Vitis mustangensis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vitis mustangensis
Mustang üzümü
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Plantae
Bölüm: Tracheophyta
Klad: Angiosperms
Klad: Eudicots
Klad: Rosids
Takım: Vitales
Familya: Vitaceae
Alt familya: Vitoideae
Cins: Vitis
Tür: V. mustangensis
İkili adlandırma
Vitis mustangensis
Samuel Botsford Buckley

Vitis mustangensis, çoğunlukla mustang üzümü olarak bilinir, Güney eyaletleri'ne özgü bir üzüm türüdür. Bulunduğu yerler Mississippi, Alabama, Louisiana, Teksas ve Oklahoma bölgelerini kapsar.[1][2]

Açıklama[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu odunsu tür, Temmuz – Eylül arasında yumuşak 34-inç (2 cm) koyu mor meyvelere olgunlaşan küçük sert yeşil meyve kümeleri üretir.

Kalın bir dış et tabakasına sahiptirler ve ortalama olarak dört kalp şeklinde tohum içerirler. Bu üzüm çeşidi, beyaz kadife benzeri alt tarafı ve loblu, kâlp şeklinde yaprakları ile tanınır. Bu asmalar genellikle ağaçları, çalıları, çitleri ve yakınında yetiştiği diğer nesneleri kaplar.[3]

V. mustangensis ikievciklidir, sadece dişi asmalarda meyve verir.[4]

Mutfakta kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Meyve, işlendiğinde potansiyel olarak cildi tahriş edebilir ve acılık ve yüksek asit içeriği nedeniyle çiğ olarak yenmesi biraz rahatsız edici olabilir.

Bu üzüm, jöle, turta doldurma, şarap ve üzüm suyu gibi mutfakta kullanılır ve bunların tümü genellikle ısıyla işlenir ve şekerle tatlandırılır.[4]

Mustang üzümleri, İç Savaş öncesinden beri mustang şarabı yapmak için kullanılmıştır.[5]

Mustang Üzümlerinin taneleri ve yaprakları da yün boyamak için kullanılabilir.[6]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; GRIN isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
  2. ^ "Biota of North America Program 2014 county distribution map". 18 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Haziran 2022. 
  3. ^ Lynch, Daniel. Native and Naturalized Woody Plants of Austin and the Hill Country. Saint Edward's University, 1981, p. 95.
  4. ^ a b "Wild Harvest: Texas' Bounty of Native Fruits|| TPW magazine|August/September 2013". tpwmagazine.com. 6 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mart 2019. 
  5. ^ C. Allan Jones, Texas Roots: Agriculture and Rural Life Before the Civil War, College Station, Texas: Texas A&M University Press, 2005, pp. 148-149 [1] 5 Haziran 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  6. ^ Tull, Delena. Edible and Useful Plants of Texas and the Southwest: A Practical Guide. University of Texas Press, 1987, p. 206-208.