Yalıkavak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yalıkavak
Yalıkavak bay, taken from hilltop to the south, Sept 2011.jpg
Yalıkavak koyu, tepeden güneye istikameti, Eylül 2011
Muğla in Turkey.svg
Ülke  Türkiye
İl Muğla
İlçe Bodrum
Coğrafi bölge Ege
Nüfus
 (2014)
 • Toplam 14,160
Zaman dilimi UTC+03.00 (TSİ)
Posta kodu 48400

Yalıkavak, Muğla ilinin Bodrum ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

26 Aralık 1988 tarihinde Gökçebel ve Geriş köylerinin birleştirilmesiyle "Yalıkavak" adı altında belediye statüsü alarak beldeye dönüştü.[1] 12 Kasım 2012'de TBMM'de kabul edilen 6360 sayılı kanun ile mahalle oldu.[2]

Yalıkavak Bodrum'a 18 km uzaklıktadır. Yarımadanın kuzey batısında yer alır. Bodrum'dan Yalıkavak'a yapılan bir yolculukta sizi önce bir sıra yel değirmeni, daha sonra Yalıkavağın o eşsiz manzarası karşılar. Başlangıçta bir Süngerci mahallesi olan ve yarımadanın en ünlü süngercilerinin doğduğu yer olan Yalıkavak, günümüzde çok önemli bir turizm beldesine dönüşmüştür. Tepelerde ve sahilde yer alan yel değirmenleri, güzel koyları, günabatımları ve son yılarda açılan turizm tesisleri ile ön plana çıkar.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Yalıkavak körfezi, Bodrum yarımadası'nın kuzey-batı köşesinde yer alır. Körfezin kuzey bölgesi, kuzeye dönük bir L harfi şeklindeki bir yarımadadır. Birkaç kayalık, sarp tepe dışında yükselti yoktur. Körfezin doğu ve güney bölümü ise nispeten yüksek tepelerin etekleridir.

Bitki örtüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Körfezin kuzey bölgesi, denizden gelen sert rüzgarlara açıktır. Genel bitki örtüsü, kısa boylu, dikenli çalılıklardan oluşur. Ayrıca çok sayıda mandalina ve limon ağacıda bulunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Belediye Kurulmasına Dair Kararlar" (PDF). Resmî Gazete. 27 Aralık 1988. 6 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mayıs 2021. 
  2. ^ "Kanun No. 6360". 15 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Nisan 2014. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]