Uluslararası Yersel Referans Sistemi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Uluslararası Yersel Referans Sistemi (İngilizce: International Terrestrial Reference System - ITRS) Dünya'nın yüzeyinde veya yakınında ölçümler ile kullanımda uygun referans çerçeveleri oluşturmak için prosedürler açıklamadır. Bu çok daha fazla fiziksel bir ölçüttür, bu standardın bir gerçekleşme oluşturmak için prosedürlerin bir dizisi olarak tarif edilebilirliği aynı şekilde yapılır. ITRS ölçümü SI sistemi kullanılarak koordinat bir yermerkezli sistemini tanımlar.

Uluslararası Yersel Referans Çerçevesi (ITRF) ITRS'nin hayata geçirilmesidir. Yeni ITRF çözümleri birkaç yılda üretilen, en son matematiksel ve ölçme teknikleri kullanarak mümkün olduğunca kesin ITRS gerçekleştirme girişiminde bulunmaktadır. Deneysel hata, herhangi bir ITRF'ye başka gerçekleştirme ile ilgili çok az farklılık gösterir. Ayrıca, en son WGS84 ve en son ITRF arasındaki fark sadece birkaç santimetredir.[1]

Uygulamalı seyir sistemleri belirli ITRF çözüm başvuruları, genel olarak ya da daha sonra bir ITRF çözümüne başvurulan, kendi koordinat sistemlerinde bulunmaktadır.

Galileo Yersel Referans Çerçevesi (GTRF) Galileo navigasyon sistemi için kullanılır; Şu anda ITRF2005 olarak tanımlanır.

ITRS ve ITRF çözümleri Uluslararası Yer Dönme ve Referans Sistemleri Servisi (IERS) tarafından yapılmaktadır. GTRF Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından tanımlanır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 24 Ocak 2014 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ağustos 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]