Kastilya Krallığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kastilya Krallığı
Reino de Castilla (İspanyolca)
Regnum Castellae (Latince)
Estandarte de la Corona de Castilla.png
Castile Arms.svg
Bayrak Amblem
15. yüzyıl'da Kastilya Krallığı
Kıta Avrupa
Bölge Akdeniz
Ülke İspanya
Çağ Orta Çağ
Yönetim şekli Monarşi
Başlangıç yılı 1037
Bitiş yılı 1479
Olay başlangıcı Rodrigo ilk Castilya kontu oldu
Olay sonu Castile ve Aragon İspanya'yı oluşturdu
Olay1 Kastilya kontluğu, kont Fernán González tarafından birleşetirildi
Olay tarihi 931
Olay2 Kastilya Krallık oldu
Olay tarihi 1035
Başşehir Burgos ve Toledo, İspanya
Din Hıristiyanlık (Katolik), İslam ve Musevilik.
Ortak diller İspanyolca (Castilian, Bask dili, Galician ve Asturyasca); ve Arapça.

Kastilya Krallığı (Castilla), İber Yarımadası'nda eski bir krallık. Endülüs Emevileri'nin çöküşünden sonra kurulmuştur. 1479'da yerini İspanya Krallığı'na bırakmıştır. Şatolar ülkesi anlamına gelen Kastilya adı ilk kez 800 yılında İspanya'nın kuzeyinde yer alan Burgos ilinin kuzeyinde yer alan küçük bir yerleşim bölgesinde duyuldu.

Bölge küçük kontluklar şeklinde yönetiliyordu ve bu kontlar Asturya ve Leon krallıkları tarafından atanıyordu. Buranın ilk kontu F. Gonzales kontluğu babadan oğula devredilir hale getirerek Asturya ve Leon’a karşı özerk bir hale geldi. Bu arada Kastilya sınırları Müslüman topraklarına doğru yayılmaya başladı.

Annesi Kastilyalı olan Navara kralı III. Garces 1029'da Kastilya’yı Leon’dan ayırdı. Oğlu Fernando ilk Kastilya kralı olarak taç giydi (1037-65). Katilya 1072'de Leon ile birleştiysede 1157'de ayrıldılar. 1188'de VIII. Alfonso Leon'un üzerinde hakimiyet kurdu. Bu sırada Kastilya toprakları Tajo Irmağı'na kadar ulaştı ve doğuda Aragon Krallığı'na komşu oldu. Leon ilerigelenleri hiçbir zaman Kastilya süzerenliğini kabul etmediler.

En sonunda Kastilya kralı III. Fernando'nun Leon tahtına çıkmasıyla iki krallık birleşti ve güçlü bir Kastilya-Leon Krallığı oluştu. Kastilya'nın Portekiz ilhakı hayalleri (1383-1385) başarısız oldu. 1412'de kral Fernando güçlü ordusu ve ekonomisi sayesinde Aragon tahtına çıktı. 1479 yılında I. İsabel'in Fernando ile evlenmesiyle iki krallık birleşti. Son olarak 1512'de Navara Krallığı'nın ilhak edilmesiyle modern İspanya Krallığı'nın temelleri atılmış oldu.