Aşıtlar, Pasinler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Aşıtlar
—  Köy  —
Erzurum in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Erzurum
İlçe Pasinler
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 300
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 442
İl plaka kodu 25
Posta kodu 25300
İnternet sitesi: [2]

Aşıtlar, Erzurum ilinin Pasinler ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün eski adı Tizgi'dir.iki büyük sülale ve küçük ailelerden oluşmuştur(ardahanlı ve çakıcı aileleri) .köyün yaklaşık iki asır önce ermeni köyü olduğu veya karma olduğu düşünülmektedir. köyün eski ahalilerinin bir çoğu göçtüğü için demografik yapı değişmiş ve aile yapısı son 20 yılda stabil kalmıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek ve görenekleri pasinler ilçesi ile aynıdır.özellikle farklılık gösteren bir yönü yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum iline 40 km, Pasinler ilçesine 3 km uzaklıktadır. köy 1500 mt yükseklikte bir tepenin eteğine kurulu,hemen önünde akarsu olan sulak arazi sahibidir. köy içerisinden sola ayrılarak taşkaynak-övenler-porsuk-baldızı köylerine sağa ayrılarak kavuşturan-yayladağ köylerine kuzey istikametine devam edilerek serçeboğazı-kurbançayırı-büyükdere-acı-yiğitpınarı-kotandüzü-çalıyazı-pelitli-karakale-hanahmet-başören köylerine gidilebilen bir kavşak noktasındadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 300|- 2000 242
1997 237

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır,yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır,kanalizasyon,şebekesi vardır.Sağlık ocağı. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Batıya göç nedeniyle gelişmesi durmuştur. Köy nüfusu kadar'da gurbette yaşayan vatandaşlar vardır. köyümüz pasinler ilçesine en yakın köydür.köyümüzde şuan yaşayan insanlardan bilinen en eski yerleşimciler 200 yıl önce gelmişlerdir.köyün pasinler yönüne 700 metre uzaklıkta bulunan mezarlık ve mezarların yeri,köyün daha önce bu bölgede kurulu olma ihtimalini doğurmuştur.köyün toprakları nüfusa oranla bölgedeki birçok köyden daha geniştir.köyümüz birçok (halk arasında göze denilen)su kaynağına sahiptir.köyümüz yaklaşık 1500 mt yüksekliğinde olan bir tepenin eteğine kuruludur.son dönem modern iki katlı konutlarda yapılmaya başlanmıştır.köyümüzün ekonomisi,hayvancılık ve yanı sıra çiftçilikle belirlenir.toprak verimli olup,iklime bağlı olarak patates,hıyar,şeker pancarı,fasulye,ayçiçeği ve zahire çeşitleri yetiştirilir. köyümüzde bilinen 15 yıl Şevki ardahanlı,35 yıl lütfü ardahanlı,25 yıl zekeriya ardahanlı muhtarlık yapmıştır. daha sonra Hanifi çakıcı ve ibrahim çakıcı muhtarlık yapmışlardır.halen hanifi çakıcı köy muhtarıdır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]