Ulupınar Gözlemevi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ulupınar Gözlemevi
Ulupınar Gözlemevi - ÇOMÜ Ulupınar Observatory.jpg
Ulupınar Gözlemevi
Organizasyon: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Astrofizik Araştırma Merkezi
Bulunduğu yer: Çanakkale'ye 10 km uzaklıkta Ulupınar Köyü Radar Tepesi güney yamacı
Koordinatları: 1sa 45' 54s E 40° 06' 01s N
Yükseklik: 410 m
Kuruluş tarihi: 19 Mayıs 2002
İnternet sitesi: http://caam.comu.edu.tr
Teleskoplar
T122 - 122 cm Cassegrain-Nasymth: Alt-azimuth kurgu
İST60 - 60 cm Cassegrain: Alman-Ekvatoryal kurgu
T40 - 16 inç Schmidt-Cassegrain Teleskopu: Ekvatoryal kurgu
T30 - 12 inç Schmidt-Cassegrain Teleskobu: Ekvatoryal kurgu

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Astrofizik Araştırma Merkezi (ÇAAM) ve Ulupınar Gözlemevi 2001 yılında kurulmuş, gözlemevi 19 Mayıs 2002 tarihinde resmen açılmıştır. Merkez ve Gözlemevi Çanakkale merkezine 10 km uzaklıkta "Radar Tepesi" nin güney yamacında Ulupınar Köyü'ne yakın bir bölgede, 410 m yükseklikte yer almaktadır.

Astrofizik alanında etkinlikler planlamak ve yürütmek amacıyla kurulan merkez 2001 yılından itibaren düzenli olarak gerçekleştirdiği çalışmalarını her sene internet sitesinde de yayınlamaktadır.

Gözlemevinde bilimsel amaçlarla kullanılan 4 teleskop ve bir meteoroloji istasyonu bulunmaktadır. Bunlar, 122 cm Cassegrain-Nasymth, 60 cm Cassegrain, 40 cm ve 30 cm Schmidt-Cassegrain türü telekoplardır. 60 cm ayna çaplı teleskop, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile İstanbul Üniversitesi tarafından imzalanan ortak bir protokol çerçevesinde Ulupınar Gözlemevinde kurulmuştur. Gözlemevi merkez binasında kütüphane, atölye, sınıf ve konferans salonu bulunmaktadır. Gözlemevinde başta ilköğretim öğrencileri için olmak üzere bilim-toplum etkinlikleri düzenlenmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]