Titian Peale

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Titian Ramsay Peale
Titian Ramsay Peale
Genel bilgiler
Doğum adı Titian Ramsay Peale
Doğum 2 Kasım 1799(1799-11-02)
Ölüm 13 Mart 1885 (85 yaşında)
Uyruk Amerikalı
Alanı Çizim ve suluboya
Doğa tarihi
Entomoloji
Fotoğrafçılık
Etkilendikleri Charles Willson Peale

Titian Ramsay Peale (2 Kasım 1799 – 13 Mart 1885), Amerikalı doğa tarihçisi, entomolog ve fotoğrafçı. Doğa tarihçisi Charles Willson Peale'in onaltıncı ve son çocuğudur.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Peale'in ilk çalışma alanı, Peale Müzesi'nin hazırlıklarıyla uğraşan babasına yardım amacıyla ilgilendiği doğa tarihi olmuştur. Ailesinin Germantown, Pennsylvania'ya taşınmasının ardından burada örümcek ve kelebek toplamaya başlayan Peale, kendinden yaşça büyük kardeşlerinin de yaptığı gibi, babasına müzeye konacak nesneler konusunda yardımcı olmuş; George Washington ve Thomas Jefferson gibi ünlülere ait yapıtları müzeye kazandırmıştır.

Çizimleri 1816 yılında Thomas Say'in American Entomology adlı çalışmasında yayımlanan Peale bunun ardından Doğal Bilimler Akademisi'ne kabul edilmiştir. Bu kurum tarafından 1817 yılında düzenlenen Florida ve Georgia gezilerine de katılan Peale 1819'da Stephen Harriman Long'un öncülüğünde düzenlenen Rocky Dağları gezisinde Say'in yardımcılığını üstlenmiştir. Bu gezi sırasında hazırladığı çizimlerin 122'sini Doğal Bilimler Akademisi'nin Philadelphia şubesine bağışlayan Peale bir gümüş ördekle ödüllendirilmiştir.

Peale'in çizimleri Say'in American Entomology (1824–28) ve Charles Lucien Bonaparte'ın American Ornithology (1825–33) adlı yapıtlarında da yer almıştır.

Peale 1831 yılında Circular of the Philadelphia Museum: Containing Direction for the preservation and preparation of objects of natural history başlıklı bir makaleye imza atmıştır. Kelebekleri cam bir hazne içinde saklamaya yarayan bir yöntem geliştiren Peale bu sayede 100'ü aşkın kelebek türünü günümüze dek sergileme fırsatı yakalamıştır.

1838 yılında Teğmen Charles Wilkes'in başkanlık ettiği keşif gezisine katılan Peale, gezi boyunca elde ettiği türleri müzeye bağışlamıştır. Sanatçının Mammalia and Ornithology (1848) adlı çalışma raporu John Cassin'in itirazlarına konu olmuş ve ancak Cassin'in düzeltmelerinden sonra 1858 yılında yayımlanabilmiştir. Peale Geçidi, adını Titian Peale'den almıştır.[1]

Peale 1 Mayıs 1843'te ekonomik sorunlar nedeniyle müzeyi Isaac Brown Parker'a satmak zorunda kalmıştır. Daha sonra ABD Patent Kurumu'nda çalışmaya başlayan Peale yaşamını profesyonel fotoğrafçılık yaparak sürdürmüştür.

Titian Ramsay Peale

Yapıtlarının sergilendiği yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bibliyografya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Phillips, James W. (1971). Washington State Place Names. University of Washington Press. ISBN 0-295-95158-3. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]