İçeriğe atla

Troilus ve Cressida

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Troilus ve Cressida
The tragedy of Troilus and Cressida
Troilus ve Cressida V. Sahne 2. Perde Ressam: Angelica Kauffmann. Gravür: Luigi Schiavonetti
Troilus ve Cressida V. Sahne 2. Perde
Ressam: Angelica Kauffmann. Gravür: Luigi Schiavonetti
YazarWilliam Shakespeare
İlk gösterimyak. 1601
Ülkeİngiltere
Orijinal dilİngilizce
TürTrajedi
Zaman ve mekânTruva Savaşı 7.yil
Oyunun ilk sayfası

Trolius ve Cressida (İngilizce özgün adı: The tragedy of Troilus and Cressida), William Shakespeare'in tarihsel oyunlarından biridir. 1602 yılında yazıldığı varsayılmaktadır. Shakespeare, oyunun hikâyesini Geoffrey Chaucer'ın Troilus and Criseyde başlıklı şiiri de dahil olmak üzere birkaç farklı kaynaktan almıştır.

  • Agamemnon, Yunanlar Kralı ve Yunan istila ordusunun komutanı
  • Akhilleus, prens
  • Aias, prens
  • Diomedes, prens
  • Nestor, bilge ve geveze bir prens
  • Ulysses (Odysseus), prens
  • Menelaus, Isparta Kralı, Agamemnon'un kardeşi
  • Helen, Menelaus'un karısı, Paris tarafından Truva'ya kaçırılmıştır
  • Thersites, aşağı sınıftan, sakat ve ağzı bozuk bir "aptal"
  • Patroclus, Akhileus'un yakın erkek arkadaşı
Cressida (Ressam: Edward Poynter)

Troilus and Cressida Truva Savaşı'nın son yıllarında geçmektedir. Bu eser Homer'in İlyada destanının konu düzenini aynen takip edip Akhilleus'un savaşmayı reddedişinden Hektor'un ölümüne kadar geçen olayları ele almaktadır.

Bu oyunda iki değişik konu ele alınmaktadır. Birinci konuda bir Truvalı prens, Truva Kralı Priamos'un oğlu olan Troilus' bir diğer Truvalı olan Cressida ya kur yapması' onunla sevişmesi ve birbirlerine devamlı bağlı kalacaklarına yemin etmelerini ele alır. Ama Cressida bir diğer Truvalı harp esiri ile değiştirilip Truva'yı saran Yunanlar kampına gönderilir. Troilus gizlice bu kampa giderek Cressida'yı Yunanların kampında görmeye çalışır. Fakat çok sevdiği Cressida ve Yunan Diomedes'in birlikte çok samimi bir şekilde konuştuklarını gözetler. Kadının kendine ihanet ettiğini varsayıp ondan bu ihanet için öç almaya karar verir.

Bu birinci konu esere adını veren Troilus ve Cressida'nın bu oyunda ne yaptıklarını vermekle beraber oyunun en önemli konusu değildir. Eserin ele alıp işlediği ikinci konu, daha önemli olup, Yunanların komutanı Agamemnon ile Truvalaların Kralı Priamos etrafında oluşan olaylar hakkındadır. Truvalı prens Hektor Yunanların kampına bir pusula göndererek bir Yunan askerle teke tek carpışma yapmaya hazır olduğunu bildirmiştir. Agamemnon ve yanındaki prensler çok kibirli olan Akhilleus'un tekrar savaş alanına dönerek teke tek Truvalı Hektor ile çarpışmasını istemektedirler. Önce Aias bu çarpiışma için düşünülmüştür ama daha bu teke tek çarpışma yapılmadan önce Aias ve Hektor birbirleriyle barış içinde olacaklarına söz vermişlerdir. Ancak Aias'in yakın arkadaşı (bazı Yunan kaynaklarına göre erkek sevgilisi) "Paroklus" Truva şehri duvarları önünde Hektor tarafından öldürüldüğü haberini almasıyla Aias savaşa geri gelip Hektor ile teke tek çarpışmayı kabul eder. Oyun çeşitli çarpışmalarla devam edip biter. Sonunda Akhilleus Hektor'u tek başına deliler gibi hiddetli yakalar ve Hektor Akhilieus'un komuta ettiği myrmidones tarafından öldürülür. Truvalılar çok sevdikleri kahraman savaşçı Hektor'un yasını çekerlerken daha Yunanlar Truva'yı ellerine geçirmeden oyun sona erer.

Türkçeye çeviriler

[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]