Venezuela Komünist Partisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Venezuela Komünist Partisi
Partido Comunista de Venezuela
Kısaltma PCV
Genel sekreter Oscar Figuera
Kurucu Juan Bautista Fuenmayor
Kuruluş tarihi 5 Mart 1931
İdeoloji Komünizm
Uluslararası üyelik Sao Paulo Forumu
Milli Meclis
3 / 165
İnternet sitesi
http://www.pcv-venezuela.org/

Venezuela Komünist Partisi (Partido Comunista de Venezuela), Venezuela'da marksist-leninist dünya görüşünü esas alan bir siyasi partidir. Komünist Enternasyonal'in seksiyonu olarak 1931 yılında kurulmuştur. Partinin genel sekreteri Oscar Figuera'dır.

Kuruluşu[değiştir | kaynağı değiştir]

1990'lara kadar ülkedeki başlıca sol güçtü. VKP 1931 yılında Juan Vicente Gómez diktatörlüğü döneminde bir yeraltı örgütlenmesi olarak kuruldu. Başlangıçta Komünist Enternasyonal'in Venezuelalı üyesi olan Juan Bautista Fuenmayor tarafından yönetildi.

VKP 1945 yılına kadar yasadışı bir örgüt olarak kaldı. 1960'larda Rómulo Betancourt'un başkanlığı döneminde yeniden yasadışı ilan edildi. 1960'larda Küba Devrimi ve Che Guevara'dan esinlenerek hükümete karşı gerilla savaşı başlattı. VKP içinde gerilla taktiklerinin kullanılmasını kabul etmeyenler 1971 yılında ayrılarak Sosyalizme Doğru Hareket'i (MAS) kurdular.

Chavez'li yıllar[değiştir | kaynağı değiştir]

1993 Başkanlık Seçimlerinde Parti, Hugo Chavez'i ve onun Beşinci Cumhuriyet Hareketi'ni destekledi. Bundan sonraki dönemlerde partinin Chavez'e desteği sürmüştür. 1998 devlet başkanlığı seçimlerinde parti 81.979 (%1.25) oy almıştır. 2006 devlet başkanlığı seçimlerinde parti 342.227 (%2.9) oy almıştır. 2012 seçimlerinde ise oy oranı %3.28 olmuştur. PCV Chavez yanlısı koalisyondaki en büyük ikinci partidir. Parti küçük olmasına rağmen hükümetteki Chavez yanlısı koalisyonun aktif bir parçası olarak öne çıkmaktadır.

Partinin yayın organları[değiştir | kaynağı değiştir]

Debate Abierto (Açık Tartışma)ve Tribuna Popular (Halkın Kürsüsü) partinin yayın organlarıdır. Juventud Comunista de Venezuela partinin gençlik koludur.

Seçimlerde aldığı sonuçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

2005 parlamento seçiminde 133.686 oy aldı ve parlamentoda 8 koltuk edindi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]