Uygulamaya Özel Komut Seti İşlemcisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Uygulamaya özel komut seti işlemcisi (UÖKİ) veya ASIP (Application-Specific Instruction Set Processor), yongada sistem tasarımında kullanılan bir bileşendir. Aynı zamanda bir tasarım yöntemi olarak kullanılır. Bir UÖKİ'nin komut seti, belirli bir uygulamaya fayda sağlayacak şekilde uyarlanmıştır. Çekirdeğin özelleşmesi, genel amaçlı bir CPU'nun esnekliği ve bir ASIC'in performansı arasında denge sağlar.

Bazı ASIP'lerin yapılandırılabilir bir komut seti vardır. Genellikle, bu çekirdekler iki kısma ayrılır: minimum bir ISA'yı (komut kümesi mimarisi) tanımlayan statik mantık birimi ve yeni talimatlar tasarlamak için kullanılabilecek yapılandırılabilir mantık birimi. Yapılandırılabilir mantık, Alanda Programlanabilir Kapı Dizisi'ne (FPGA) benzer bir şekilde veya çip sentezi sırasında uygulunabilir. ASIP'ler için makine kodu üretmenin iki yolu vardır: yeniden hedeflenebilir kod oluşturucu aracılığıyla ya da yeniden hedeflenebilir bir derleyici oluşturucu aracılığıyla. Yeniden hedeflenebilir kod oluşturucu, nesne kodunu oluştururken uygulama kodunu, ISA'yı ve mimari şablonunu kullanır. Yeniden hedeflenebilir derleyici oluşturucu, derleyiciyi oluşturmak için yalnızca ISA ve Mimari Şablonunu temel alır. Uygulama kodu daha sonra derleyici tarafından nesne kodunu oluşturmak için kullanılacaktır.[1]

ASIP'ler, ana bant sinyal işleme [2] veya video kodlama için donanım hızlandırıcılarına bir alternatif olarak kullanılabilir.[3] Bu uygulamalar için var olan donanım hızlandırıcıları esneklik açısından iyi değildir. ASIP'lerin yeniden hedeflenebilir derleyicileri, tasarımcının programı güncellemesine ve veri yolunu yeniden kullanmasına yardımcı olur. Tipik olarak, bir işlemciyi sıfırdan tasarlamak çok karmaşık olabileceğinden, ASIP tasarımı genelde araç akışına bağlıdır. İşlemciyi yüksek seviyeli bir dil kullanarak tanımlamak ve ardından ASIP'in yazılım araç setini otomatik olarak oluşturmaktır bir yaklaşım olarak değerlendirilebilir.[4] ASIP'leri yüksek seviyeli bir dilden tasarlamak için bazı ticari araçlar vardır, örneğin Synopsys'in ASIP Designer veya Codasip'in Studio araçları. TTA tabanlı ortak tasarım ortamı (TCE) adında açık kaynak kodlu bir araç da vardır.

Örnekler[değiştir | kaynağı değiştir]

RISC-V Komut Seti Mimarisi (ISA), uygulamaya özel ek komutlarla genişletilebilen minimum temel komut setleri sağlar.[5] Temel komut setleri, yazmaçlar üzerinde basitleştirilmiş kontrol akışı, bellek ve aritmetik işlemlerini yapmayı sağlar. RISC-V'in modüler tasarımı, temel talimatların tam sayılarda çarpma/bölme (M), tek duyarlıklı kayan nokta (F) veya bit işleme (B) gibi standart uygulamaya özel işlemler için genişletilmesine olanak tanır. Standart olmayan talimat uzantıları için, ISA'nın kodlama alanı üç bölüme ayrılmıştır: standart, ayrılmış ve özel. Özel kodlama alanı, alana özgü uzantılar için kullanılır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "ASIP design methodologies: survey and issues". VLSI Design 2001. Fourteenth International Conference on VLSI Design. Bangalore, India: IEEE Comput. Soc: 76-81. 2001. doi:10.1109/ICVD.2001.902643. ISBN 978-0-7695-0831-3. 7 Ekim 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ekim 2022.  Birden fazla yazar-name-list parameters kullanıldı (yardım); Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
  2. ^ Shahabuddin, Shahriar et al., "Design of a transport triggered vector processor for turbo decoding", Springer Journal of Analog Integrated Circuits and Signal Processing, March 2014.
  3. ^ Hautala, Ilkka, et al. "Programmable Low-Power Multicore Coprocessor Architecture for HEVC/H.265 In-Loop Filtering" in IEEE Transactions on Circuits and Systems for Video Technology, November 2014
  4. ^ Masarík, UML in design of ASIP, IFAC Proceedings Volumes 39(17):209-214, September 2006
  5. ^ The RISC-V Instruction Set Manual. Volume 1: User-Level ISA, Version 2.0. 6 Mayıs 2014. OCLC 913589579.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)

Kaynak[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Dake Liu (2008). Embedded DSP Processor Design: Application Specific Instruction Set Processors. MA: Elsevier Mogan Kaufmann. ISBN 978-0-12-374123-3. 
  • Oliver Schliebusch; Heinrich Meyr; Rainer Leupers (2007). Optimized ASIP Synthesis from Architecture Description Language Models. Dordrecht: Springer. ISBN 978-1-4020-5685-7.  Yazar eksik |soyadı1= (yardım)
  • Paolo Ienne, Rainer Leupers (eds.) (2006). Customizable Embedded Processors. San Mateo, CA: Morgan Kaufmann. ISBN 978-0-12-369526-0. 
  • Matthias Gries, Kurt Keutzer (eds.) (2005). Building ASIPs: The Mescal Methodology. New York: Springer. ISBN 978-0-387-26057-0. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Şablon:CPU technologies