Tula Nehri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tula Nehri
MoğolcaТуул гол
Tula Nehri
Tula Nehri
Konum
Ülke(ler) Moğolistan Moğolistan
Genel bilgiler
Kaynak Kenti Dağları
Ağız Orhun Nehri
Uzunluk 704 km
Havza alanı 49,840 km²
Ulaanbaatar şehri tarafından Tuul nehri geçiyor.

Tula Nehri (Moğolca: Туул гол, Tuul; eski kaynaklarda ayrıca Tola) orta ve kuzey Moğolistan'da Moğollar tarafından kutsal kabul edilen bir nehir. 704 km uzunlukta ve 49.840 km² bir alanı sulamaktadır. Nehir 636 yılında tamamlanan bir Çince tarihî eser Suishu'da "Duluo Nehri" olarak geçmektedir.

Moğolların Gizli Tarihi (1240) sık sık Wang Khan (Toğrıl Han) (Tuğrul Han)'ın yaşadığı bir "Tula Nehri'nin Kara Ormanı"ndan bahsetmektedir (Cengiz Han burayı sık sık ziyaret ederdi ve daha sonra kendi topraklarına kattı). Tula genellikle Onon Khatan Ijii ya da Kraliçe Ana Onon olarak adlandırılan Onon Nehrine benzer olarak Khatan Tuul ya da Kraliçe Tula olarak adlandırılmaktadır.

Khentii Dağları doğal koruma alanında doğar ve Moğolistan'ın başkenti Ulan Batur'ın güneyinden geçer. Rusya ve Baykal Gölü'ne akan Selenge Nehri'ne akan Orhon Nehri'nin bir koludur. Tula Nehri ayrıca Khustain Nuruu Ulusal Parkı'ndan da geçer. Genellikle kasımın ortasından nisanın ortasına katar buz tutar.

Göktürk Yazıtları, Dokuz Oğuzlar'ın bir zamanlar Tula Nehri boylarında Tatarlar'a komşu olarak yaşadığını bildiriyor. Dokuz Oğuzlar bu topraklardan 8. yüzyılın ortalarında göç ettiler.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Analiz Nehir hakkında bilimsel bir makale (İngilizce)
  • Rapor Nehirdeki altın madenciliği hakkında (İngilizce)