hareketi’ni kurmuşlardır.

Eğitimini bitirdikten sonra George Habaş ile birlikte Amman’da bir klinik kurarlar. 1956 yılında, Birleşmiş Milletler doktorlarıyla birlikte çalışmıştır. Fakat 1957 yılında politik etkinliğinden dolayı Ürdün polisi tarafından tutuklanır.

1961 yılında hapisten kaçmayı başarır ve Suriye’ye iltica eder. 1963’te Arap ve İsrail güçlerinin askeri olarak karşı karşıya gelmesini savunur ve buna paralel AUH’ni silahlı bir güce dönüştürür.

Radikal Halk Cephesi[değiştir | kaynağı değiştir]

1967 yılındaki altı gün savaşı sonrası, AUH’nin Filistinli kanadı radikal Marksist bir hareket olarak Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’ne dönüşür. Habaş bu örgütün lideri olurken, Haddad ise İsrail hedeflerine yönelik birçok saldırının örgütlenmesini üstlenir. İçlerinde Leyla Halid’in de bulunduğu FHKC militanlarının, İsrail’in El-Al havayolu uçağını kaçırmasını destekler. Filistin Kurtuluş Örgütü içerisinde, FHKC’nin uçak kaçırma eylemleri sebebiyle eleştirilmesine rağmen, bu stratejiyi savunmaya devam eder.

FHKC, Dış Operasyon[değiştir | kaynağı değiştir]

1970 yılında, içlerinde Leyla Halid’in de bulunduğu FHKC militanları, bir uçağı kaçırarak Ürdün’e indirirler. Uçaktan yolcuları boşalttıktan sonra, uçağı havaya uçururlar. Ürdün topraklarındaki bu havaya uçurma olayı ve FHKC’nin Haşimi Monarşi’sine sürekli saldırması Kara Eylül olayına neden olur. FKÖ, Ürdün topraklarından sürülür ve Haddad, FHKC üyeleri ve idarecileri tarafından eleştirilir. Haddad’dan İsrail toprakları dışında operasyon organize etmemesini isterler fakat Haddad, bu isteğe Filistin Halk Kurtuluş Cephesi-Dış Operasyon’u kurarak cevap verir.

Haddad aynı zamanda askerî operasyonlar için Çakal Carlos’un yardımından da faydalanır. Carlos, 1975 yılında FHKC’den ayrılmak zorunda kalır. Haddad, Carlos’u 22 Aralık 1975 tarihindeki Viyana’daki OPEC rehine olayı sırasında, fidye almadığı ve iki rehine’yi öldürmediği için suçlar. Haziran 1976 yılında, 139 uçuş no.’lu Tel Aviv-Paris uçağını Atina’daki mola sonrasında, Alman Devrimci Hücreler üyesi Wilfried Boese’nin yardımıyla kaçırılması olayını organize eder. Entebbe’de bulunan uçağa İsrail komandoları tarafından operasyon düzenlenir ve uçak kaçırma eylemi başarısızlıkla sonuçlanır. Haddad 22 Mart 1978 yılında Doğu Almanyande ölür. Resmi açıklamaya göre lösemi’den öldüğü söylense de kimi kaynaklar Mossad tarafından zehirlendiğini söylemektedirler.