Vatikan'da turizm

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vatikan Müzeleri'nde turistler

Vatikan, turistler ve özellikle Papa'yı görmek isteyen Hristiyanlar için popüler bir uğrak noktasıdır. . Başlıca turistik yerler arasında  Aziz Petrus Bazilikası, Aziz Petrus Meydanı, Vatikan Müzeleri, Sistine Şapeli ve Rafael Odaları bulunmaktadır.[1]

Hacı adayları Vatikan'ı en çok Noel ve Paskalya gibi dini bayramlarda ya da Paskalya, ya da kutsal yılın ilanı veya bir Papa'nın cenazesi veya seçimi gibi önemli zamanlarda ziyaret ederler.

Turizm, Vatikan ekonomisinin başlıca gelir kaynaklarından birisidir. 1.6 kilometrelik bir çeyrek kare bölgede,[2] 2007 yılında, 4.3 milyon kişi Vatikan Müzeleri'ni ziyaret etmiştir.[3] Vatikan'ın olağanüstü suç oranının temel nedeni turizmdir: turistler çeşitli küçük hırsızlık ve olaylar için suçlanmaktadır.[4]

Gezilebilecek Yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Vatikan Şehri[değiştir | kaynağı değiştir]

Vatikan şehirinin ana dili İtalyanca'dır. Roma Katolik inanç merkezi olan Vatikan, güzel Vatikan evleri, Sistine Şapeli gibi yerlerde sanat şaheserleri ve merkezde bahçeler barındırır . 1929 yılında yapılan Lateran Antlaşması nedeniyle Vatikan bağımsız bir devlet olarak kabul edilmektedir ve 2011 Temmuz itibarıyla 800 kişilik bir nüfusa sahiptir.[5] Papa sadece Katolik din lideri değil aynı zamanda Vatikan Şehri'nin de devlet başkanıdır.

Vatikan[değiştir | kaynağı değiştir]

Vatikan, mevcut geçerli Papa'nın evi, Papa Francis, ve aynı zamanda papalık devlet kurumudur. Vatikan MS 326 yılında inşa edilmiş ve nüfus ve konut artışıyla beraber ilk saray Papa Symmachus döneminde yapılmıştır (498-514). Vatikan o zamandan beri hem nüfus hem de arazi büyüklüğü açısından en küçük bağımsız devlet haline gelmiştir.[6] Turistler yaklaşık 15 ile 19 avro ücret karşılığında Vatikan müzelerini ziyaret edebilmekteler. Vatikan Müzeleri'ni görmeye gelen insanların sayısı 2011 yılı itibarıyla yılda beş milyon kişiyi aşmıştır.[7] Bu istatistikte Vatikan'ın egzotik bahçelerinin de bir cazibesi vardır. Bahçelerden Aziz Petrus Bazilikası ve muhteşem bir Vatikan manzarası görülebilmektedir.[8]

Sistine Şapeli[değiştir | kaynağı değiştir]

Sistine Şapeli, Michelangelo Buonarotti tarafından yapılan heykeller, duvar halıları, resimler ve çok daha fazla sanat eserine ev sahipliği yapmaktadır. 1508 ve 1512 yılları arasında Michelangelo tarafından yapılan Adem'in Yaratılışı ve şapelin tavanı burada bulunmaktadır .[9] Şapel içerisinde fotoğraf çekimine izin verilmez ama çevrimiçi olarak üç boyutlu bir modeli alabilirsiniz. Yaz aylarında günde yaklaşık 20.000 kişi Sistine Şapeli'ni ziyaret eder. Ancak, turistlerin sessizlik ve fotoğraf çekme kurallarına uymamsına bağlı olarak giriş yapacak kişi sayısına sınırlama getirilebilir.[10] Yeni Papa seçim süresi boyunca, Şapel içerisinden mobil cihazlar aracılığıyla resim veya diğer bilgiler sızdırılmaması için sinyal bozucu cihazlar kullanılır.[11] Kardinaller'in yeni Papa kararının sızdırılması bu şekilde engellenir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Vatikan ile ilgili makale indeksi
 • Anahatlarıyla Vatikan

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Rome tourism — Vatican City". Traveleurope. 10 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mayıs 2008. 
 2. ^ http://geography.about.com/cs/countries/a/smallcountries.htm
 3. ^ "Vatican ran deficit in 2007: Holy See". CBC News. 9 Temmuz 2008. 
 4. ^ BBC makale
 5. ^ (2012) Nüfus.
 6. ^ Knight, Kevin. (2009)Papa, Aziz Symmachus. alınan 3 Nisan 2013 http://www.newadvent.org/cathen/14377a.htm
 7. ^ ahşap, Cindy (2012) Numarası Vatikan Müzeleri " ziyaretçilerin en fazla 5 milyon.
 8. ^ (n.d.
 9. ^ http://mv.vatican.va/3_EN/pages/CSN/CSN_Volta.html Alınan 4 Nisan 2013
 10. ^ Pullella, Philip (2012) Vatikan Mayıs sonunda sınırı Sistine Şapeli ziyaret etti.
 11. ^ Wright, David (2013) dünyanın en yeni ülkesi Vatikan Sistine Chapel İle sinyal Bozucu Cihaz, Soba için Beyaz Duman http://abcnews.go.com/International/vatican-preps-sistine-chapel-jamming-device-stove-white/story?id=18665371#.