Valya Zenkina

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Valentina Ivanovna Zenkina
Doğum 13 Mayıs 1927
Dorogobuzh,Rusya
Ölüm Bilinmiyor
Meslek Hemşire,Öğretmen
Memleket Beyaz Rusya
Hareket Politik
Ödüller Kızıl Yıldız Nişanı,Vatanseverlik Savaşı Nişanı

Valentina Ivanovna Zenkina, komünist partizan,Sovyet öncüsü,hemşire,Beyaz Rusya Kahramanı. Valentina Zenkina, 13 Mayıs 1927'de Smolensk eyaletinin Dorogobuzh şehrinde doğdu. Valentina'nın babası, Kızıl Ordu'nun 33. Mühendis Alayı'nın müzik müfrezesinin ustabaşı Ivan Ivanovich Zenkin'di ve Ivan Zenkin, Brest Kalesi'nin savunmasının ilk günlerinde savaşta öldü.

Kale kuşatması yeni başladığında Valya ve annesi Naziler tarafından ele geçirildi. Almanlar Valya Zenkina'yı kuşatılmış kaleye kurşun yağmuru altında girmeye zorladı, böylece kalenin savunucularına teslim olma çağrısı iletecekti.

Valya, Nazilerin vahşetini - kadınları ve çocukları nasıl konvoylara aldıklarını, onları nasıl şiddetle dövdüklerini ve kaledeki askerler teslim olmazsa onları idam etmekle tehdit ettiklerini anlattı. Valya Zenkina, kadınlar ve çocuklar ondan tahliye edilene kadar Brest Kalesi'nde kaldı - o sırada Valya yaralıların bandajlanmasına yardımcı oldu ve ayrıca savaşçılara kartuşlar getirdi.

Tahliyeden sonra Valya Zenkina, Nazi işgali altındaki Brest'te yaşadı, burada ilk önce yeraltı anti-faşist faaliyetlerine katıldı ve daha sonra bir partizan müfrezesine katıldı.

Cesareti için Valya Zenkina'ya Kızıl Yıldız Nişanı ve Vatanseverlik Savaşı Nişanı verildi. Dünya Savaşı'nın sona ermesinden sonra Valya Zenkina Mogilev'e taşındı.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]