İçeriğe atla

Vikipedi:Şablon belgelemesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Şablonlar, MediaWiki uygulamasının çok güçlü bir özelliğidir, ancak yeni kullanıcılar için kafa karıştırıcı olabilir ve hatta deneyimli kullanıcılar daha karmaşık olanları anlamakta zorluk çekebilir. Bu nedenle, kullanılabilirliği artırmak için şablonlara belgeleme eşlik etmelidir.

Şablon belgeleri, bir şablonun ne yaptığını ve nasıl kullanılacağını açıklamalıdır. Şablon sözdiziminin inceliklerini tam olarak bilmeyen bir kullanıcının dikkatlerini başka bir yere odaklayan birçok deneyimli katılımcıyı içeren bir kullanıcının doğru şekilde kullanabilmesi yeterince basit olmalıdır. Bu özellikle çok kullanılan şablonlar için geçerlidir.

Editörler, şablon belgelendirme sayfaları belirlenmiş topluluk standartları ve ilkeleri ile tutarsız olduğunda resmî politikalar veya yönergelere uymalıdır. Editörler ayrıca, bu belgelendirme kılavuzu da dâhil olmak üzere şablon belgesi sayfalarını politika edinmiş gibi "alıntılamaktan" kaçınmalıdır. Şablon belgesi sayfaları, topluluk tarafından kapsamlı bir şekilde incelenen Vikipedi politikalarının aksine, eğer varsa çok fazla tartışmadan yazılabilir.

Belge alt sayfası nasıl oluşturulur[kaynağı değiştir]

Belgeleri şablona koy[kaynağı değiştir]

Bir şablon oluştururken (yayımlarken) {{belgeleme}} koymalısınız. Ardından [görüntüle] [düzenle] [geçmiş] [temizle] bağlantılarıyla bir belge sayfası oluşturulur. Bu bölme [düzenle] bağlantısını tıklayarak şablon belgelerini oluşturabilir ve düzenleyebilirsiniz.

Ayrıca bakınız[kaynağı değiştir]