UDBA

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Devlet Güvenlik İdaresi
Управа државне безбедности
Uprava Državne Bezbjednosti
Genel bilgiler
Kuruluş tarihi 13 Mart 1946
Önceki kurum
Kapanış tarihi 1991
Türü İstihbarat teşkilatı
Gizli polis
Adres Belgrad, Yugoslavya

UDBA (Sırp-HırvatçaУправа државне безбедности Uprava Državne Bezbjednosti; "Devlet Güvenlik İdaresi"), Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti'nin gizli servisiydi. 1946 yılında OZNA adıyla kurulmuş olup daha sonra başkent Belgrad'daki federal karargah tarafından koordine edilen altı federal cumhuriyetinin her biri için bir tane olmak üzere altı yarı bağımsız teşkilattan oluşmaktaydı.

UDBA, diğer Doğu Bloku gizli polis teşkilatlarından daha merhametli olmasına karşın yine de ülkedeki muhalefete karşı korkulan bir baskı aracıydı. UDBA'nın Yugoslavya ve uluslararası alanda tahminen yaklaşık 200 suikast ve kaçırma operasyonu düzenleyerek devletin düzinelerce düşmanının ortadan kaldırılmasından sorumlu olduğu iddia edilmektedir. Bu operasyonlar, II. Dünya Savaşı Ustaşa liderleri Ante Pavelić ve Vjekoslav Luburić'ten Hırvat göçmen yazar Bruno Bušić ve Sırp göçmen yazar Dragiša Kašiković'e kadar değişmekteydi.[1]

1991'de Yugoslavya'nın dağılmasıyla ayrılan cumhuriyetler kendi istihbarat teşkilatlarını kurarken, Yugoslavya Federal Cumhuriyeti'nin Devlet Güvenlik Servisi UDBA kısaltmasını korudu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Schindler, John (4 Şubat 2010), Doctor of Espionage: The Victims of UDBA, Saraybosna: Slobodna Bosna, ss. 35-38