Vietnam Şehitleri Anıtı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vietnam Şehitleri Anıtı

Vietnam Şehitleri Anıtı (İngilizce: Vietnam Veterans Memorial) ABD’nin başkenti Washington’da yer alan ve Vietnam Savaşı’nda savaşmış ve şehit düşmüş veya kayıp olan Amerika Birleşik Devletleri Silahlı Kuvvetleri mensuplarına adanmış ulusal bir anıt mezardır.

Tasarımı ve inşaatı oldukça tartışmalı geçen Vietnam Şehitleri Anıtı’na zaman içinde birtakım eklemeler yapılmıştır. Anıt üç ana bölümden oluşmaktadır. Üç Asker Heykeli (Three Soldiers Statue), Kadınlara Adanmış Vietnam Anıtı (Vietnam Women's Memorial) ve de anıt mezarının en tanınmış bölümü olan Vietnam Şehitleri Anıt Duvarı (Vietnam Veterans Memorial Wall)

Anıt mezar Vietnam’da ABD ordusunda savaşmış bir asker olan Jan Scruggs’dan ilham alınarak tasarlanmıştır. Mart 1979’da Avcı adlı filmi gören Jan Scruggs, bu filmi seyrettikten sonra Vietnam’da acı çeken ve ölen insanların isimlerini yazacağı bir anıt yapılması fikrini ortaya atmıştır.[1]

Anıt mezarın en tanınmış kısmı olan Vietnam Şehitleri Anıt Duvarı Maya Lin tarafından tasarlanmıştır. Bu anıt mezar 2007’de AIA tarafından yapılan Amerika’nın Favori Mimarlık Listesi çalışmasında ABD’nin en favori onuncu mimari eseri olarak seçilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Scruggs, Jan C., and Joel L. Swerdlow. 1985. To heal a nation: the Vietnam Veterans Memorial. New York: Harper & Row. sayfa 7

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]