İçeriğe atla

Transformers: Kayıp Çağ

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Transformers: Kayıp Çağ
Transformers: Age of Extinction
Film afişi
YönetmenMichael Bay
Yapımcı
YazarEhren Kruger
UyarlamaTransformers
Hasbro
Oyuncular
MüzikSteve Jablonsky
Görüntü yönetmeniAmir Mokri
Kurgu
Stüdyo
DağıtıcıParamount Pictures
Çıkış tarih(ler)i19 Haziran 2014 (2014-06-19) (Hong Kong prömiyeri)
27 Haziran 2014 (2014-06-27) (ABD)
Süre165 dakika[1]
ÜlkeABD
Dilİngilizce
Bütçe210 milyon $[2][3]
Hasılat1.104 milyar $[3]
Önceki filmTransformers: Ay'ın Karanlık Yüzü
Devam filmiTransformers: Son Şövalye

Transformers: Kayıp Çağ, Hasbro'nun Transformers oyuncak serisine dayanan 2014 yapımı Amerikan bilimkurgu aksiyon filmidir. Transformers: Ay'ın Karanlık Yüzü'nün (2011) devam, Transformers film serisinin ise dördüncü filmidir. Önceki filmde olduğu gibi filmin yönetmenliğini Michael Bay üstleniyor ve yazarlığını Ehren Kruger yapıyor. Başrollerinde Mark Wahlberg, Stanley Tucci'nin yer aldığı filmde yardımcı rollerde Kelsey Grammer, Nicola Peltz, Jack Reynor, Sophia Myles, Bingbing Li, Titus Welliver ve T.J. Miller rol alıyor. Bu film önceki üç filmdeki orijinal insan oyuncu kadrosunu içermiyor ve bunun yerine yeni bir insan oyuncu kadrosunu ve Dinobotlar dahil birçok yeni Transformers'ı tanıtıyor. Filmde mucit olup para kazanmaya çalışan bir bekar baba, hasarlı bir kamyon keşfeder ve bunun kılık değiştirmiş bir Transformer olduğu ortaya çıkar.

Film, 27 Haziran 2014'te Amerika Birleşik Devletleri'nde Paramount Pictures tarafından yayımlandı.[4] Film, süresi ve yönetmenliği nedeniyle eleştirmenlerden genel olarak olumsuz eleştiriler aldı ve 210 milyon dolarlık prodüksiyon bütçesine karşılık dünya çapında 1.104 milyar doların üzerinde hasılat elde ederek 2014'ün en yüksek hasılat yapan filmi oldu. 2014'te 1 milyar doların üzerinde hasılat elde eden tek film olup vizyona girdiği dönemde tüm zamanların en yüksek hasılatını yapan onuncu film oldu. Bunu 2017 yılında Transformers: Son Şövalye izledi.

Altmış beş milyon yıl önce, "Yaratıcılar" olarak bilinen bir uzaylı ırk, Seeds adlı cihazları kullanarak Dünya'yı "Transformium" adı verilen metalik bir alaşımla kapladı ve bu süreçte dinozorları yok etti. Günümüzde jeolog Darcy Tirrel, K.S.I. Industries şirketi için Transformium kazıları yapıyor. Şirket, daha sonra bu materyali Transformer dronları yapmak için kullanıyor.

Chicago Savaşı'ndan[a] sonraki yıllarda insanlar Transformers'ları düşman olarak görüyor ve NEST dahil onlarla tüm ortak operasyonları sonlandırıyorlar. Halk Autobotlar'a sığınma hakkı verildiğine inansa da, tüm Transformers'ların tehlikeli olduğuna ve yok edilmesi gerektiğine inanan fırsatçı, düzenbaz istihbarat ajanı Harold Attinger'ın liderliğindeki CIA siyah operasyonlar bölümü Cemetry Wind tarafından tek tek yakalanıyorlar. Yaratıcılar için çalışan Cybertron'lu bir suikastçı ve ödül avcısı olan Lockdown, Optimus Prime'ı bulmakla görevlendiriliyor. Karşılığında, bölümü Optimus'u ele geçirmeyi başarırsa Attinger'a bir Seed verir. Lockdown, Optimus'un yerini söylemeyi reddeden Ratchet'in yerini tespit eder ve onu öldürür.

Mexico City'de ağır hasar gören Optimus, Teksas'ta saklanmaya başlıyor ve mali sıkıntılar içinde olan bir mucit ve bekar bir baba olan Cade Yeager tarafından keşfediliyor. Ergenlik çağındaki kızı Tessa ve iş ortağı Lucas Flannery, onu Optimus'u yetkililere teslim etmesi konusunda teşvik ederken Cade bunun yerine Optimus'u tamir etmeye karar veriyor. Başlarına koyulan ödülü almayı ümit eden Lucas, yetkililere ihbarda bulunur ve Attinger'ın saha komutanı James Savoy, Yeager çiftliğine saldırır, ancak Optimus ve Tessa'nın gizli erkek arkadaşı İrlandalı ralli arabası sürücüsü Shane Dyson, aileyi kurtarır. Takip sırasında Lucas, Lockdown'un el bombalarından biri tarafından öldürülür. Optimus hayatta kalan Autobot'ların (Bumblebee, Hound, Drift ve Crosshairs) toplanmasını söyler. Çalıntı bir CIA drone'u kullanan Cade, K.S.I.'nin Cemetry Wind ile ilişkisini ve Autobotlara yapılan saldırıları keşfeder.

K.S.I.'ın Chicago'daki karargahına sızan Cade, ölü Autobotların ve Decepticon'ların Transformer dronları yapmak için eritildiğini keşfeder. K.S.I. CEO'su Joshua Joyce, daha fazla Transformium yapmak için Seed materyalini kullanarak küresel savunmada devrim yapmak ve insan toplumunu geliştirmek için Attinger ile iş birliği yapar. Ayrıca ele geçirilen Brains ve Megatron'un kafasını, Transformer askerleri Galvatron ve Stinger'ın prototipini yaratmak için kullandılar. Autobotlar binaya saldırır ve laboratuvarı yok eder ancak Joshua'nın artık onlara ihtiyaç duymadıklarını açıklamasının ardından kısa süre sonra ayrılırlar. Attinger, Joshua'yı Autobotları yakalamak için Galvatron ve Stinger'ı konuşlandırmaya zorlar. Savaş sırasında Galvatron'un davranışı istikrarsızlaşır. Galvatron, Optimus'la savaşırken birden kendine gelir ve kontrol edilememeye başlar. Aniden Lockdown gelir ve Galvatron geri çekilirken hem Optimus'u hem de Tessa'yı kaçırır.

Lockdown'ın büyük hapishane uzay aracı, Seed'i teslim etmek için Chicago'nun üzerinde uçarken Cade, Shane ve Autobotlar, Optimus ve Tessa'yı kurtarmak için gizlice gemiye biner. Lockdown Dünya'dan ayrılmadan hemen önce Dinobotlar adı verilen diğer Transformers'ları içeren daha küçük bir gemiyi de kaçırırlar. Autobotlar, Galvatron'un Megatron'un reenkarnasyona uğramış hali olduğunu, Seed ve Transformer dronlarını dünyayı fethetmek için kullanmayı planladığını ve KSI'nin büyük miktarlarda kullanılabilir Transformium oluşturmak için Seed'i Moğol çölünde kullanmayı planladığını öğrenir. Cade, Darcy ve Çinli iş ortağı Su Yueming'in yardımıyla Seed'i teslim etmeyi kabul eden Joshua'yı bilgilendirir. Galvatron kendini yeniden etkinleştirir ve dronların kontrolünü ele geçirir. Hong Kong'da Autobotlar, Cemetry Wind ve dronlar arasında bir savaş başlar. Dövüş sırasında Cade, Savoy'u ölüme gönderirken Optimus, Dinobotları serbest bırakır Autobotlar savaşı kazanır.

Lockdown, şehri yerle bir etmek için büyük bir mıknatıs kullanarak Optimus ve Dinobot'ları yeniden ele geçirmek için geri döner. Mıknatısı devre dışı bıraktıktan sonra Optimus, Lockdown ile savaşır. Sonraki düelloda Optimus, Cade'i kurtarmak için Attinger'ı öldürür, ancak dikkati dağıldığı için Lockdown Optimus'u kılıcıyla yere serer. Cade, Lockdown'la savaşırken, Tessa ve Shane bir çekici kamyon kullanarak Optimus'u kurtarır. Optimus, Lockdown'u öldürür ve ardından geri kalan dronları Lockdown'un el bombalarıyla yok eder. Galvatron geri dönme sözü vererek geri çekilir. Optimus, Autobotlardan Yeager'ları korumalarını isterken Joshua, Seed ile birlikte uzaya uçmadan önce onlara yeni bir ev inşa etmelerine yardım etmeyi teklif eder ve Yaratıcılara onlar için geldiğine dair bir mesaj gönderir.

 • Mark Wahlberg - Cade Yeager:
  Bekar bir baba ve mucit.[5]
 • Kelsey Grammer - Harold Attinger:
  Tüm Transformers'ları, Autobot'u veya Decepticon'u ortadan kaldırmak için CIA gizli operasyon birimi Cemetery Wind'i kuran eski bir Navy SEALs ve düzenbaz hükümet yetkilisi.[6]
 • Nicola Peltz - Tessa Yeager:
  Cade'in gizlice Shane ile çıkan kızı.
 • Jack Reynor - Shane Dyson:
  Tessa'nın İrlandalı erkek arkadaşı ve ralli yarışcısı.[7][8]
 • Stanley Tucci - Joshua Joyce:
  Hırslı, kibirli bir iş adamı ve kendi Transformers'ını inşa etmek isteyen KSI'ın başkanı.[9][10]
 • Sophia Myles - Darcy Tyril:
  Joshua'nın jeolog asistanı ve eski kız arkadaşı.[11][12]
 • Li Bingbing - Su Yueming: (苏月明 Sū Yuèmíng)
  KSI tarafından yapay Transformers inşa etmek için kullanılan Çin fabrikasının sahibi.[13]
 • Titus Welliver - James Savoy:
  Acımasız, yozlaşmış bir CIA memuru ve Attinger için çalışan Cemetry Wind biriminin ikinci komutanı.[14]
 • T.J. Miller - Lucas Flannery:
  Cade'in çalışanı ve en iyi tamirci arkadaşı.[15]

Greg Anderson, Ethan Graves, Melanie Specht ve Victoria Summer, Joshua'nın asistanlarını oynuyorlar.[16][17] Han Geng Lockdown'ın gemisi tarafından mıknatıslanan park edilmiş bir arabada gitar çalarak ve şarkı söyleyerek kendini canlandırıyor.[18] Edward T. Welburn bir KSI yöneticisini canlandırıyor.[19] Kevin Covais ve Ray Lui araba tutkunlarını canlandırıyor.

Konuşmayan robotlar

[değiştir | kaynağı değiştir]
 • Grimlock: Lockdown tarafından yakalanan ve daha sonra Optimus Prime tarafından serbest bırakılan Dinobotların lideri. Ateş püskürten mekanik bir Tyrannosaurus'a dönüşür.
 • Stinger: Galvatron için çalışan ve Bumblebee'nin yeniden yapımı olan insan yapımı bir KSI drone. 2014 Pagani Huayra spor arabasına dönüşüyor.
 • Strafe: İki başlı bir Pteranodon'a dönüşen bir Dinobot.
 • Slug: Mekanik çivili bir Triceratops'a dönüşen bir Dinobot.
 • Scorn: Mekanik bir Spinosaurus'a dönüşen, "Spike" takma adlı bir Dinobot.
 • Junkheap: Mack TerraPro çöp kamyonuna dönüşen insan yapımı bir KSI prototipi. Serideki diğer transformers'ların aksine Junkheap üç ayrı robota ayrılıyor.

Son Şövalye adlı devam filmi 21 Haziran 2017'de hem kritik hem de ticari başarısızlıkla yayınlandı ve Michael Bay bunun bu seri için son filmi olduğunu belirtti.

 1. ^ Transformers: Ay'ın Karanlık Yüzü'nde olduğu gibi (2011)
 1. ^ "Transformers 4 Age Of Extinction Official Classification & Running Time Revealed - Transformers News". TFW2005. 20 Haziran 2014. 27 Haziran 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Temmuz 2014. 
 2. ^ McClintock, Pamela (29 Haziran 2014). "Box Office: 'Transformers 4' Hits $100 Million for $301.3 Million Worldwide Debut". 23 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Temmuz 2014. 
 3. ^ a b "Transformers: Age of Extinction (2014)". Box Office Mojo. 5 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ekim 2014. 
 4. ^ Lussier, Germain (12 Mart 2014). "'Transformers 4' IMAX Poster: Giant Robots On the Giant Screen". /Film. 18 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mart 2014. 
 5. ^ "Michael Bay Re-Teams With His 'Pain & Gain' Star Mark Wahlberg for Transformers 4". Michael Bay.com. 11 Kasım 2012. 10 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Şubat 2014. 
 6. ^ Fleming, Mike (1 Mayıs 2013). "Kelsey Grammer Lands Lead (Human) Villain In 'Transformers' Sequel". Deadline Hollywood. 14 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Temmuz 2014. 
 7. ^ Kit, Borys (14 Kasım 2012). "Michael Bay Testing Hot Young Actors for 'Transformers 4' Leads (Exclusive)". The Hollywood Reporter. 16 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2013. 
 8. ^ Kit, Borys (8 Ocak 2013). "Jack Reynor Lands Starring Role". The Hollywood Reporter. 3 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Şubat 2014. 
 9. ^ SILAS LESNICK (16 Nisan 2013). "CinemaCon: Stanley Tucci Joins Transformers 4". Comingsoon.net. 6 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Temmuz 2020. 
 10. ^ Meares, Tasha (18 Haziran 2014). "Seven new images from Transformers: Age of Extinction". Fansided.com. 11 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Temmuz 2014. 
 11. ^ "Sophia Myles to Join Mark Wahlberg in Michael Bay's 'Transformers 4' (Exclusive)". TheWrap.com. 6 Mayıs 2013. 8 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Temmuz 2014. 
 12. ^ "Transformers: Age of Extinction Interview with Stanley Tucci". Collider.com. 20 Kasım 2013. 8 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Temmuz 2014. 
 13. ^ Clarence Tsui (19 Mayıs 2013). "China's Li Bingbing Boards 'Transformers 4'". The Hollywood Reporter. 20 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Aralık 2019. 
 14. ^ "'Transformers 4' Adds Titus Welliver". Deadline Hollywood. 24 Temmuz 2013. 6 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Şubat 2020. 
 15. ^ "T.J. Miller Joins 'Transformers4'". The Hollywood Reporter. 28 Mayıs 2013. 24 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Temmuz 2014. 
 16. ^ Dennis, Carly (23 Şubat 2014). "Melanie Specht on her 'Transformers: Age of Extinction' Role". Moviehole.com. 9 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Şubat 2014. 
 17. ^ "Victoria Summer: On Playing Julie Andrews and Working with Michael Bay". Viva Glam Magazine. 13 Aralık 2013. 2 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Şubat 2014. 
 18. ^ "Han Geng". Michaelbay.com. 17 Temmuz 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Temmuz 2014. 
 19. ^ "GM's Top Designer Ed Welburn To Make Cameo Appearance In Transformers 4 Age Of Extinction — Transformers News". TFW2005. 20 Haziran 2014. 28 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Temmuz 2014. 
 20. ^ Collura, Scott (21 Eylül 2012). "Peter Cullen Back as Optimus for Transformers 4". IGN. 28 Haziran 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Şubat 2014. 
 21. ^ a b c Lovett, James (2 Şubat 2014). "Transformers: Age of Extinction Super Bowl Trailer Preview". Comicbook.com. 22 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Şubat 2014. 
 22. ^ Kendrick, Ben (6 Mart 2014). "'Transformers: Age of Extinction' Trailer Analysis, Photos, and Video". Screenrant.com. 7 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mart 2014. 
 23. ^ a b c "Transformers Bios". Hasbro.com. 21 Nisan 2014. 16 Haziran 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Nisan 2014. 
 24. ^ a b Bay, Michael (8 Mayıs 2014). "John Goodman And Ken Watanabe Join The Autobot Voice Cast in Michael Bay's 'Transformers: Age Of Extinction'". Michael Bay. 11 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mayıs 2014. 
 25. ^ Vieira, Anthony (15 Şubat 2014). "'Transformers: Age of Extinction' Toy Images Reveal New Characters". Screenrant.com. 16 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Şubat 2014. 
 26. ^ Eisenberg, Eric (24 Mart 2014). "Transformers: Age Of Extinction CinemaCon Footage Brings Dinosaurs, Explosions And More". Cinemablend.com. 25 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mart 2014. 
 27. ^ Lovett, James (2 Şubat 2014). "Transformers: Age of Extinction Super Bowl Trailer Preview". Comicbook.com. 22 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Şubat 2014. 
 28. ^ "Transformers Bios". Hasbro.com. April 21, 2014. April 24, 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: April 21, 2014. 
 29. ^ Bay, Michael (8 Mayıs 2014). "John Goodman And Ken Watanabe Join The Autobot Voice Cast in Michael Bay's 'Transformers: Age Of Extinction'". Michael Bay. 11 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mayıs 2014. 
 30. ^ "Ben Schwartz OBLITERATES Super Castlevania IV". YouTube. 4 Mayıs 2023. 22 Ağustos 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Eylül 2023. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]