Frederic Edwin Church

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Frederic Edwin Church
Napoleon Sarony tarafından çekilmiş fotoğraf (y. 1868)
Genel bilgiler
Doğum4 Mayıs 1826(1826-05-04)
Connecticut
Ölüm7 Nisan 1900 (73 yaşında)
New York
AlanıPeyzaj
Katıldığı akımlarHudson Nehri Ekolü
Ünlü yapıtlarıNiagara, And Dağları'nın Kalbi
İmzası

Frederic Edwin Church (4 Mayıs 1826 - 7 Nisan 1900) Hartford, Connecticut'ta doğmuş Amerikalı bir manzara ressamıydı. Hudson Nehri Ekolü'nde merkezi bir figürdü ve en çok dağları, şelaleleri ve gün batımlarını tasvir eden büyük manzaraları resmetmesiyle tanınır. Church'ün resimleri gerçekçi ayrıntılara, dramatik ışığa ve panoramik manzaralara vurgu yapar. Önemli eserlerinden bazılarını tek resimlik sergilerinde New York'ta ücret ödeyen ve sıkı takipçileri olan kitlesine sundu. İlk yıllarında Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en ünlü ressamlardan biriydi.

Tarzı ve bıraktığı etki[değiştir | kaynağı değiştir]

New England Manzarası (1851), Church'ün "ilk gerçek karmaşık manzara resmiydi. Cole'un çalışmasında bulunandan daha ayrıntılı ve mekansal olarak karmaşık bir manzara resmetmek için çeşitli konumlardan eskizler kullandı.[1]

Oryantalizm, 1800'lerin başında Aydınlanma Çağı'nın rasyonalizmine karşı bir hareket olarak İngiltere ve Fransa'da öne çıktı. Oryantalist dönemin sanatçıları, doğayı genellikle zenginliğini ve güzelliğini tasvir eden idealize edilmiş sahnelerde, bazen de büyük ölçeğine vurgu yaparak tasvir ettiler. Bozulmamış bir doğayı idealize eden Church'ün eserlerinde sürdürdüğü bu gelenek, dayanılmaz derecede detaylı sanatıyla öne çıkar. Doğaya yapılan vurgu, alçak yatay çizgiler ve gökyüzünün baskınlığı ile teşvik edilmektedir. Church genellikle fırça darbelerini gizlemeye çalışmıştır, böylelikle ortaya pürüzsüz ve ressamın kişiliğini barındırmayan yüzeyler çıkarmıştır.

Church, öğretmeni Thomas Cole tarafından kurulmuş Amerikan peyzaj sanatı akımı olan Hudson Nehri Ekolü'nün ikinci nesil bir ressamıdır.[2] Hem Cole hem de Church dindar Protestanlardı. Church'ün inançları, resimlerinde, özellikle de ilk dönem tuvallerinde büyük rol oynamıştır.[3] Hudson Nehri Ekolü resimleri, geleneksel kırsal ortamlara, özellikle Catskill Dağları ve romantik niteliklerine ağırlık vermeleriyle tanınır. Hızla yok olmakta olan, yerleşim barındırmayan bir Amerika'nın vahşi gerçekçiliğini ve doğal güzelliğini takdir etme amacı taşımaktadırlar. Amerikan sınırı manzaraları, "19. yüzyılın ortalarında Amerika Birleşik Devletleri'nin yayılmacı ve iyimser görünümünü" göstermektedir. Church, resimlerinin temasıyla Cole'dan farklıydı. Cole'un alegoriye olan eğilimi yerine, doğal ve genellikle görkemli sahneleri tercih etti. Ancak Church'ün çalışmaları temalar ve anlamlar açısından birçok farklı açıdan incelenmiştir.

Prusyalı kaşif ve bilim adamı Alexander von Humboldt, Church üzerinde büyük bir etki bırakmıştır. Kosmos adlı bilimsel eserinde Humboldt, bilimin, doğal dünyanın ve manevi kaygıların birliğine dair bir anlayış ortaya sunmuştur. Church'ün okumuş olduğu Kosmos, manzara resimlerine özel bir bölüm ayırmıştı. Humboldt, özellikle Yeni Dünya'da doğanın çeşitliliğini "bilimsel olarak" tasvir etmede görsel sanatçıya önemli bir rol vermiştir. Charles Darwin'in evrim teorisi 1860'larda Humboldt'un birlik fikirlerini alt üst etmeye başladığında, sanat tarihçileri, Church'ün eserlerinin dünya görüşündeki bu değişime nasıl tepki verdiğini incelemişlerdir.

İngiliz sanat eleştirmeni John Ruskin, Church üzerindeki bir başka önemli ve büyük etki bırakan isimdir. Ruskin Modern Ressamlar eserinde doğayı yakından gözlemlemeye dikkat çeker: "Peyzaj ressamının zorunlu görevi, en küçük ayrıntılara, kesintisiz bir dikkatle inmektir. Her kaya sınıfı, her tür toprak, her bulut biçimi aynı özenle incelenmeli ve eşit hassasiyetle işlenmelidir." Detaylara verilen bu dikkat, büyük sanat eseri elde etmek için sanatçının yorumu, izlenimleri ve hayal gücü ile birleştirilmelidir.[4] Church'ün resimleri 1850'lerde ve 1860'larda geniş çapta övülürken, bazı eleştirmenler onun ayrıntılı panoramalarını yaratıcı veya şiirsel olmaktan yoksun bulmuştu. George W. Sheldon, Amerikan Ressamları eserinde, Church'ün tuvalleri hakkında şöyle yazmıştı: "Onların temel kusurunun ne olduğunu açıklamaya pek gerek yok, çünkü şimdiye kadar her zeki Amerikan sanatsever tarafından fark edilmiş olmalı: duygunun birliği ve gücü pahasına ayrıntıların detaylandırılmasından oluşuyor. Gerçeğe yakın ve güzeller ama sanatın şiirinde, aromasında olabilecek kadar zengin değiller. Doğanın daha yüksek ve ruhsal gerçekleri, peyzaj sanatının gerçek hedefidir."[4]

Church'ün resimlerinden bazıları, dışavurumcu manzara tarzından da etkilenmiştir. Dışavurumcu sanat, düzlemi vurgulama, dağınık olmayan ışık kullanma ve ressamın varlığı veya "kişiliği" izleyici için daha az belirgin olacak şekilde fırça darbelerini gizleme eğilimindedir. Bir sergi kitabı, Church'ün Tropiklerde Sabah ve Vahşi Doğada Alacakaranlık eserlerinin "ressamın titiz ressamlığını ve yoğun renklerini vurgulama" üzerine olduğu, Cotopaxi ve The Parthenon eserlerinin "panoramik yapılarında stilin örneğini oluşturması" şeklinde ele almıştır. Bununla birlikte, Church birincil olarak dışavurumcu bir sanatçı olarak görülmez.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Avery, Kevin J. (1993). Church's Great Picture: The Heart of the Andes. Metropolitan Sanat Müzesi. ISBN 978-9994925193. 9 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Nisan 2023. 
  2. ^ "Master, Mentor, Master: Thomas Cole & Frederic Church". Thomas Cole Ulusal Tarihi Bölgesi. 16 Ekim 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Nisan 2023. 
  3. ^ Avery, 12
  4. ^ a b Rosenbaum (Haziran 2015). "Frederic Edwin Church in an Era of Expedition". American Art. 29 (2): 26-34. doi:10.1086/683349. 
  5. ^ Wilmerding, John (1980). American Light: The Luminist Movement, 1850–1875. Washington: Ulusal Sanat Galerisi. ISBN 9780691002804. 25 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Nisan 2023.