Unije

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Unije, Adriyatik Denizi'nde, Hırvatistan'a bağlı olan bir adadır.[1] Yüzölçümü 16.92 km2'dir. En yüksek noktası 132 m yüksekliğindedir. Nüfusu 2001 yılı itibarı ile 90 olup nüfus yoğunluğu kilometrekare başına 5.3 kişidir.

Unije adasındaki tek yerleşim aynı adı taşıyor. 280 evden oluşan tipik bir balıkçılık ve çiftçilik köyüdür. Evler adanın batı koyunda yer alan hafif bir yamaçta yer almaktadır. Açıklığı nedeniyle, Unije limanı, özellikle batı ve kuzeybatıdan gelen fırtınalar sırasında iyi bir barınak sağlamıyor. Şiddetli havalarda, küçük balıkçı ve zevk teknelerinin çakıllı plaja çekilmesi gerekirken, adanın doğu tarafındaki korunaklı koylardan birinde daha büyük teknelerin demirlenmesi gerekir.

Unije'nin yıl boyu nüfusu 85 kişiden azdır ve yaz turizm sezonunda 400'den fazla kişiye ulaşmaktadır. Yolcu gemisi hizmeti, yakındaki Susak ve Mali Lošinj adalarının yanı sıra anakara Rijeka ve Pula şehirlerine günlük bağlantılar sağlar . Unije'de ayrıca özel ve ticari uçaklara hizmet veren bir havaalanı vardır. Bir gökyüzü otobüs servisi Unije'yi Mali Lošinj'e bağlar .

Llumina Press tarafından Unije'nin Tarihi ve Aileleri adlı yeni yayınlanan bir kitap: Unije adası için derlenmiş bir tarih ve aile soyağacı, Hırvatistan adanın tarihini özetlemekte ve adada yaşayan aileler için ayrıntılı aile soyağacıları sunmaktadır. 100 yıldan fazla.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Nijman, Jan (2020). Geography: Realms, Regions, and Concepts (20. bas.). Wiley. ISBN 978-1119607410.