İçeriğe atla

Vigdís Finnbogadóttir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vigdís Finnbogadóttir
4. İzlanda Cumhurbaşkanı
Görev süresi
1 Ağustos 1980 - 1 Ağustos 1996
Başbakan Gunnar Thoroddsen
Steingrímur Hermannsson
Þorsteinn Pálsson
Steingrímur Hermannsson
Davíð Oddsson
Yerine geldiği Kristján Eldjárn
Yerine gelen Ólafur Ragnar Grímsson
Kişisel bilgiler
Doğum 15 Nisan 1930 (94 yaşında)
İzlanda Reykjavik, İzlanda
Bitirdiği okul Paris Üniversitesi
Grenoble Üniversitesi
Kopenhag Üniversitesi
İzlanda Üniversitesi
Mesleği Öğretmen, Tiyatro yönetmeni

Vigdís Finnbogadóttir (d. 15 Nisan 1930, Reykjavik), 1980 ila 1996 yılları arasında İzlanda dördüncü Cumhurbaşkanı olarak görev yapan İzlandalı bir politikacı.

İzlanda ve Avrupa'nın ilk kadın cumhurbaşkanı olmasının yanı sıra, dünyanın demokratik yoldan seçilen ilk kadın cumhurbaşkanı oldu. Tam on altı yıllık bir başkanlık dönemi ile bugüne kadar herhangi bir ülkenin en uzun süre hizmet eden seçilmiş kadın cumhurbaşkanı olmaya devam etmektedir. Finnbogadóttir Halen UNESCO İyiniyet Elçisi ve Madrid Kulüp Üyesidir.

Babası Finnbogi Rútur Þorvaldsson, bir inşaat mühendisi olmasının yanı sıra İzlanda Üniversitesi'nde profesördü. Annesi Sigridur Eiríksdóttir ise bir hemşire ve İzlanda Hemşireler Derneği başkanıydı.

Vigdís Finnbogadóttir 1949'da Paris'te Sorbonne Üniversitesi'nde Fransızca ve Fransız edebiyatı okudu ve daha sonra Kopenhag Üniversitesi'nde tiyatro geçmişi okudu. 1960'lı ve 1970'li yıllarda İzlanda'daki ABD askeri varlığını (özellikle Keflavík'de) protesto etmek için düzenlenen sayısız mitinglere katıldı.

Vigdís Finnbogadóttir Reykjavik Theatre Company (Leikfélag Reykjavíkur) Şehir Tiyatrosu'nda 1972-1980 yıllarında Sanat Yönetmeni oldu. 1976 - 1980 yılları arası İskandinav ülkelerinde Kültür İşleri Danışma Kurulu üyesiydi.

1996 yılında Harvard Üniversitesi'nde John F. Kennedy Hükümet Okulu'nda Kadın Dünya Liderleri Konseyi kurucu başkanı oldu. İki yıl sonra, UNESCO Dünya Bilimsel Bilgi ve Teknoloji Etik Komisyonu başkanı olarak atandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen
Kristján Eldjárn
İzlanda Cumhurbaşkanı
1980–1996
Sonra gelen
Ólafur Ragnar Grímsson