Mumcular, Bodrum

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Mumcular Muğla'nın Bodrum ilçesinin bir beldesi iken 6360 Sayılı On Dört İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Yedi İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hakkında Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile Bodrum Belediyesi'ne bağlı bir mahalleye dönüşmüştür. Bodrum Belediyesi'nin çalışmaları neticesinde de Mumcular Mahallesi, Karaova Mahallesi ve Gölbaşı Mahallesi olarak üç mahalleye bölünmüştür.

Mumcular, Karaova ve Gölbaşı mahallelerinin yaklaşık olarak toplam nüfusu 5000' dir. Kasabanın arkası orman ve makilere, önü ise Karaova'ya bakar. Karaova oldukça verimli bir ovadır. Ovada daha çok zeytin ve sebze yetiştirilir. Mumcular'ın arkasındaki dağ kızılçam ormanları ve zeytin bahçeleri ile kaplıdır, zeytincilik gelişmiştir. Belde de okuma yazma oranı oldukça yüksektir. Mumcular yerleşiminin küçük bir meydanı vardır. Parti binaları ve üç tane park da burada bulunur. Bu parklar yaz ayında ve bahar aylarında oldukça yeşil ve güzel, canlı olarak görülür. Bölgede Akdeniz iklimi hakimdir. Kışlar oldukça ılımandır kar çok nadir yağar. Kış aylarında ve ilkbaharın başlarında çok yağış alır. Kış aylarında mahallenin arkasındaki Mazı Dağını aşıp gelen denizin dalga sesleri duyulur. Yaz mevsiminde ise gündüzler oldukça sıcak, sabah ve akşamüzeri vakitlerinde ise, Mazı dağının etkisi ve ovanın önündeki denizin etkisi ile köye serin rüzgarlar vurur. Yaz aylarında bölgedeki en büyük sorun zehirli hayvan ve böceklerdir.

Arkadaki ormanın Mumcular halkı için önemi büyüktür. Kış ve bahar aylarında yağmurlardan sonra insanlar mantar toplamaya çıkarlar. Bölgede en çok bulunun mantar türü çıntardır. Onun dışında kültür mantarına yakın olan çimen mantarı da bulunur. Ayrıca bölge halkı büyüklerinden öğrendikleri bazı orman bitkilerini toplayıp bunları yemeklerinde kullanırlar. Ormanda günü birlik geziler yapılabilir ancak ormanda gezmek için en uygun olan zaman kış ve bahar başıdır. Orman bir iki kere yangın geçirdiği için büyük kısmı 13-14 yıl önce dikilmiş ağaçlardan oluşmaktadır. Buna rağmen ormanlar işlenecek boya gelmiş bir kısmı ise hiç etkilememiş çok yüksek kızılçam ağaçlarından oluşur. (Önemli not: Bu bölgedeki ormanların büyük bir bölümü Ağustos 2006 da çıkan yangında yok olmuştur-Yaklaşık 700 Hektar )

Dağ ve tepelerden gelen küçük derelerden yararlanılarak mahallede sulama amaçlı baraj yapılmıştır. Bu barajdan elde edilen su Karaova'ya kanallarla taşınır ve Karaova'da özellikle yaz kuraklığının yaşandığı dönemlerde kullanılır.

Yerleşim biriminde genelde beyaz, sıvalı ve taş evler vardır. Ancak günümüzdeki betonarme yapılaşma bu bölge de de görülür. Taş evlerin ise çoğu yıkılmıştır. Bugün taş evlerin çoğu iskelet halindedir.