Vikipedi:AutoWikiBrowser/Kullanım kılavuzu

Vikipedi, özgür ansiklopedi

b}}

Temel prosedür[kaynağı değiştir]

AutoWikiBrowser (AWB) kullanımı için temel prosedür aşağıdaki gibidir:

 1. AWB'de oturum aç
 2. Düzenlenecek sayfaların bir listesini yap
 3. Seçenekleri ayarla (her bir sayfada neler yapacağınızı belirtin)
 4. İşleme başla (AWB her sayfada sizi yönlendirir, planlanan değişiklikleri önizler ve şablon ekleme gibi daha fazla değişiklik yapmanızı sağlar.)

Başlangıç parametreleri[kaynağı değiştir]

AWB başlangıç parametrelerini işleyebilir. Belirli bir ayar dosyasını yükleyebilir ve/veya belirli bir profile giriş yapabilir.

parametreler

 • /s "file.xml"/s AWB klasöründe varsa belirli bir ayar dosyasını yükler. Dosya adı tırnak içinde olmalıdır
 • /u int/u (profil listesindeki kullanıcı adı veya numarasına göre) kullanıcı profilini yükler ve içine giriş yapar. Profil mevcut olmalıdır, kaydedilmediği takdirde kullanıcı şifresi sorulur.

Daha sonra, AWB'nin gerekli şeyleri yüklemesini sağlamak için bu parametreleri bir kısayolda hedefin sonuna ekleyebilirsiniz.

Örneğin:

C:\pathtoAWB\AutoWikiBrowser.exe /s "test.xml"
C:\pathtoAWB\AutoWikiBrowser.exe /u 1
C:\pathtoAWB\AutoWikiBrowser.exe /s "test.xml" /u "Jimbo Wales"
C:\pathtoAWB\AutoWikiBrowser.exe /u "Jimbo Wales" /s "test.xml"

Giriş yapmak için, File → Login'i (üstten yedinci öğe) seçin. Daha sonra standart Vikipedi giriş ekranını AWB penceresinin en üstünde göreceksiniz. Kendi kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazınız (giriş kutularını görmek için sağdaki sürgülü çubuğu kullanmanız gerekebilir). Tamamlayınca "Login" butonuna basın.

 • AWB, İnternet Explorer motorunu kullanır ve IE girişi kullanır. Farklı hesaplarınız varsa, IE’de Wikipedia’dan çıkmanız ve diğer hesabınızla giriş yapmanız gerekir. AWB'yi çalıştırmak ve manuel düzenlemeleri aynı anda 2 farklı hesap kullanarak yapmak isterseniz, botunuz için IE'yi kullanın ve manuel düzenlemelerinizi Firefox veya Opera gibi başka bir tarayıcıda yapın.
Güvenlik protokolleri

Varsayılan olarak, tüm Wikimedia Foundation vikileri için (Vikipediler, Vikikaynaklar, vb.) için HTTPS protokolü kullanılır. Özel bir wiki düzenliyorsanız, site tercihlerinde protokolünüzü seçmek için bir seçenek sunulur.

Ana menüler[kaynağı değiştir]

File[kaynağı değiştir]

 • Reset to default settings — Orijinal AWB ayarlarını yeniden yükler.
 • Open settings... — Belirtilen yoldan seçilen ayarları açar.
 • Recent settings — AWB ayarlarını daha önce kaydedilmiş bir ayara sıfırlamanıza izin verir.
 • Save settings — Geçerli ayarları yüklendikleri dosyaya kaydeder.
 • Save settings as... — Geçerli ayarları istenen bir dosyaya kaydeder.
 • Save settings as default — Ayarları Default.xml dosyasına kaydeder, AWB yeniden başlatıldığında bunlar otomatik olarak yüklenir.
  This file is stored in %LOCALAPPDATA%\AutoWikiBrowser (usually C:\Users\<username>\AppData\Local\AutoWikiBrowser on Windows 7 machines, in other Windows versions this location may differ).
 • Log in/Profiles... — Takes you to the login page for Wikipedia. This window also allows easy switching between user accounts (with the ability to save passwords).
 • Log out — Logs out without quitting the program.
 • Refresh Status/Typos — Allows you to refresh the typo list. If you have had AWB open for a long time and want an updated typo list (only if RegexTypoFix is enabled). Also reloads the check page to check enabled users and versions. User talk templates, Template redirects, Dated templates pages are also reloaded.
 • Exit — Quits the program.