Yalıkavak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yalıkavak
Muğla in Turkey.svg
Ülke  Türkiye
İl Muğla
İlçe Bodrum
Coğrafi bölge Ege
Nüfus
 (2014)
 • Toplam 14,160
Zaman dilimi UTC+03.00 (TRS)
Posta kodu 48400

Yalıkavak, Muğla ilinin Bodrum ilçesine bağlı bir mahalledir.

2012 yılına kadar Bodrum ilçesine bağlı bir köyken, 2012 yılında Muğla'nın büyükşehir olmasıyla bu ilçeye bağlı bir mahalle statüsünü almıştır.

Yalıkavak Bodrum'a 18 km uzaklıktadır. Yarımadanın kuzey batısında yer alır. Bodrum'dan Yalıkavak'a yapılan bir yolculukta sizi önce bir sıra yel değirmeni, daha sonra Yalıkavağın o eşsiz manzarası karşılar. Başlangıçta bir Süngerci mahallesi olan ve yarımadanın en ünlü süngercilerinin doğduğu yer olan Yalıkavak, günümüzde çok önemli bir turizm beldesine dönüşmüştür. Tepelerde ve sahilde yer alan yel değirmenleri, güzel koyları, günabatımları ve son yılarda açılan turizm tesisleri ile ön plana çıkar.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Yalıkavak körfezi, Bodrum yarımadası'nın kuzey-batı köşesinde yer alır. Körfezin kuzey bölgesi, kuzeye dönük bir L harfi şeklindeki bir yarımadadır. Birkaç kayalık, sarp tepe dışında yükselti yoktur. Körfezin doğu ve güney bölümü ise nispeten yüksek tepelerin etekleridir.

Bitki örtüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Körfezin kuzey bölgesi, denizden gelen sert rüzgarlara açıktır. Genel bitki örtüsü, kısa boylu, dikenli çalılıklardan oluşur. Ayrıca çok sayıda mandalina ve limon ağacıda bulunmaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yalıkavak körfezinde bugüne kadarki arkeolojik buluntularda, belirli bir yerleşim yeri saptanmamıştır. Arkeolojik buluntular, yerleşim yerinden çok, yaygın bir yapılanma gösterir. Bağımsız, tekil arkeolojik buluntular görülür.

Yapılan araştırmalardan, Yalıkavak'ın tarihinin MÖ 2000 yıllarına kadar indiği ve buranın ilk sakinlerinin Lelegler olduğu anlaşılır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]