Volkanik Ekol

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Jules Tavernier'ın yağlı boya tuval çalışması 'Kiluea semalarında tam-ay, 1887.

Resim sanatında Volkanik Ekol, Havai'nin patlayan volkanlarını dramatik ve karamsar bir sahnede sunma fikrine dayanan, Havai'nin yerlisi olmayan bir grup ressam tarafından geliştirilmiş bir akımdır.Bunun yanı sıra, volkanik ekol çerçevesinde iyimser ve aydınlık eğilimli su rengi motifli eserler vermiş sanatçılar da vardır.Havai'deki iki volkan Kilauea ve Mauna Loa 1880-1890 yılları arasında aktifti ve Volkanik Ekol de bu aralıkta zirveye çıkmıştı.Kilauea volkanına ulaşmak sanatçılar için tırmanma ve ata binmeyi de gerektiren, iki-üç günlük meşakatli bir yolculuk demekti.

Bir Printmaker (Baskıcı) ve sanat eğitmeni olan Huc-Mazelet Luquiens bu döneme "küçük Havai rönesansı" ismini vermiştir.Jules Tavernier (Fransız 1844-1889) pek çok kişiye göre bu dönemin en önemli volkanik ekol ressamıydı.Ayrıca, Avustralyalı Ernst William Christmas ve Ambrose McCarthy Patterson, İskoç Constance Fredericka Gordon Cumming, Amerikalı Charles Furneaux, David Howard Hitchcock, Titian Ramsey Peale, Louis Pohl, William Pinkney Toler, Joseph Dwight Strong ve Lionel Walden, bunun yanı sıra Japon Ogura Yonesuke Itoh ve Yeni Zellandalı William Twigg-Smith gibi isimler de bu ekolün döneminde, takipçisi olmuş ressamlardır.

Yukardaki isimlere göre daha meşhur biri olan Amerikalı manzara ressamı Frederic Edwin Church de benzer çalışmaları Ekvator'u 1853 ve 1857 yıllarındaki ziyaretinde Cotopaxi Volkanı'nda gerçekleştirmiştir ama asla Havai Adaları'nda bulunmamıştır.

Bazı Seçilmiş Eserler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Forbes, David W., "Encounters with Paradise: Views of Hawaii and its People, 1778-1941", Honolulu Academy of Arts, 1992, 173-199.
  • Honolulu Academy of Arts, "Mt. Kilauea, the House of the Everlasting Fire", Calendar News, Honolulu Academy of Arts, Mar. /Apr. 2005.
  • Maier, Steven, "Jules Tavernier: Hawaiʻi’s First Real Painter", Honolulu, Nov. 1996, 80.
  • Severson, Don R. "Finding Paradise: Island Art in Private Collections", University of Hawaii Press, 2002, 88-114.