Uzunark, Pasinler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Uzunark
—  Mahalle  —
Erzurum
Erzurum
Ülke Türkiye Türkiye
İl Erzurum
İlçe Pasinler
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 554
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0442
İl plaka kodu
Posta kodu 25300
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Uzunark, Erzurum ilinin Pasinler ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin eski adı, Ermeni adı olarak bilinen Tortan idi, daha sonra ise Uzunark olarak değiştilmiştir. Köyümüz tarihte bir çok kültüre ev sahipliği yapmış olup, ermeni, rum ve daha sonra da Osmanlı himayesine girererk günümüze ulaşmıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin 20 yıl muhtarlığını ve aynı zamanda eğitmenliğini yapan Zihni Koçak devrinde yaşanan zaman dilimi ve o gün talebesi olan insanların bugün üniversite eğitimi alan insanlar kadar bilgilidir. Faiz hesaplarını, bayağı kesir ve orantı hesaplarını buna benzer formülleri ve eski mors alfabesi ile telgraf tekniğini geliştirmiş, aynı zamanda sportif faaliyet olarak kayak müsabakaları, folklör gibi sosyal etkinlikler yaşanmıştır.

Bunun yanında Zihni Koçak'ın mahallenin 20 km uzunluğunda o gün su terazisi ile kot verip yapmış olduğu su kanalı bugün topografların yüksek mühendislerin yapmış olduğu kanal ile aynı ölçülerdedir. Bölge insanının bütün resmi işlemlerini yürütmüş olup ayrıca Ermeni çetelerinin öldürdüğü Türklerin toplu mezar yerlerini bulup açtırmıştır. Bölgenin civar köylerine de 20'nin üzerinde okul inşa ettirmiş ve yine suyu olmayan köylere dağları dinamitlerle patlatarak su yolu açmış ve su götürmüştür. Adli ve ticari ihtilaflarda her zaman çözüm noktası olmuştur. Zihni Koçak mahallede çalınan gelin çeyizini camiye köylüyü toplayıp lambaları söndürüp insanların kalbini dinleme bahanesiyle elindeki tebeşirle sırtlarını işaretlemiş bundan korkan suçlu arkadan sıvıştığı için yakayı ele vermiştir. Çeyiz bu formülle sahibine kavuşmuştur. Köy enstitüsünü mezunu olan Zihni Koçak kendi mahallesiyle beraber birçok çevre köye halı tezgahları, zirai donatım merkezleri kurarak köylerin gelişmesini sağlamıştır. Mahalleye tayini çıkan bayan öğretmenlerinin çoğunu genliğinde ve sağlığındayken evinde ağırlamış ve onların rahat etmesini sağlamıştır. O günün şartlarında teknolojiye açık olan bir zihniyetle köye ilk defa gramofon, ses kaydedici teyp, kaz ocağı hatta tarımı kolaylaştıran traktör ve biçerdöveri getirmiştir. Mahalledeki çalışmalarda imece usulünü geliştirerek insanların birbirleriyle yardımlaşmalarını ve dostane yasamalarını sağlamıştır. O günkü koşullarda neredeyse bugünün teknolojisiyle arıcılığı geliştirmiş bunun yanında günümüzde çok yaygın olan bitkisel ilaçlarla birçok insanı tedavi etmiştir. Mahallede yoksul, yaslı, düşkün kim varsa yardımına koşar. Bu tip insanların da ilk yardım isteyeceği kişi Zihni Koçak olmuştur. Kış akşamları özellikle mahallenin en yüksek yerlerinde durur bacasında duman, camında ışık olmayan insanların yakacağı ve yiyeceği eksik midir diye adamlarını göndererek kontrol ettirip yardımda bulunmuştur.

Zihni Koçaktan sonraki dönemde mahallede yapılan yanlış yönetim ve ardından gelen huzursuzluk mahalleden kente göçü hızlandırmıştır. Ayrıca mahalledeki arazilerin yaşadığı su sorununu çözemeyen şahıslar verimli toprakları verimsiz hale getirmişlerdir. Köy bundan 25 yıl önce 300 hane iken bugün sadece 40 hane yaşamaktadır. Bunlarında sadece 12 hanesi yerli aile olup diğer aileler Erzurum'un güney ilçelerinden gelip yerleşmişlerdir. Bugün sosyal yaşantı sıfırdır. Komşular birbirine gidemez, selam vermez haldedir.

Bunun en önemli nedeni mahallede huzursuzluk çıkararak insanları mahalleden kaçırtmak isteyen birkaç ailenin varlığı. Hemen her olaya adı karışan bu aileler her olaydan bir şekilde sıyrılıp çıkıyor. İlçenin adliyesi, yönetimi ve karakolu bu duruma hep duyarsız kalarak mahallesi bu hale getirmişlerdir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum iline 52 km, Pasinler ilçesine 13 km uzaklıktadır. Köy Pasinler ovasının güney doğu kesiminde arkası dağ önü ova olan bir konumdadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2013 287
2012 293
2011 320
2010 324
2009 338
2008 335
2007 334
2000 554
1997 541

[1]

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Mahallenin oldukça geniş bir arazisi mevcuttur. Tarım ve hayvancılık için oldukça elverişlidir. Ancak mahalledeki huzursuzluk, yetkililerin var olan problemlere duyarsız kalması ve olabileceklerden haberdar olunmasına rağmen tedbir alınmaması mahallesi mağdur etmiştir, etmektedir. Her yıl yaklaşık olarak 5-10 hane göç etmek zorunda bırakılmaktadır.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede İlköğretim okulu Vardır. Önceki yıllar sadece 1. kademede 5 sınıf olmasına rağmen bugün toplam 30 öğrencisi yoktur. Bu nedenle 2. kademesi kapatılarak var olan 6.7.8. sınıf öğrencileri ilçede yatılı okullara yerleştirilmiştir.

  1. ^ 2007 yılından sonraki sayıları Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) Sonuçları' ndan alınmıştır.