Vikipedi:WMTR/Vikimaraton/Caz Günü Vikimaratonu 2020

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Uluslararası Caz Günü'nde

Vikimaraton: Türkiye'den Caz Müzisyenleri

İstanbul Caz Festivali - Wikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu TürkiyeBu vikimaraton projesi, 30.04.2020 günü Türkiye saati ile 16:00 - 20:00 arasında gerçekleşecektir.

Vikimaraton sırasında deneyimli editörler sorularınızı yanıtlayıp madde oluşturmaya destek vermek üzere yayında olacak. Canlı oturuma katıl


Vikimaraton nedir?

Vikimaraton, belirlenmiş bir konu ya da içerik ile ilgili Vikipedi maddelerinin oluşturulması, geliştirilmesi amacıyla gönüllülerin belirli bir zaman diliminde bir arada çalışmasıdır.

Uluslararası Caz Günü nedir?

Dünyanın dört bir yanından insanların caz müziğini kutlamak, bu müziğin kökenleri hakkında bilgilendirmek ve kültürlerarası diyalog ve anlayışı artırmakta cazın rolünü vurgulamak üzere UNESCO'ya üye ülkede her yıl 30 Nisan'da gerçekleştirdikleri program ve etkinliklerdir.

İKSV arşivinden görseller[kaynağı değiştir]

İKSV fotoğraf arşivinden çeşitli sanatçılarımızın fotoğrafları bu etkinlik vesilesiyle Vikipedi’nin görsel medya platformu olan Wikimedia Commons’a yüklendi. Yazacağınız maddelere ekleyecek fotoğraf mı arıyorsunuz? Bu fotoğraflardan yararlanabilirsiniz. Caz Günü Vikimaratonu için Fotoğraflar

Yararlanabileceğiniz kaynaklar[kaynağı değiştir]

Madde oluşturulması, düzenlenmesi ve geliştirilmesi esnasında kullanılabilecek kaynakların bir kısmını sizlerle paylaşıyoruz.

İstanbul Caz Festivali Katalog Arşivi
Örnek Gazete Arşivleri
Örnek Kitaplar
  • Caz Çok Zor, Batu Akyol (Kara Plak Yayınevi)
  • Caz Sanatı, İlhan Mimaroğlu (Pan Yayıncılık)
  • Müzikle Yaşayan Kadınlar, Deniz Koloğlu (Kara Plak Yayınevi)
  • Türkiye'de Kadın ve Müzik, Patricia Adkins Chiti & Selen Gülün (İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları)
  • Pop Dedik, Murat Meriç (İletişim Yayıncılık)
  • Levent Öget ile Caz Etraflı Konuşmalar, Levent Öget (Bence Kitap

Yeni Oluşturulacak Maddeler[kaynağı değiştir]

Aşağıda isimleri kırmızı renkli olan sanatçılar hakkında Vikipedi'de herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Bu liste nihai değildir, burada belirtilenler dışında da Vikipedi'de hakkında bilgi olmayan Türkiye'den caz sanatçıları olabilir.