Troll A platformu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Troll A platformu.

Troll A platformu gaz üretimi için çok büyük bir platformdur ve en büyükler arasındadır ve tarihin en karmaşık mühendislik projeleri arasında gösterilir. Norske Shell şirketi için Norwegian Contractors tarafından inşa edilmiştir. Platform, 1996 yılında Kuzey Denizi'ndeki yerine götürülürken televizyondan da gösterilmiştir. Platform, Equinor (ex Statoil) tarafından işletilmektedir.

Boyutları[değiştir | kaynağı değiştir]

Troll A'nın toplam yüksekliği 472 metre ve ağırlığı 656,000 tondur. İnsanoğlunun şu ana kadar yaptığı hareketli yüksek yapılardan ayrı tutulmalıdır. Platform deniz seviyesinden 303 metre aşağıdaki yüzeyin üzerine yerleştirilmiştir. Troll A'nın duvarlarını oluşturan ayakları 1 m kalınlığındadır.

İnşası[değiştir | kaynağı değiştir]

Temel ve güverte bölümleri ayrı ayrı inşa edilmiştir (başlangıç 1991-1992). Birleştirilme işlemi temel kısmı kısmen batırıldıktan sonra gerçekleştirildi. Troll platformu Rogaland'a bağlı Vats'dan 200 km uzak, Bergen'nin 80 km kuzey-batısında bulunan Troll petrol sahasına taşındı. Taşıma işlemi yedi gün sürdü. Platform derin kazık teknolojisiyle güçlendirilmiş beton tekniği kullanılarak inşa edildi.

İşletme[değiştir | kaynağı değiştir]

40 kuyudan doğalgaz üretimi yapılmaktadır ve birkaç boru hattı ile nakledilmektedir.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

2006 yılında Statoil'in Troll gaz üretiminde işletmenliğinin 10. yıl kutlamalarında Katie Melua Troll A platformu üzerinde bir konser vermiştir. Çalışanları eğlendirilmesinin yanı sıra konser sahnesinin deniz tabanın 303 metre yukarısında bulunması sebebiyle dünya rekoru kırılmıştır.[1]

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Melua's deep sea gig sets record 21 Şubat 2012 tarihinde WebCite sitesinde arşivlendi "BBC News" 2 Ekim 2006

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]