Vasco Núñez de Balboa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vasco Núñez de Balboa
insan
cinsiyetierkek Değiştir
vatandaşlığıİspanya Değiştir
ön adıVasco Değiştir
soyadıNuñez Değiştir
doğum tarihi1475 Değiştir
doğum yeriBarselona Değiştir
ölüm tarihi15 Ocak 1519 Değiştir
ölüm yeriAcla Değiştir
ölüm şekliidam cezası Değiştir
ölüm nedenibaş kesme Değiştir
eşiMaría de Peñalosa Değiştir
konuştuğu, yazdığı dillerİspanyolca Değiştir
mesleğikâşif, siyasetçi, konkistador Değiştir
dini veya dünya görüşüKatolik Kilisesi Değiştir
Pasifik Okyanusu'nun Keşfi, Vasco Núñez de Balboa, Panama - 25 Eylül 1513, 11:00, Matthias Laurenz Gräff tarafından boyanmış (2009/10)

Vasco Núñez de Balboa (1475 - Ocak 1519), İspanyol kâşif ve serüvencidir. Büyük Okyanus'u gören ilk Avrupalıdır.

Balboa, 26 yaşındayken Amerika'ya doğru yelken açtı. Hispaniola'ya (bugünkü Haiti) yerleşerek büyük bir çiftlik kurdu. Borca girip bu işte başarısız olunca, San Sabestian Kolonisi'ne doğru yolan çıkan bir gemiye gizlice binerek kaçtı. Birlikte gittiği denizcileri ikna ederek, bugünkü Panama'nın Darien kentinde bir koloni kurdu. 1511'de İspanya kralınca, Darien geçici valiliğine ve komutanlığına atandı. Bir keşif gezisinde yerlilerden güneyde, dağların ve altın ülkesi Peru'nun öte yanında büyük bir denizin bulunduğunu öğrendi. 1513'te 190 İspanyol ve 1.000 Yerliyle birlikte yola çıktı. Zorlu bir yolculuk sonunda Orta ve Güney Amerika'yı birleştiren dar kara parçasını, yani Panama Kıstağı'nı aştı ve bir dağın doruğundan Büyük Okyanus'u gördü.

Bu keşfin ardından Balboa İspanya kralı tarafından Büyük Okyanus amirliğine atandı. Ama Darien'e geri dönünce kralın kendisinin yerine Pedro Arias de Avila'yı Darien valiliğine atadığını gördü. Kısa sürede yeni valiyle arası açıldı. Balboa'nın başarılarını kıskanan de Avila, düzmece suçlamayla Balboa'yı tutuklattı ve Darien'de idam ettirdi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]