İçeriğe atla

V. Muhammed (Gırnata emiri)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

V. Muhammed (4 Ocak 1338 - 16 Ocak 1391) tam adı Muhammad al-chamis al-Ghani bi-llah ibn Yusuf, 1354 ile 1391 arasında Gırnata Emiri.

İktidarı babası I. Yusuf'tan (1325-1333) devraldı. Ancak başlarda sorunlar yaşadı. 1359'da Málaga bir Hristiyan donanması tarafından işgal edilince, Ebu Said tarafından devrildi. V. Muhammed, Fas'a kaçmak zorunda kaldı. Ebu Said, önce II. İsmail'i (1359-1360) Emirliğe getirdi, sonra da VI. Muhammed (1360-1362) adıyla kendisi iktidara yerleşti. Başlangıçta Merinilerin ve Kastilyalıların desteklediği V. Muhammed'e karşı iktidarı elinde tutabildi. Fakat baskıcı yönetimi birçok eyaletin tepkisi sonunda yıkıldı ve VI. Muhammed Sevilla'ya kaçmak zorunda kaldı. Orada da I. Peter tarafından idam edildi.

V. Muhammed ise Kastilya iç savaşında, I. Peter'i Heinrich Trastamara'ya karşı desteklemişti. Peter, dostluğunun bir işareti olarak idam ettirdiği VI. Muhammed'in kafasını, V. Muhammed'e gönderdi. Daha sonraları Peter kaçmak zorunda kaldığında Gırnata'ya sığınacaktı. Bu bölünme, 1369'da Nasridlerin Cebelitarık'ı yeniden ele geçirmelerine neden olacaktı. 1362'de iktidarı tekrar ele geçiren V. Muhammed, Fas'taki Merinilerle ilişkilerini iyi tutabilmek için de oğlu II. Yusuf'u, Merini Sultanı'nın kızıyla evlendirdi.

V. Muhammed'in veziri 1371'e kadar Lisannüddin İbn Hatip idi. İbn Hatip, aynı zamanda Endülüs'teki son büyük alimlerindendi. Tarih ve tıpla ilgili önemli eserler kaleme almıştı. V. Muhammed 1371'de iktidarı ele geçirince, İbn Hatip Fas'a kaçmak zorunda kaldı. 1374'te de V. Muhammed'in emri ile idam edildi. Kastilya'da süren iç savaştan dolayı Kastilya zayıflayınca V. Muhammed Emirliğinin gücünü artırdı. Onun egemenliği altında Gırnata, dönemin batıdaki islami kültür merkezi haline geldi. Bu dönemdeki kültürel gelişmeyi İbn-i Haldun ve İbn Batuta tarihe geçirdiler. Örneğin Gırnata hastanesi ve Elhamra sarayındaki "Aslanlı Bahçe" bu dönemde yapıldı.

V. Muhammed'den sonra 1391'de yerine oğlu II. Yusuf geçti, ancak bir yıl sonra, 1392'de kendi oğlu VII. Muhammed tarafından devrildi.