Turgutreis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Turgutreis
Mahalle
Turgutreis'in karşısındaki Çatalada'da günbatımı.
Ülke Türkiye Türkiye
İl Muğla
İlçe Bodrum
Nüfus
 (2013[1])
 • Toplam 20,705
Posta kodu
48960

Turgutreis ya da eski adıyla Karatoprak Ege Bölgesi'nde Muğla ilinin Bodrum ilçesinin bir mahallesidir.

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Adını aldığı Amiral Turgut Reis'in 1485 yılında Turgutreis’in Karabağ mahallesinde dünyaya geldiği iddia edilir. 1960'ların sonlarına kadar ulaşım şartlarının elverişsizliğinden dolayı kapalı bir iktisadi yapıya sahip olan Turgutreis, Bodrum Yarımadası'ndaki turizm potansiyelinin fark edilmesiyle hızla değişmeye başladı. Turgutreis Belediyesi 1968'de kurulmuştur. 30 bin'i geçen nüfusuyla ilçe merkezinden sonra Bodrum Yarımadası'ndaki ikinci büyük yerleşim yeridir.

Akyarlar (Kefaluka), Fener Burnu, Karaincir Plajı, Aspat (Aspartos), Kadıkalesi ve Bağla çevredeki önemli turistik noktalardan bazılarıdır. Bodrum Yarımdası'nın batı ucunda yer alan Turgutreis, 2003 yılında açılan D-Marin ile ününü daha da arttırdı. Sabancı Parkı ve sahilleri gezilebilecek yerlerdir. Cumartesi günleri bölgede pazar kurulmaktadır. Dünya harikası bir gün batımı manzarasına sahiptir.

Daha önceleri Karatoprak olan yerleşimin adı, 11 Şubat 1972'de "Turgutreis" olarak değiştirildi.[2]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Turgutreis, Bodrum'a 18 km, Akyarlar'a 8 km, Gümüşlük'e 6,5 km, Milas-Bodrum Havalimanı'a 50 km ve Muğla'ya 124 km mesafededir.

Kardak Krizi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Kardak Krizi

Ocak 1996'da Yunanistan ile Türkiye arasında, bir Türk gemisinin karaya oturması sonucu meydana gelen olaylar yüzünden iki ülke savaşın eşiğine geldiğinde Turgutreis'te bulunan sahil güvenlik botu ilk müdahaleyi yapmıştır. Türk savaş gemileri de Turgutreis açıklarına bu olay nedeniyle demirlemiştir.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS)". 5 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Şubat 2014. 
  2. ^ "Kararnameler" (PDF). Resmigazete.gov.tr. 11 Şubat 1972. 25 Ekim 2021 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Eylül 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]