Venezuela Komünist Partisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Venezuela Komünist Partisi
Partido Comunista de Venezuela
Kısaltma PCV
Genel sekreter Oscar Figuera
Kurucu Juan Bautista Fuenmayor
Kuruluş tarihi 5 Mart 1931
Gazete(leri) Popular Tribune
İdeoloji Komünizm
Uluslararası üyelik Sao Paulo Forumu
Ulusal Meclis
2 / 165
İnternet sitesi

Venezuela Komünist Partisi (Partido Comunista de Venezuela), Venezuela'da marksist-leninist dünya görüşünü esas alan bir siyasi partidir. Komünist Enternasyonal'in seksiyonu olarak 1931 yılında kurulmuştur. Partinin genel sekreteri Oscar Figuera'dır.

Kuruluşu[değiştir | kaynağı değiştir]

1990'lara kadar ülkedeki başlıca sol güçtü. 1931 yılında Juan Vicente Gómez diktatörlüğü döneminde bir yeraltı örgütlenmesi olarak kuruldu. Başlangıçta Komünist Enternasyonal'in Venezuelalı üyesi olan Juan Bautista Fuenmayor tarafından yönetildi.

1945 yılına kadar yasa dışı bir örgüt olarak kaldı. 1960'larda Rómulo Betancourt'un başkanlığı döneminde yeniden yasadışı ilan edildi. 1960'larda Küba Devrimi ve Che Guevara'dan esinlenerek hükümete karşı gerilla savaşı başlattı. İçinde gerilla taktiklerinin kullanılmasını kabul etmeyenler 1971 yılında ayrılarak Sosyalizme Doğru Hareket'i (MAS) kurdular.

Chavez'li yıllar[değiştir | kaynağı değiştir]

1993 Başkanlık Seçimlerinde Parti, Hugo Chavez'i ve onun Beşinci Cumhuriyet Hareketi'ni destekledi. Bundan sonraki dönemlerde partinin Chavez'e desteği sürmüştür. 1998 devlet başkanlığı seçimlerinde parti 81.979 (%1.25) oy almıştır. 2006 devlet başkanlığı seçimlerinde parti 342.227 (%2.9) oy almıştır. 2012 seçimlerinde ise oy oranı %3.28 olmuştur. Chavez yanlısı koalisyondaki en büyük ikinci partidir. Parti küçük olmasına rağmen hükümetteki Chavez yanlısı koalisyonun aktif bir parçası olarak öne çıkmaktadır.

Partinin yayın organları[değiştir | kaynağı değiştir]

Debate Abierto (Açık Tartışma)ve Tribuna Popular (Halkın Kürsüsü) partinin yayın organlarıdır. Juventud Comunista de Venezuela partinin gençlik koludur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]