Video oyunu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
23.34, 6 Temmuz 2016 tarihinde YiFeiBot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17285122 numaralı sürüm (Bot: Migrating 1 langlinks, now provided by Wikidata on d:q7889; 1 langlinks remaining)
Bir oyun tasarımı esnasında sanal kamera sistemi ile rötuş yapılırken.

Video oyunu, bilgisayar veya oyun konsolu gibi görüntü sinyali gönderen bir video ile görsel bir kullanıcı arayüzü (televizyon, monitör vs.) kullanılarak oynanan oyun türü.

Elemanlar

Genellikle video oyunlarında giriş aygıtı olarak joystick aygıtı, çıkış olaraksa bir monitör ve hoparlör kullanılır. Teknolojinin ilerlemesi ile giriş ve çıkış üniteleri için çok daha gelişmiş aygıtlar kullanılmaya başlanmıştır. Bunlara otomobil direksiyon sistemleri, uçak konsolları, titreşimli joystickler ve pedallar örnek olarak verilebilir.

Tarihçe

Dünyanın ilk video oyunu, katot ışın tüpü eğlence cihazı (cathode ray tube amusement device) kullanılarak oynanan oyun olarak bilinir.

Konsol oyunları 90'lı yıllarda yerini bilgisayar oyunlarına bırakmış olsa da, Sony'nin ürettiği PlayStation ile birlikte, konsollar, bilgisayarlara yeniden rakip olmuştur. PlayStation'ın ardından Xbox, Wii, Nintendo Dual Screen konsolları ile bilgisayarın rakipleri artmıştır.

Türler

Günümüzde video oyunlarının çeşitliliği, orijinalliği günbegün artmaktadır. Bu türlerin sayısı gerçek anlamda bilinmemektedir çünkü oyun tasarımcıları orijinal bir başlık yakalayabilmek için kendi türlerini oluşturmaya çalışmaktadır. Yaygın olarak üretilen bazı oyun türleri şunlardır:

  • First Person Shooter (FPS)
  • Role Playing Game (RPG)
  • MMORPG (Massive Multiplayer Online Role Playing Game)
  • Third Person Shooter (TPS)
  • Aksiyon
  • Yarış (otomobil, motosiklet vs.)
  • Spor
  • Turn Based Strategy (Sıra Tabanlı Strateji)
  • Real Time Strategy (Gerçek Zamanlı Strateji)
  • Multiplayer Online Battle Arena (MOBA)

Video oyunu hileleri

Video oyunu hileleri oyunlardaki çeşitli buglardan dolayı oluşan hatalardan yararlanarak oyuncumuz veya başka karakterler üzerinde yapabileceğiniz değişikliklerdir. Örneğin kahramanı ölümsüz yapma, çeşitli silahlarla donatma, tek vuruşta adamı öldürme gibi. Online oyunlarda yapılan hileler suç sayılmakta ve bu hileler yapımcıları tarafından genellikle parayla diğer çevrimiçi oyunculara satılmaktadır.

Oyun tasarım araçları

Bu araçlara oyun motoru denilmektedir ve oyun tasarımcılarını milyon satır kodla uğraşırken rahatlatmak için tasarlanmışlardır. Tasarımcı ön planda basit komutlar girerken oyun motoru ise arka planda bu basit komutları oldukça karmaşık kodlara çevirip oyun motorunun yazıldığı programlama dilinin kendisi de en sonunda tüm bu komutları sadece bilgisayarın anlayabildiği bit formatına (Ünlü 0-1 sistemi) çevirmektedir. Günümüzde popüler olan bazı oyun motorları şunlardır: