Vikipedi tartışma:Hakkında

Sayfa içeriği diğer dillerde desteklenmemektedir.
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bu sayfa da önemli. Biraz çeki düzen verilmesi lazım. --Dbl2010mesaj 12:43, 30 Haziran 2005 (UTC)

Vikipedi  :) Neden yahu ? Özel isim Wikipedia diye kalsa daha normal olmaz mi ? Nerval

selam. bu konuda uzun bir sure fikir alisverisinde bulunduk (MediaWiki talk:All messages'da Wikipedia altbasligi). sonra da oylayalim dedik. oylama da Vikipedi'den baska gorus belirten cikmadi. boylece Vikipedi oldu. belki de yeterince duyuramadik ama nedense duyanlarin hepsi Vikipedi dedi. tartismalar sirasinda diger secenekleri onerenler bile aksi yonde oy kullanmadi. ben de anlamadim. atakan 05:43, 9 May 2004 (UTC)
Nerval, "özel isimler aynen yazılır" diyen TDK görevlisi o sırada ne tür bir uyuşturucu kullanıyordu hala merak ederim :). volkan 06:05, 9 May 2004 (UTC)
Ben bir noktaya açıklık getirmek istiyorum. Türkçe'de yabancı dilden geçen özel isimlerin yazılması için genelgeçer bir kural yok. Gelenekleşmiş yöntemler var elbette ancak "şu durumda şöyle yapılır, bu durumda böyle yapılır" demek mümkün değil. Örneğin ben ABD'nın (ya da USA'in) Şikago (ya da Chicago) kentinin bir banliyösündeyim. Bizim buradaki konsolosluk bana mektup attığı zaman mektubun tepesinde "Türkiye Cumhuriyeti Şikago Başkonsolosluğu" yazıyor :-), eminim Londra konsololosluğumuz da "Londra" ismini kullanıyordur, "London" ya da "Landın" değil. Söylemek istediğim, bir özel ismin okunduğu gibi yazılması, ya da başka bir biçimde Türkçe'ye uyarlanması kurallara aykırı değil. Gelelim Wikipedia meselesine. Bu biraz farklı bir konu, çünkü Wikipedia iki ayrı anlama geliyor. 1. Pek çok dilde yazılan bir ansiklopedi 2. Bu ansiklopedinin İngilizcesi'nin adı. Bizim Vikipedi olarak çevirisini yaptığımız 2. anlam, çünkü bize gereken "1. anlamdaki ansiklopedinin Türkçesi'nin adı", "1. anlamın Türkçesi" değil. Bu ayrım yüzünden, yazarken biraz dikkatli olmak lazım. Birinci anlamdan bahsediyorsak, "Wikipedia" ikinci anlamdan bahsediyorsak "Vikipedi" sözcüklerini kullanmalıyız. Bence Türkçe yazılan bir eserin adı da Türkçe olmalı, ve kim ne derse desin "Wikipedia" Türkçe değil. atakan 07:32, 9 May 2004 (UTC)
Şimdi baktım da evet diğer bazı dillerde de dillere göre değişiyormuş. Ama bunun yanı sıra, wikipedia bir nevi kurum ismi. Britannica'nın ismini "Britanika" olarak değiştirmediğimiz için garibime gitti :) Neyse yahu, vikipedi de güzel geliyor kulağa :) İşin başka bir yanı, Wiki yıllardır varolan bir sistem. Sağlıcakla, Honor Enlightened Nerval 04:58, 10 May 2004

Bence de kesinlikle ilk cümlenin mantıken "Wikipedia projesinin, 2003'te hayata geçen Türkçe koludur," olması gerekir. Yıllardır İngilizce-Türkçe çeviri yaparak geçimini sağlayan biri olarak söylüyorum bunu. Halihazırda "Vikipedi, Vikipedi projesinin 2003'te hayata geçen Türkçe koludur" deniyor ama belli ki denmek istenilen şey "Vikipedi, Wikipedia projesinin 2003'te hayata geçen Türkçe koludur." Ama bu konu zaten dokuz sene önce tartışılıp kaybedilmiş bile anladığımı kadarıyla. neyse.. xoox (mesaj) 22:03, 6 Ağustos 2013 (UTC)

Arkadaşlar Vikipedi- Türkçe çok batı yanlısıdır. Özgünlük burada yoktur. Tüm dünyadan katkı yapılan İngilizce Viki değişiklikleri hemen kaydediyorken burada tartışma sayfasına bile üye olmadan yazamıyorsunuz. Milletine bu kadar güvenmeyen bir Viki daha yoktur.--Whatislife (mesaj) 20:41, 31 Ağustos 2013 (UTC)

ingilizce bağlantılar[kaynağı değiştir]

Vikipedinin kendi tanıtım sayfasında çoğu bağlantı neden hâlâ ingilizce vikiye yönlendirilmiş durumda?Bu imzasız yazı 88.231.163.245 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Öncelikle İngilizce Vikipedi'ye bağlantıların o kadar da çok olmadığını söylemeliyim. Olanlar ise, Türkçe Vikipedi'de ilgili sayfanın eşdeğeri bulunmadığı için verilmiştir. Saygılar.bekiroflaz § mesaj 15:58, 21 Eylül 2008 (UTC)
Haklısınız dün biraz uyku sersemiyken fazla göze batmış. Lâkin Türkçe eşdeğer bulabilmek için herkes burada değil mi? Emekleriniz için teşekkürler. Saygılar.Bu imzasız yazı 88.226.177.149 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Madde koruması[kaynağı değiştir]

Madde vandallanmış. Maddeye "Turhal Nakliyat" denen bir şirket tarafından reklam tarzında yazılar yazılmış. Mantık aramamak lazım. Vandal içeriği kaldırdım. Tamamen korumaya alınmasını öneriyorum. Superious (mesaj) 15:37, 28 Temmuz 2013 (UTC)

Neden Wikipedia Değil?[kaynağı değiştir]

Ňeden Wikipedia Demiyoruzda Wikipedi Diyoruz İşte Buda Ayrı Mesele:)) Bana Kalırsa Wikipedi Daha Kısa ve Söylemesi Daha Kolay Bu Nedenden Ötürü Wikipedi Diyoruz Buyrun Sizlerinde Yorumlarınızı Bekliyorum--* barbie* 123 (mesaj) 12:21, 20 Mart 2016 (UTC)

bkz " https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Vikipedi" BozBoy (mesaj) 07:13, 21 Aralık 2016 (UTC)

Vikipedi projesinin, 2003'te hayata geçen Türkçe koludur . Proje Adı Wikipedia'dır BozBoy (mesaj) 07:17, 21 Aralık 2016 (UTC)

Yeni Hesap Açma İşlemi İçin Eski Hesabı Kapatma[kaynağı değiştir]

Merhabalar. Benim bir sorum olacaktı. Ben şimdi esdemirei kullanıcı adıyla bir hesap oluşturmak istiyorum ama sanırım EsdemireI adlı eski hesabımı silmeyi unutmuşum ve şifresini unutmuşum. Kurtarma için gerekli e-postayı da kapatmış bulunmaktayım. O eski hesabımı kapatıp bu yeni hesabımı açmamda bana yardımcı olabilir misiniz?

Malesef Bu Durumda Yapılabilecek birşey bulunamıyor onun yerine bir harf değiştirebilirsiniz :) BozBoy (mesaj) 07:15, 21 Aralık 2016 (UTC)

Vikipedi Hakkında[kaynağı değiştir]

Vikipedi'ye Ansiklopedi nasıl eklenir? Bozkurtça (mesaj) 20:55, 14 Ocak 2018 (UTC)

Yabancı makaleleri otomatik olarak kendi dilimize çeviren bir uygulama entegre etseniz çok daha güzel bir uygulama olacağını düşünüyorum. Çünkü, her makale her dilde aynı bilgide değil! Cegirke (mesaj) 06.27, 3 Ekim 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]