Valentina Matviyenko

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Valentina İvanovna Matviyenko
4. Federasyon Konseyi başkanı
Görevde
Makama geliş
21 Eylül 2011
Yerine geldiği Sergey Mironov
3. Sankt-Peterburg valisi
Görev süresi
15 Ekim 2003 - 22 Ağustos 2011
Yerine geldiği Vladimir Yakovlev
Yerine gelen Georgi Poltavçenko
2. Kuzeybatı Federal Bölgesi devlet başkanı elçisi
Görev süresi
11 Mart 2003 - 15 Ekim 2003
Yerine geldiği Viktor Çerkesov
Yerine gelen İlya Klebanov
Refahtan sorumlu başbakan yardımcısı
Görev süresi
24 Eylül 1998 - 11 Mart 2003
Kişisel bilgiler
Doğum Valentina İvanovna Tyutina
7 Nisan 1949 (75 yaşında)
Şepetivka, Ukrayna SSC, Sovyetler Birliği
Partisi Birleşik Rusya
Çocuk(lar) 1
Bitirdiği okul Leningrad Kimya ve Eczacılık Enstitüsü
İmzası

Valentina İvanovna Matviyenko (RusçaВалентина Ивановна Матвиенко; 7 Nisan 1949 Şepetivka, Sovyetler Birliği), 21 Eylül 2011 tarihinden bu yana Federasyon Konseyi başkanı olarak görev yapan Rus siyasetçi. Daha önce 2003-2011 yılları arasında Sankt-Peterburg valisi olarak görev yaptı.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Erken yaşam ve kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Valentina Tyutina, 7 Nisan 1949 tarihinde Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nin Hmelnitski Oblastı'na bağlı Şepetivka kentinde doğdu. 1972'de Matviyenko, kocası Vladimir Matviyenko ile tanıştığı Leningrad Kimya ve Eczacılık Enstitüsü'nden mezun oldu.

Matviyenko siyasi kariyerine 1980'lerde Leningrad'da başladı ve 1984'ten 1986'ya kadar kentin Krasnogvardeysky rayonu Komünist Partisi'nin birinci sekreteri olarak görev yaptı.[1] 1990'larda Matviyenko, Rusya'nın Malta (1991-1995) ve Yunanistan (1997-1998) büyükelçileri olarak görev yaptı. 1998'den 2003'e kadar Matviyenko, Refahtan Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve kısa bir süreliğine 2003'te Kuzeybatı Federal Bölgesi'nin devlet başkanı elçisi olarak görev yaptı. Bu zamana kadar, Matviyenko, Rusya devlet başkanı Vladimir Putin ile sıkı bir ittifak halindeydi ve bu ittifak ona Putin'in doğduğu şehir olan Sankt-Petersburg'da valilik seçimlerinde bir zafer kazandırdı.

Sankt-Petersburg valiliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Matviyenko, Sankt-Petersburg'un ilk kadın lideri oldu.[2] Matviyenko'nun vali olarak hizmete başlamasından bu yana, vergilerin önemli bir kısmı federal bütçeden yerel bütçeye aktarıldı ve gelişen ekonomi ve iyileşen yatırım ortamı ile birlikte, kentte yaşam standardı önemli ölçüde arttı ve gelir seviyesi Moskova'ya çok daha yakın ve diğer birçok Rus federal biriminin çok üzerine çıktı. Sankt-Petersburg'un Rus siyasetindeki profili, 2008'de Anayasa Mahkemesi'nin Moskova'dan taşınmasıyla damgasını vurdu. Matviyenko, Sankt-Petersburg Çevreyolu'nun inşası gibi konut ve altyapı alanında çok sayıda mega proje geliştirdi. Büyük Obuhovski Köprüsü, Sankt-Petersburg Barajı'nın tamamlanması, kötü şöhrete sahip sellere son vermeyi, Sankt-Petersburg metrosunun 5. hattını inşasını başlatımasını ve Neva Körfezi'nde yolcu limanını içeren şehrin yeni Deniz Cephesi için arazi ıslahına başlamayı amaçladı. Aynı zamanda birçok büyük otomobil üreticisini Sankt-Petersburg ve çevresine yatırım yapmalarını sağladı ve böylece kenti Rusya'da önemli bir otomotiv endüstrisi merkezi haline getirdi. Matviyenko'nun valiliğinin bir başka gelişme gösteren sektörü de turizm olup 2010 yılına kadar Sankt-Petersburg'daki turist sayısı ikiye katlanarak 5,2 milyona ulaştı ve bu da kenti Avrupa'nın en iyi beş turizm merkezi arasına yerleştirdi.[3]

Vali Matviyenko'nun bazı eylem ve uygulamaları, Saint Petersburg kamuoyundan, medyadan ve muhalefet gruplarından önemli eleştiriler aldı. Özellikle, zaten yoğun yapılaşmış alanlarda yeni inşaatlar ve çeşitli inşaat projeleri, tüm merkezin UNESCO Dünya Mirası listesinde olduğu şehrin klasik mimarisiyle çelişiyordu. Şehrin tarihi merkezine bitişik inşa edilmesi planlanan 400 metre yüksekliğindeki Ohta Center gökdeleninin tartışmalı tasarımı gibi bazı projeler sonunda iptal edildi veya taşındı. Bir başka önemli eleştiri noktası, Matviyenko'nun 2009-10 ve 2010-11'in olağandışı soğuk ve karlı kışları sırasında şehrin kar temizleme sorunlarını ele almasıydı. 22 Ağustos 2011'de, Saint Petersburg Barajı'nın tamamlanmasından kısa bir süre sonra Matviyenko görevinden istifa etti.

Federasyon Konseyi başkanlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

İktidardaki Birleşik Rusya'nın bir üyesi olarak, 21 Eylül 2011'de Matviyenko, ülkenin üçüncü en yüksek seçilmiş makamı olan Federasyon Konseyi başkanlığına seçildi.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]