Serdar Barçın

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Serdar Barçın
Genel bilgiler
Doğum 1977
İzmir, Türkiye
Tarzlar Caz
Çalgılar
Etkin yıllar 2005–günümüz
İlişkili hareketler Yeni Türkü

Serdar Barçın (d. 1977), Türk flüt ve saksofon sanatçısı.

Hayatı ve kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1977 yılında İzmir'de doğdu. 1991 senesinde girdiği Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Flüt Bölümünden 2000'de mezun oldu. Profesyonel müzik kariyerinin ilk yıllarında ağrılıklı olarak Özgün, Sertab Erener, Demir Demirkan ve Şebnem Ferah gibi pek çok ünlü şarkıcıyla çalıştı; yüzden fazla şarkının kayıtlarında flüt ve saksafon çaldı. Seçmelerine girip kazandığı EBB Senfoni Orkestrası'ndaki görevinden, kısa bir süre sonra "memuriyetin kendine göre bir iş olmadığını" söyleyerek istifa etti.[1] Üyesi olduğu Yeni Türkü grubuna 2001 yılında dahil oldu. Kendine ait ilk albümü Barbun ise 2010 yılının sonbaharında yayınlandı. Albümde; Önder Focan, Derya Köroğlu, Gökçe ve Engin Recepoğulları gibi sanatçılar da Barçın'a eşlik etti.[2] Hala Erener ve Ferah gibi isimlerle enstrümantist olarak sahne alan sanatçı, aynı zamanda Robert College'da eğitmenlik yapmaktadır.[1]

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Stüdyo albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Özbey, Meltem. "Gurme cazkolik: Serdar Barçın". Akşam. 11 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Şubat 2015. 
  2. ^ Focan, Zuhal (30 Temmuz 2010). "Albümünü sonbaharda yayınlayacak olan Serdar Barçın ilk bilgileri Zuhal Focan'la paylaştı..." Cazkolik. 14 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Nisan 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]