İçeriğe atla

Transformers

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Transformers

Transformers, Amerikalı oyuncak şirketi Hasbro ile Japon oyuncak şirketi Takara Tomy ortaklığında geliştirilen bir medya imtiyazıdır. Transformers; taşıtlar ve hayvanlar gibi farklı şekillere dönüşebilen, canlı ve duyguları olan robotların mücadelelerini konu alır. Bu mücadeleler çoğu zaman Autobot'lar ile Decepticon'lar arasındadır. Medya imtiyazı; oyuncaklardan, animasyon TV dizilerinden, çizgi romanlardan, video oyunlarından ve filmlerden oluşur.

Transformers imtiyazı, 1984 yılında Transformers oyuncaklarıyla başladı. Bunlar, oyuncak şirketi Takara'nın Diaclone ve Microman adlı farklı taşıtlara dönüşebilen oyuncak serilerinin Batı pazarlarına adapte edilmiş halleriydi. "1. Nesil" terimi hem The Transformers adlı ilk televizyon çizgi dizisini hem de aynı adı taşıyan çizgi romanları kapsar. "1. Nesil"in ardından "2. Nesil" çizgi romanları ve Beast Wars televizyon dizisi gibi devam materyalleri de üretilmiştir.

Birinci Nesil (1984–1992)[değiştir | kaynağı değiştir]

Birinci Nesil (G1) 1984 ve 1992 yılları arasındaki Transformers karakterleri için kullanılan bir terimdir. Transformers 1970'lerde Japonya'da bir oyuncak serisi olan Microman ve Diaclone'dan meydana geldi. Önceleri insan şeklinde değişik özellikli robotlarken sonradan her gün gördüğümüz araçlara, elektronik aletlere veya silahlara dönüşebilen robotlar olarak gösterildiler. Hasbro,Microman teknolojisiyle yakaladığı G.I. Joe: A Real American Hero oyuncak serisi başarısını, Takara firmasıyla iş birliği yaparak Diaclone oyuncaklarına da uyguladı.[1] Ardından Hasbro Jim Shooter veDennis O'Neil ile anlaşarak, onlardan Transformers geçmişini anlatan bir hikâye yazmalarını istedi. Sonraları yazar Bob Budiansky Transformers karakterlerinin çoğunu yaratarak ve hepsine uygun birer hikâye yazarak birçok Diaclone oyuncağına karakter kazandırmıştır.[2] G1'in ana konsepti Optimus Prime'ın,baş düşmanı Megatron'un ve en iyi askerlerinin kendilerine ait Ark ve Nemesis adlı uzay gemileiyle tarih öncesi Dünyaya düşmeleriyle oluşturuldu.
Transformers'ın televizyon kariyerinin başlaması da aynı tarihlere rastlar. Sunbow Productions tarafından TV serisi Budiansky'nin yarattığı hikâyelerle çelişiyordu, Sunbow'a göre Autobotlar yeni enerji kaynakları ararlarken kötü Decepticon'ların saldırısı sonucu dünyaya zorunlu iniş yapmak zorunda kalırlar.[3] Marvel Autobotların Cybertron'a yaklaşan dev bir başıboş göktaşını yok ettiği şeklinde bir hikâye yarattı. Shockwave TV serilerinde Megatrona tamamen sadık, onun yokluğunda Cybertron'da kalarak onu stabil bir halde tutmakla görevli olarak gösterildi ama çizgi roman serilerinde Shockwave'in Decepticonlar'ın liderliğini ele geçirmeye çalıştığı anlatıldı.[4] TV serisinin ikinci sezonunda iki bölüm halinde yayınlanan The Key to Vector Sigma bölümünde, kadim Vector Sigma bilgisayarı ile birlikte Yaradılış Matrix'ini (Transformers'a hayat veren yaşam kaynağı) ve onun koruyucusu Alpha Trion da izleyiciye tanıtıldı.Vıt vıt vıt sesi ise 2004 yılında çıkmıştır.

Dünya'ya geliş ve maceranın devamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Cybertron'daki enerji kaynaklarının (energon adı verilmekteydi) tükenmeye başlaması ile, Optimus Prime bir grup Autobot ile Elita'yı Cybertron'da bırakır ve adı Ark olan bir gemi ile yeni enerji kaynakları bulmak için yolculuğa çıkmaya karar verir. Bu yolculuk arifesinde Nemesis gemisinde olan Megatron'un güçlerinin saldırısına uğrayan gemi, ciddi hasar görerek içerisindeki Autobot ve Decepticon'lar ile yakınlardaki bir gezegen üzerindeki (Dünya) volkana düşerek orada sıkışır. Bu çatışmadan 4 milyon yıl sonra (Dünya zamanı ile 1984 yılında) volkanın harekete geçmesi ile Optimus'un gemisinin bilgisayarı Teletraan 1 tekrar çalışmaya başlar ve o anda saldırı nedeni ile aynı gemide olan Decepticon'lar ile Autobot'lar tekrar aktive olarak dünyadaki savaşlarına başlarlar.

Megatron ve emrindeki Decepticon'lar dünya üzerindeki kaynakları, ihtiyaç duydukları energon'u üretmek amacı ile kullanmak isterken, Autobot'lar ise cybertron'daki direnişlerine devam etmekte ve bu konuda da bazı insanlardan yardım almaktadırlar. Witwicky ailesi fertleri ile yakın ilişkiler kuran ve bu aile ile birlikte Decepticon'lara karşı savaşan Autobotlar, Dünya'ya geldikten sonra, birçok yeni robot karakter kadroya eklenmiş, Autobotlar güçlü dinobotlar'ı ve aerialbotlar'ı üreterek yeni müttefikler elde ederken, Decepticonlar ise deli bir bilim insanı olan Dr. Arkeville ile işbirliği kurmuşlar, daha sonraları ise kendilerine Stunticon ve Combaticon isimli yeni robot müttefikerler üretmişlerdir. 2005 yılında, Dünya'daki büyük savaşın 20. yılında, Decepticon'ların autobot şehrine yaptığı büyük saldırı ile, her iki tarafta da önemli kayıplar yaşanmış, fakat Optimus Prime'ın kendini feda ederek gerçekleştirdiği plan ile Megatron ve emrindeki Decepticon'lar yenilgiye uğratılmış, ölen Optimus Prime'ın yerine Rodimus Prime geçmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Hasbro Publishes Transformers Timeline to Movie". TFormers. 2007-02-09. 27 Eylül 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Şubat 2007. 
  2. ^ "Bob Budiansky". TransFans.net. Eylül 2006. 3 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Şubat 2007. 
  3. ^ Şablon:Cite bölüm
  4. ^ Şablon:Comic book reference

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]