ASIC

Vikipedi, özgür ansiklopedi
ASIC devrelerinden oluşan bir tepsi

ASIC (Application Specific Integrated Circuit; Uygulamaya Özel Tümleşik Devre), genel amaçlı mikroişlemcilerin ve mikrodenetleyicilerin aksine, belirli özel bir işlemi, görevi yerine getirmek üzere tasarlanmış tümleşik devrelerdir.

Örnek olarak bir devre için adc ve adc ile birlikte bir program kullanılıyor olsun eğer satış adedi çok yüksek ise tasarlanacak bir entegre ile daha uygun fiyatlara mal edilebilir işte bu tasarlanan özel entegre devrelere ASIC denir.

Türkiye'de ilk kez 1991 yılında İTÜ ETA Vakfı tarafından bir ASIC tasarım merkezi kurularak endüstrinin gereksinim duyduğu uygulamaya özel tümleşik devre tasarımları yapılmıştır. Yapılan bu tasarımların yine İTÜ ve İTÜ ETA Vakfı'nın gözetim ve denetiminde UEKAE Yarı İletken Teknoloji Laboratuvarı'nda üretiminin yapılması sağlanmıştır.[1] İTÜ ETA Vakfı'nın başlattığı ve sürdürdüğü bu çalışmalar sonucunda Türkiye'de ASIC ve VLSI alanında yüksek katma değerli bir endüstri ortaya çıkmıştır.[1][2] Bunların bir sonucu olarak İTÜ VLSI Laboratuvarları, TÜBİTAK bünyesindeki YİTAL Laboratuvarları ve İTÜ ETA VAkfı ile ASELSAN ortak girişimi olan Mikroelektronik Ltd. Şti. gibi oluşumlar bu alanda ülkenin ArGe ve ÜrGe alanında yön verici ve belirleyici kamu ve özel sektör teşebbüsleri olmuştur.[1][2]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c "İTÜ ETA Vakfı" (PDF). ahmetdervisoglu.net. Ahmet Dervişoğlu. 19 Ocak 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 19 Ocak 2024. 
  2. ^ a b "Hacim Kamoy" (PDF). usimp.org.tr. Üniversite Sanayi İşbirliği Merkezleri Platformu. 21 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 19 Ocak 2024.