Vikipedi:İlk maddeniz

Page yarı korumaya alındı
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Vikipedi'de arama yapmak

Türkçe Vikipedi'de şu anda 569.434 madde vardır. Yeni bir madde açmadan önce Vikipedi'de arama yapın ve açacağınız maddenin başka bir isimle bulunmadığına emin olun. Açacağınız maddenin adının adlandırma kurallarına uygunluğunu kontrol edin. Eğer açacağınız konuyla ilgili bir madde varsa ancak farklı bir isimle adlandırılmışsa yönlendirme yapmalısınız; yönlendirme sayfaların kolayca bulunmasını sağlar ve Vikipedi'ye yardım etmenizin en iyi yoludur.

Eğer aramalarınızda bir sonuca ulaşamadıysanız, aramanızı yazacağınız konuyu içerebilecek şekilde aramanızı genişletin. Örneğin bir müzik grubu üyesi hakkında yazmak istiyorsanız, müzik grubunun sayfasına gidip eklemek istediğiniz bilgileri bu geniş içerikli maddeye ekleyebilirsiniz.

Kaynak toplama

Açacağınız madde için kaynak toplayın. Açacağınız madde yeterli derecede kayda değer olmalı ve bu kayda değerlik güvenilir kaynaklarla kanıtlanabilmeli. Güvenilir olması genel anlamda editör kontrolünden geçmiş olması demektir. Eğer konuyla ilgili geniş bilgiler veren güvenilir kaynaklar (gazete, dergi, kitap vb.) varsa maddesini açabilirsiniz.

Açacağınız madde için kaynaklara sahipseniz Vikipedi:Kaynak gösterme sayfasından kaynaklandırmanın nasıl yapılabileceğini öğrenebilirsiniz. Ancak ilk maddelerinizde format konusunda endişelenmeyiniz. İlk maddeleriniz için bulduğunuz kaynakları maddeye eklemeniz yeterli, önemli olan kaynakların elde edilmesi, doğru formatta olmasa bile.

Kaçınılması gereken noktalar

Kişisel sayfalar
Bu sayfalarına şunlar dahildir: siz, bir arkadaşınız ya da internet siteniz hakkında olanlar, çaldığınız müzik grubu, bir öğretmeniniz, sizin bulduğunuz kelimeler, ya da yazdığınız bir hikâye. Eğer gerçekten Vikipedi'ye girecek kadar önemli biriyseniz bırakın sizi bir başkası eklesin. Arkadaşlarınızı bir ansiklopediye eklemek güzel bir sürpriz ya da komik bir şaka gibi görünebilir, ama bu tip maddeler genelde silinir. Bu durumda duyguların incinmesini önceden biraz düşünerek engelleyebilirsiniz.
Reklam yapmak
Lütfen firmanızın ya da ürününüzün reklamını yapmaya çalışmayın. Lütfen internet sitenize - tarafsız bir grup gerçekten madde ile ilgili olduğuna karar vermeden - bağlantılar eklemeyin, Windows veya Turkcell gibi önemli olanlar hakkında maddeler bulunsa da pek çok firma ve ürün ansiklopedik değildir. Tarafsız olun.
Özgün çalışmalar
Vikipedi'de hâlihazırda olan bilgi ve konular bulunur; yeni çalışmalar yayınlanmaz. Kişisel görüş, teori ve fikirleriniz hakkında maddeler yazmayın, kabul edilmiş referanslarla destekleyebilseniz bile.
Tek bir cümle ya da bir internet adresi
Maddelerin kendi içerikleri olmalıdır.
Ayrıca Bakınız:

Ve şunlara dikkat edin...

  • Bilgileri kopyalamak. Telif hakkı ihlali yapmayın. Güvende olmak için başka bir yerden birkaç cümleden fazla alıntıda bulunmayın, ve kullandığınız kaynaklara referans verin. Serbest lisanslı olduğundan emin olduğunuz bilgileri ekleyebilirsiniz, ama yine de nerden aldığınızı belirtin. Bu arada pek çok internet sitesi ya da şarkı sözü serbest lisanslı değildir. Aslında 1 Ocak 1978'den sonra yazılmış pek çok şey bir uyarı ya da © sembolü taşımasa bile teliflidir. Eğer serbest lisanslı bir içerik eklediğinizi düşünüyorsanız nerden aldığınızı sebebini tartışma sayfasında belirtin. (örneğin "1850 yılında yazılmıştır" gibi.)
  • İyi araştırmak ve kaynak göstermek. Dayanaksız bir sayfa hiç yoktan iyi gibi görünebilir, ama güvenilir bir kaynak çalışması hazırlamak için doğrulanabilirlik önemlidir. Herhangi bir intihal ihtimalini ortadan kaldırmak için, büyük metin parçalarını kopyalamaktan kaçınmanın yanı sıra, lütfen mevcut olan en iyi kaynaklarda araştırma yapınız ve kaynakları uygun biçimde belirtiniz, atıfta bulununuz.
  • Tarafgirlik ve tartışmalı materyal. Politika, din veya herhangi bir konuda belirli bir bakış açısını tutan, tarafgirlik gösteren maddeler yazmayınız. Bu tür bir konuya girişmeden önce tarafsız bakış açısı ile tam olarak ne kastettiğimizi anlamaya çalışınız.
  • Fazla maddeler. Vikipedi’de şimdiden birçok madde bulunmaktadır. Bu nedenle, bir madde yaratmadan önce o maddeden hali hazırda olup olmadığından emin olunuz. Belki aynı madde biraz daha farklı bir isimde mevcuttur, arama yapmak bu açıdan yararlı olabilir. Ayrıca Vikipedi isimlendirme kurallarına göz atmayı unutmayınız. Eğer eklemek istediğiniz madde biraz daha farklı bir başlık altında mevcutsa, fakat aklınızdaki başlık altında da aranabileceği kanısındaysanız, o başlığa yönlendirme nasıl yapabilirsiniz öğrenin ve muhtemel isimleri (başlıkları) var olan maddeye (başlığa) yönlendirin.
  • Başlığını doğru biçimde tanımlayamayan, bağlamını kuramayan son derece kısa maddeler. Konu hakkında gerçek bir şeyler diyen kısa ama iyi, en azından ‘içerik’ açısından nitelikli birkaç cümle yazmaya çalışın. Taslak diye adlandırılan kısa iyi maddeleri hoş görüyle karşılar, bunları bir nevi fırlatma rampası olarak görürüz; bu maddeler zaman içinde gelişecek, güzel ve nitelikli maddeler olacaklardır. Bir taslağın sonunda bir “taslak şablonu” eklemelisiniz: {{taslak}} gibi. Bu şablon maddenin genişletilebileceğini belirtmektedir ve böyle taslak maddelerin kolayca fark edilmesini sağlar. Ayrıca farklı taslak tipleriyle, konusuna göre maddenin taslağını özelleştirebilirsiniz! Bunun hakkında daha fazla bilgi için taslak şablonlarına göz atabilirsiniz.
  • Yerel ilgi maddeleri. Bunlar sadece küçük bir sayıda insanı ilgilendir bazı yerel okul veya caddelere dair maddelerdir. Bu tür maddelerin olup olmaması hakkında bir fikirbirliği yoktur ve eğer maddeyi diğer yerlerden ayıran bir özelliği ve farklılığı yoksa bazıları maddenin kalmasını uygun bulmayabilir. Fotoğraflar ilgiyi arttırır ve özellikle de bu tipteki maddeler için önemlidirler. Yerel ilgi maddelerine yerel bir renk katmaya çalışınız. Üçüncü parti referanslar da iyidir!

Nasıl yeni bir sayfa oluşturulur?

Vikipedi'de yazmakla ilgili temel noktaları tanıdıktan sonra, ilk maddenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Ayrıca bakınız