Ve Recep ve Zehra ve Ayşe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pinkmlover (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 20.14, 16 Kasım 2015 tarihli sürüm (Kategori:Afiş aranan filmler eklendi (HotCat))
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ve Recep Ve Zehra Ve Ayşe
Yönetmen Yusuf Kurçenli
Yapımcı S. Ayhan Sabuncu
Senarist Yusuf Kurçenli, Mahmut Cevher, Ayşe Şasa
Oyuncular Necla Nazır, Mahmut Cevher, Pembe Mutlu, Nilüfer Aydan, Mesut Engin, Tuncer Necmioğlu
Müzik Cem İdiz
Görüntü yönetmeni Fevzi Eryılmaz, Suat Kapkı
Cinsi Sinema filmi
Yapım yılı 1983
Süre 87 dk
Ülke Türkiye Türkiye
Dil Türkçe

Ve Recep Ve Zehra Ve Ayşe, yönetmenliğini Yusuf Kurçenli'nin yaptığı, başrollerinde Necla Nazır, Mahmut Cevher ve Pembe Mutlu'nun yer aldığı 1983 tarihli sinema filmi. Yusuf Kurçenli'nin yönetmenliğini yaptığı ilk sinema filmidir.[1]

Özet

Zeytincilikle uğraşan Recep (Mahmut Cevher), karısı Zehra (Necla Nazır), iki çocuğu ve ana-babasıyla birlikte oturmakta, zor geçinmektedir. Recep, yazları da motelin kahve ocağını işletmektedir. Liseyi bitiren genç bir kız olan Ayşe (Pembe Mutlu) üniversite sınavlarının sonunu beklemekte, fakat babası kızını okutmak yerine hemen evlendirmeyi düşünmektedir. Bir İstanbullu hanım olan Selma (Nilüfer Aydan), tatilini geçirmek için doğum yeri olan bu sahil kasabasına gelir. Ayşe mutludur, çünkü yüksek tahsil için ailesini Selma ikna edebilir. Selma bu işte başarılı olamaz ve İstanbul'a döner. Ayşe'nin sorunları ile ilgilenen Recep kıza destek olur ve aralarında bir yakınlaşma başlar. Ayşe'nin babası imtihan sonuçlarını alır, yırtar ve Ayşe'nin eline geçmez. Ayşe bir gece evden kaçar Recep'in yanına, motele gelir. Recep onu dönmesi için ikna edemez ve beraber olurlar. Olay anlaşılırsa Recep hapse girecek, ailesi de Ayşe'yi kovacaktır. Durum Zehra'ya anlatılır. O da fedakarlık eder, ikisinin evlenmesine razı olur. Recep ve Ayşe evlenip motele yerleşirler. Fakat kasabadaki dedikoduyu durdurmak mümkün değildir. Çare Recep'le Ayşe'nin kasabayı terk etmesidir.

Kaynakça

Dış bağlantılar