Tyndareos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Odysseus, Kral Tyndareos'a talipler için tavsiye verirken gösteren illustrasyon

Yunan mitolojisinde, Tyndareos / Tyndareus(/tɪnˈdɛriəs/ ; Eski Yunanca : Τυνδάρεος, Tundáreos; Attika Yunancası : Τυνδάρεως, Tundáreōs; [tyndáreɔːs] ) bir Sparta kraldır.

Aile[değiştir | kaynağı değiştir]

Tyndareos, Oebalus (veya Perieres [1] ) ve Gorgophone [2] (veya Bateia)' nın oğluydu.Aetolian prenses Leda ile evlendi ve Kastor, Kytemnestra, Timandra,[3] Phoebe ve Philonoe ve üvey Truvalı Helen ve Polluks'un babasıdır.[4]

Mitoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Tyndareos'un, iktidarı ele geçirip ve Tyndareos'u sürgün eden Hippocoon adında bir erkek kardeşi vardır. Hippocoon ve oğullarınıHerakles öldürür ve tahtı geri Tyndareos'a verir. Tyndareos'un diğer kardeşi Penelope'nin babası Ikarios'tur .

Tyndareos'un karısı Leda, kuğu kılığına giren Zeus tarafından baştan çıkarılır. Leda'nın iki yumurtası da döllenir; biri Zeus tarafından diğeri ise kocası Tyndareos tarafından.

Thyestes, Miken'de krallığı ele geçirince; sürülen prensler Agamemnon ve Menelaos Tyndareos'a misafir olarak gelir ve burada birkaç yıl yaşarlar. Prensler sonunda Tyndareos'un kızları Klytemnestra ve Helen ile evlenir.

Tanrıçanın Laneti[değiştir | kaynağı değiştir]

Stesichorus'a göre Tyndareos tanrılara kurban sunarken Afrodit'i onurlandırmayı unutmuş ve bu nedenle tanrıça kızmış ve kızlarını iki, üç kez evlendirmiş ve kocalarını terk ettirmiştir.[5] Hesiodos'un da dediği gibi:

"Ve gülmeyi seven Afrodit onları bakar ve kıskanır; ve onlara kötü bir ün bahşeder. Böylece, Timandra, kocası Echemus'u terk eder ve ölümsüz tanrıların sevgilisi Phyleus'a kaçar; Klytaemnestra, tanrı benzeri kocası Agamemnon'u terk eder ve Aegisthus ile yatar, daha kötü bir eş seçimi yapmış olur; ve hatta Helen, altın saçlı Menelaos'un evini lekeler."

Helen ve Truva Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

Tyndareos'un üvey kızı Truvalı Helen

Helen dünyanın en güzel kadınıydı ve evlenme zamanı geldiğinde, birçok Yunan kral ve prensi onun ona talip olmak için gelir ya da elçiler gönderir. Talipler arasında Odysseus, Büyük Aias, Diomedes, Idomeneos ve hem Menelaos hem de Agamemnon vardır. Odysseus dışında hepsi yanlarında birçok gösterişli hediyeler getirir. Bazı kaynaklara göre, Helen'in favorisi Menelaos, Helen'e talip olmak için bizzat gelmemiş, abisi Agamemnon'u göndermiştir; Agamemnon'da kardeşine destek olup, Helen'in üvey kızkardeşi Klytaimnestra ile evlenmiştir.[6]

Tyndareos, talipleri gücendirme ve onların arasında bir kavgaya sebep olacağı korkusu ile ne hediyeleri kabul eder ne de onları gönderebilir. Odysseus, Tyndareos'un kardeşi Ikarios'un kızı Penelope'i kendisine verirse; onun bu problemini çözeceğine söz verir.[7] Tyndareos teklifi hemen kabul eder ve Odysseus, kızın kimle evleneceğine karar verilmeden önce, tüm adayların seçilen kocayı ve evliliği korumaya yemin etmelerini önerir. Bu taktik başarılı olur, böylece Helen ve Menelaos evlenir. Sonunda, Tyndareos, Sparta tahtını Menelaos'a bırakır ve Menelaos kral olur.

Birkaç yıl sonra, bir Truva prensi olan Paris , Afrodit'in kendisine söz verdiği Helen ile evlenmek için Sparta'ya gelir. Helen onunla birlikte Sparta'dan ayrılır - ya Helen, Paris'e aşık olduğu için ya da Paris, Helen'i kaçırdığı için - ve dokuz yaşındaki Menelaos'tan olma kızı Hermione'yi geride bırakır. Menelaos, tüm talipleri yeminlerini yerine getirmeye çağırarak Helen'i geri almak için Truva'ya savaş açar ve Truva'ya yelken açar.

Sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

Euripides'in Orestes oyununa göre, Tyndareos Menelaos Truva'dan döndüğünde[8] hala hayattadır. Tyndareos'un kızı Klytaimnestra'nın, oğlu Orestes tarafından öldürülmesinden dolayı, Orestes'in idam cezası almasını sağlamaya çalışır. Ancak diğer rivayetlere göre Truva Savaşı'ndan önce ölmüştür.[9] Mitin bazı versiyonlarında Tyndareos, Asklepios tarafından diriltilmiştir.[10][11]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ John Tzetzes on Lycophron, 511
 2. ^ Pausanias, Description of Greece, 2.21.7
 3. ^ Hesiod, Catalogue of Women fr. 23(a)7–9; Pseudo-Apollodorus, Bibliotheca 3. 10. 6
 4. ^ "Apollodorus, 3.10.6". 5 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ekim 2021. 
 5. ^ Scholiast on Euripides, Orestes 249; Hesiod, Catalogue of Women Fragment 67 27 Mart 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Translated by Evelyn-White, H G. Loeb Classical Library Volume 57. London: William Heinemann, 1914.
 6. ^ Hesiod, Catalogs of Women and Eoiae. For an English translation see the Medieval and Classical Literature Library 5 Temmuz 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..
 7. ^ Pseudo-Apollodorus, Bibliotheca 3.10.9.
 8. ^ Vienna Papyrus G2315, from Hermopolis
 9. ^ Euripides, Helen 21 Mart 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., in The Complete Greek Drama, edited by Whitney J. Oates and Eugene O'Neill, Jr. in two volumes. 1. Helen, translated by E. P. Coleridge. New York. Random House. 1938.
 10. ^ John Tzetzes. Chiliades, 10.49 line 720 16 Şubat 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 11. ^ This account might explain the inconsistency between the death of Tyndareus according to various versions of the story.