Volta Redonda

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Volta Redonda
Volta Redonda bayrağı
Bayrak
Volta Redonda mührü
Mühür
Takma ad:
Çelik Şehir
ÜlkeBrezilya Brezilya
BölgeGüneydoğu Brezilya
EyaletRio de Janeiro Eyaleti
Yüzölçümü
 • Toplam182 km²
Rakım390 m
Nüfus
 (2008 tahmini)
 • Toplam259,811
 • Yoğunluk1402.2/km²
Zaman dilimiUTC-03.00 (BSZ)
 • Yaz (YSU)UTC-02.00 (BYSZ)

Volta Redonda, Brezilya’nın Rio de Janeiro Eyaleti'nde yer alan bir şehirdir. Türkçede eğrisel dönemeç anlamına gelen şehir, bu ismi çevresine yerleştiği Paraíba do Sul Nehri’nin bu bölgedeki şeklinden almaktadır.

Yaklaşık 180 kilometrekarelik alana yayılan Volta Redonda şehri deniz seviyesinde 350 ile 707 metre arası değişen bir yükseklikte yer almaktadır. 2009 yılı tahminlerine göre 259,811 kişilik bir nüfusa sahip olan şehrin nüfusu çevresindeki yerleşimler ile birlikte 700,000’in üzerine çıkmaktadır.

Volta Redonda şehrinde yer alan Companhia Siderurgica Nacional veya CSN, Latin Amerika’nın en büyük çelik üretim firmasıdır. Her ne kadar şehrin ekonomisi ağırlıklı olarak endüstriye dayansa da, servis ve ticaret sektörlerinin de önemli rolü vardır. Bu sebeplerden dolayı bu şehre Cidade do Aço (Türkçe: Çelik Şehir) ismi de verilmektedir.

Volta Redonda şehrinin çevresinde Barra Mansa (kuzey, kuzeybatı, batı ve güneybatı), Barra do Piraí (kuzeydoğu), Pinheiral, Piraí (güney ve doğu) ve Rio Claro (güney) şehirleri yer alıyor. Ayrıca Rio de Janeiro şehrinden de yaklaşık 130 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Barra Mansa ve Pinheiral ile birlikte 500,000’in üzerindeki nüfus ile bu bölge Rio de Janeiro şehrinden sonra Brezilya’nın en yoğun şehirleşmiş bölgesi niteliğini taşıyor.

Güneydeki Fluminense bölgesinin ekonomik merkezi olan Volta Redonda şehri bölgedeki diğer stratejik öneme sahip Juiz de For a (190 kilometre) ve Sao Jose dos Campos (220 kilometre) gibi şehirlerinin de oldukça yakınında yer alıyor.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk Avrupalı yerleşimcilerin 1744 yılında geldiği bu bölge ilk dönemlerde ağırlıklı olarak tarıma dayanıyordu. Bu sebepten dolayı bölgede halen bazı semt isimleri çiftlik ve çiftlik ile alakalı isimlere sahiptir.

Tarım sektörüne dayanan şehir 1869 ile 1870 yılları arasında en parlak dönemini yaşamıştır. D. Pedro II demiryolunun bu bölgeye gelmesi de aynı döneme rastlamıştır. 1875 yılına kadar gelişmeye başlayan şehir, 1888 yılında kölelere özgürlük verilmesiyle, tarım sektöründeki gerilemeye paralel olarak, gerilemeye başlamıştır.

Bu durum 1941 yılında şehrin endüstrileşmesi ile tekrar olumluya dönmüştür. II. Dünya Savaşı’nın ortalarında bir demir çelik firması olan Companhia Siderúrgica Nacional’ın (CSN) burada kurulmasıyla, Volta Redonda Brezilya’nın dört bir tarafından işçilerin buraya gelmesine yol açmıştır. 1946 yılında açıldığında Latin Amerika’nın ilk çelik fabrikası olmuştur.

Tıpkı diğer Latin Amerika ülkelerinde olduğu gibi, devlet desteği ile, 1980’lerde yaşanan ekonomik krize kadar, Volta Redonda gelişmeye devam etmiştir. 1993 yılında özelleştirilen ve Presidente Vargas Steelworks ismini alan bu demir çelik fabrikası alanında dünyanın en başarılı olanlarındandır.

Spor[değiştir | kaynağı değiştir]

Volta Redonda Futebol Clube şehrin en önemli futbol takımlarından birisidir. Maçlarını da, şehrin merkezinde yer alan, Estádio Raulino de Oliveira Stadyumu’da gerçekleştirmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]