Karavelet, Pasinler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Karavelet
—  Köy  —
Erzurum in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Erzurum
İlçe Pasinler
Nüfus (2000)
 - Toplam 309
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 442
İl plaka kodu 25
Posta kodu 25300

Karavelet, Erzurum ilinin Pasinler ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyümüz 1048 yılında ilk yerleşim merkezi olarak insanlığa ve İslam`a hizmet vermiş eski bir yerleşim yeridir. İlk yerleşenler Oğuz Boylarındandır. İkinci yerleşim ise Haccac-ı Zalim Muhammed (S.a.v)`in soyunu kurutma katliyamları yapmaya başlayınca Irak valisinin sinsi planlarının entrikalarından kaçarak önce Ahlat`a sonra Ağrı`nın Pirabat köyüne daha sonra Erzurum Horosan ilçesine bir kısım dedelerimiz yerleşerek diğer dedelerimiz Pasinler ilçesine gelmişlerdir. İki dedemiz Sürbahan`a diğer ikisi ise bizim köye yerleşmişlerdir. Mağlum olduğu üzere Arap soyu esmer olması hasebiyle isim Karavelet (Yağız Delikanlı) manasına gelen ismi almıştır. Kurtuluş Savaşı sonrasında Kars yöresinden göç alan köyümüz Pasinlerde örnek bir köy olarak devam etmiştir. İMC usulünün işlev kazandığı en iyi köylerden birisidir. Komşu köylerimizde aynı kalenderlik içerisinde olup (Korucuk, Ağcalar, Alibezirgan, Sığırlı, Gerdakkaya, Ortuzu, Çakmak, Alvar) gibi komşu ve akraba köylerimizle bir aile gibi yaşamış yaşatma duygusunu en önde tutan köylerimizden birtanesidir. Köyümüz Hatip, hazır cevap, esprili, vakur ve ciddiyet yönleriyle diğer köylere örnektir. Aynı zamanda sofrasıyla dillere destan Alimlere çokça saygısıyla örnek, Evliyalara futursuz davranışları, okuyana hürmetkar, konuşanı dinleyen konuşurken dinleten Hak adına inleyen İman abidesi bir köydür. 4-5 yaşlarına gelen her çocuğa Kuran, Ahlak, Edep ve 6-7 yaşlarına gelene Namaz, Oruç ve diğer dini vecibeler telkin edilir. Köyümüzde 9 yaşında Oruç yiyen bir fert dahi görülmemiştir. Çocuğa baskı olmaz ibadet sevdirilerek yaptırılır. Ezan okumayı çok seven köyümüzde adeta kuyruk oluşur. Sesleri, gönülleri ve kendileri çok güzel olup diğer bir deyimle adam gibi adam halkına sahiptir köyümüz.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün kendine has bir yemek çeşidi yoktur. Erzurum ve çevresinde pişen tüm yemek çeşitlerine vakıf bir sofra kültürü vardır. Dışardan gelen bütün insanlara misafir perverliğini çok iyi bir şekilde gösteren güler yüzlü konuk severdirler. Ayrıca Halk Eğitim kurslarına gitmeden kendi gayretleriyle Erzurum yöresine ait tüm Barları kendi açmış oldukları odalarda oynayarak öğrenmiş örnek bir köydür. Bu hasletleri çevre köylerimizin kendi düğünlerine köyümüzü davet etmeye mecbur kılmıştır. Orta oyunu, mizah, lirik ve didaktik konuları orta oyununa kusursuzca yansıtmaktadırlar. Ayrıca yağmur yağdığı zaman köyün gençleri birbirlerini ıslatarak kapı kapı dolaşıp delikanlılara yağ, bulgur, yumurta vb. İAŞ`yi toplayıp yemek yaparak çevre köylerin delikanlılarını da çağırıp birlik ve beraberliği pekiştirmeyi seven bir köydür. Oğlan çocuğu olan her ailenin damının üzerine çıkılır ev sahibi ayak seslerini duyunca yemek hazırlatıp tüm köy halkına yedirir. Düğünü olan delikanlıları düğün esnasında sağdıçtan gizleyerek sağdıçtan şişlik (kuzu) istenilir ve kuzular kesilir sağdıç tarafından köy halkına ikram edilir. Ayrıca aynı delikanlı 3 gün dünya evine girdikten sonra yine köyün delikanlıları tarafından ilahi ve gazel okuyarak yatak odasından çıkarılır ve düğünü olan genç hanımının elinden demlenmiş olan çay ile tüm delikanlılara kahvaltı ikram edilir. Dışarı giden kızlarımızın düğünlerinde köyün ileri gelen tüm gençleri kızı götürmeye gelen dünürleri karşılamak için yol üzerinde özel kapılar yaptırılır. Tüm dünürler arabadan indirilir onlara özel şerbet ve benzeri içecekler ikram edilir. Ardından Erzurum Barları, halk oyunları ve özel gösteriler takdim edildikten sonra gelen misafirleri köy halkı 2`şer grup halinde bölerek her iki misafiri bir ev 2-3 gün ağırlar. Giderken aynı merasim tekrar yapılır. Ayrı ayrı evlerde ağırlanan tüm dünürler aynı meydanda toplanır, arabalarına bindirilir ve uğurlanırlar. Gelen misafirler bunu karşılıksız bırakmaz. En az 2 veya 3 koyun parası verirler. Böylece kız gittikten sonra köy halkı ziyaretine devam eder.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum iline 29 km, Pasinler ilçesine 18 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 309
1997 387

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ve taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesive kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.